Ks. prof. Chrostowski zwrócił uwagę, że Franciszek w swojej encyklice skupia się głównie na trzech szczególnych zagrożeniach – zanieczyszczeniu i globalnym ociepleniu, kwestii wody oraz zatraceniu różnorodności biologicznej. Jako przyczynę powstawania tych zjawisk Ojciec Święty wskazuje grzech. „Grzech zniszczył tę harmonię i wypaczył naturę przykazań, które dał Bóg” - zaznaczył prelegent.
Ks. prof. Chrostowski zaapelował, by biblijne słowa: „napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną”, były dobrze rozumiane, zwłaszcza przez osoby duchowne. „Panowanie oznacza tu odpowiedzialność, bo jako jedyne istoty jesteście w stanie w świadomy sposób to pojąć. Na tym polega wyjątkowość i godność człowieka, który staje się kapłanem” - powiedział.
W kwietniu szef resortu środowiska Jan Szyszko, wraz z kardynałem Gerhardem Müllerem, podpisał list intencyjny dotyczący organizacji wspólnej, międzynarodowej konferencji pt. „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki 'Laudato Si'”. Sygnatariusze listu zobowiązali się do współpracy w ramach Komitetu Honorowego i Organizacyjnego, oraz do zagwarantowania udziału ekspertów,w zakresie teologii – Kongregacja Nauki Wiary, w zakresie zrównoważonego rozwoju - Ministerstwo Środowiska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu