Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz na Wawelu: ostatnie słowo należy do Boga życia

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. "Ostatnie słowo należy do Boga życia, który stworzył człowieka do nieśmiertelności" - mówił metropolita krakowski.

[ TEMATY ]

Kraków

Dzień Zaduszny

Wawel

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Kard. Dziwisz na początku homilii podkreślił, że słowo Boże wyjaśnia wiernym tajemnicę, jaką owiane jest ludzkie życie, a zwłaszcza obecne w nim cierpienie i nieuchronność śmierci. Zaznaczył, że właśnie śmierć budzi w człowieku lęk przed nieznanym losem.

Hierarcha wskazał, że jedyną odpowiedzią na te obawy jest Jezus Chrystus, który powstał z martwych. "Powstając z martwych, Chrystus odniósł radykalne zwycięstwo nad mocami śmierci, do której nie należy już ostatnie słowo. Zmartwychwstanie Chrystusa dało początek zmartwychwstaniu każdego człowieka, każdej i każdego z nas" - nauczał.

Reklama

Wskazał, że za św. Pawłem trzeba wierzyć w to, że jeśli Bóg wskrzesił Jezusa, przywróci życie także swoim wiernym. "'Kiedy nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie'. Taka jest pełna odpowiedź na pytanie o nasz ostateczny los" - powiedział.

Kardynał przypomniał, że 70 lat temu w krypcie św. Leonarda katedry swoje trzy Msze św. prymicyjne odprawiał Karol Wojtyła. "Dziś dziękujemy Bogu za dar osoby i służby świętego metropolity krakowskiego i papieża. Tym darem zostaliśmy ubogaceni my wszyscy i cały Kościół" - ocenił.

Purpurat wspomniał spoczywających w katedrze na Wawelu królów polskich, wieszczów i mężów stanu. "Modlimy się za prezydenta Rzeczypospolitej i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Modlimy się za wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, za ofiary przemocy, obozów koncentracyjnych i łagrów, za pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach kaźni" - wymienił.

Podkreślił, że w sposób szczególny, pierwszy raz, modlitwa obejmuje także śp. kardynała Franciszka Macharskiego, który spoczywa w Katedrze Wawelskiej. "Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wszystkim wieczne spoczywanie" - zakończył modlitwą homilię kard. Dziwisz.

2016-11-02 21:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wawelu Msza św. dziękczynna z okazji 25-lecia wolnej Polski

[ TEMATY ]

Wawel

Bożena Sztajner/Niedziela

W Katedrze Wawelskiej trwa uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 25-lecia wolnej Polski. „Dokonało się to przez podjęcie pokojowej walki, która, jak pisał Jan Paweł II, posługuje się jedynie drogą prawdy i sprawiedliwości” – powiedział na początku Mszy św. do zgromadzonych kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

„Dzisiaj zbieramy się w Królewskiej Katedrze na Wawelu, aby podczas sprawowania Eucharystii podziękować Bogu za dar pokoju i wolnej Polski, jaki otrzymaliśmy 25 lat temu” – rozpoczął wspólną modlitwę kard. Dziwisz. Wskazywał jak istotne dla Polaków było odzyskanie suwerenności i wolności po kilkudziesięcioleciach panowania totalitarnego i nieludzkiego systemu. „Dokonało się to dzięki wysiłkom ludzi, którzy nie uciekali się do przemocy. Zaś odmawiając konsekwentnie ustąpienia przed potęgą siły, zawsze umieli znaleźć skuteczne formy świadczenia o prawdzie” – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Zaczęło się skromnie – urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie Giuseppy i Grazia, w Pietrelcinie – małej, spalonej słońcem włoskiej miejscowości, w której życie upływało zgodnie z rytmem pracy w polu. Państwo Forgione, aby zapewnić utrzymanie dzieciom, pracowali bez wytchnienia. Giuseppa, gdy była w ciąży z Francescem (przyszłym Ojcem Pio), do samego rozwiązania pomagała mężowi na roli. Również pierwsze miesiące jego życia przebiegały pozornie typowo – jak każde dziecko dniami i nocami zanosił się płaczem. Dopiero po latach, do czego sam się przyznał, okazało się, że powodem permanentnego płaczu nie był banalny głód czy mokra pieluszka, ale atakujące go złe duchy, które już wtedy obrały go sobie za cel.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję