Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: poświęcenie i bierzmowanie w Zakładzie Karnym

Zawsze czeka na nas miłosierny Jezus – mówił do więźniów biskup rzeszowski Jan Wątroba. 11 października 2016 r. ordynariusz diecezji rzeszowskiej poświecił kaplicę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania trzem osadzonym.

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Sławomir Bączyk

Nowa kaplica została usytuowana w rozbudowanym skrzydle pawilonu więzienno-usługowego. Nadano jej imię św. Jana Pawła II, gdyż znajdują się w niej relikwie krwi Papieża Polaka. Jak tłumaczy mjr Norbert Gaweł – rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Rzeszowie – nowa kaplica jest odpowiedzią na potrzeby osadzonych: znaczna część więźniów naszego Zakładu Karnego to osoby wierzące i praktykujące, które mają potrzebę uczestnictwa w Mszy św. czy korzystania z sakramentów. Rozbudowując nasz zakład wygospodarowaliśmy pomieszczenie, w którym można było umieścić nową kaplicę. Oprócz wszystkich niezbędnych elementów znalazła się w niej m. in. replika obrazu Matki Bożej wykonanego jeszcze w czasach PRL-u przez internowanych.

Podczas Mszy św. w nowej kaplicy bp Jan Wątroba udzielił sakramentu bierzmowania trzem osadzonym w rzeszowskim zakładzie karnym. Zostali przygotowani do przyjęcia sakramentu przez ks. Piotra Jakobika – kapelana Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Bp Wątroba w homilii skierowanej do więźniów opowiedział o spotkaniu papieża Franciszka z osadzonymi we Włoszech, podczas którego Papież przypomniał o tym, że każdy z nas popełnia zło – większe lub mniejsze – ale zawsze czeka na nas Miłosierny Chrystus. W poświęceniu uczestniczyli dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie – płk Marek Grabek, dyrektor rzeszowskiej jednostki ppłk Robert Kogut, poprzedni kapelani Zakładu Karnego w Rzeszowie: ks. Stanisław Wójcik i ks. Stanisław Słowik oraz ksiądz Piotr Jakobik – obecny kapelan.

2016-10-13 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzorem św. Tereski z Lisieux

[ TEMATY ]

bierzmowanie

bp Tadeusz Pikus

Dariusz Bronz/ Archiwum Parafi

Być dobrym i szlachetnym człowiekiem może być każdy. Ale dla ludzi chcących podążać za Chrystusem to jeszcze za mało – mówił do młodzieży bp Tadeusz Pikus.

1 października biskup-senior udzieli sakramentu bierzmowania w kościele Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. Tego samego dnia w parafii we Włochach miał miejsce odpust oraz poświęcono odrestaurowany obraz i feretron św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję