Reklama

I tom „Roczników Łowickich”

Punktem honoru dla każdego miasta jest posiadanie własnego wydawnictwa seryjnego, np. rocznika naukowego, które dokumentowałoby jego historię.

Niedziela łowicka 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałkowe popołudnie 2 lutego br., w czytelni biblioteki Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu miała miejsce uroczysta prezentacja I tomu Roczników Łowickich - publikacji sygnowanej przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Wśród zgromadzonych na prezentacji znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu. Gościem honorowym był bp Alojzy Orszulik, któremu członkowie ŁTPN dedykowali tę publikację. Rolę gospodarza pełnił prezes ŁTPN - dr Tadeusz Żaczek, który przypomniał historię powstania Towarzystwa i prezentowanego dzieła. Nawiązał także do historii działań popularyzatorskich, promocyjnych i kulturotwórczych w Łowiczu, których efektem były pisane już w XVII wieku Roczniki Miasta Łowicza autorstwa Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego i późniejsze Roczniki Łowickie, wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej.
Prezes Żaczek przypomniał też, że Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk od początku swej działalności dostrzegało potrzebę popularyzacji licznie powstających prac naukowych o tym prymasowskim mieście, z różnych przyczyn nie mogących ukazać się drukiem. Dopiero dzięki przychylności radnych miasta Łowicza, burmistrza i jego urzędników, można było wydać I tom Roczników Łowickich, zawierający zbiór artykułów poruszających rozległą tematykę dziejów miasta od XIV do XX wieku.
Szczególnie interesujące było przemówienie Biskupa Łowickiego, który zwrócił uwagę na dużą rolę Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w dokumentowaniu historii Łowicza. Jak stwierdził Ksiądz Biskup, Uczelnia spełnia ważną rolę kulturotwórczą, o czym świadczy fakt, że do 2000 r. powstały tu 83 prace magisterskie poświęcone Łowiczowi i jego regionowi. Dostojny Gość nawiązał też do istniejącego od 5 lat teologicznego wydawnictwa seryjnego diecezji łowickiej pod nazwą Studia Loviciensia. Wyraził swoją radość, że odtąd Łowicz będzie miał drugi rocznik naukowy, poświęcony nie diecezji łowickiej, ale przede wszystkim samemu miastu i jego okolicom.
Autorami tekstów są znani w Łowiczu naukowcy, publicyści i dziennikarze. W Rocznikach znajdują się zarówno obszerniejsze artykuły traktujące o historii miasta, jak i materiały dotyczące konkretnych miejsc, zdarzeń i problemów związanych z Łowiczem. I tom Roczników otwiera esej ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego, ukazujący kształtowanie się Łowicza jako ośrodka życia umysłowego i akademickiego począwszy od XV wieku. Wśród 17 artykułów zamieszczonych w tym tomie, cenna jest praca Zbigniewa Dybowskiego, przedstawiająca stan miasta w pierwszych latach niepodległości oraz przebieg wyborów i organizację władz miejskich w tym okresie.
Agata Chlebna przedstawia z kolei sytuację mieszkaniową ludności Łowicza w latach 1918-1957, w świetle funkcjonującej struktury demograficznej i zawodowej społeczeństwa oraz zmian historycznych zachodzących w XX w.
Roczniki zawierają także przygotowany w opracowaniu ks. Sławomira Skowronka tekst źródłowy, zatytułowany Opisanie grobów w Kościele Kolegiaty Łowickiej roku 1754. Tekst, zaczerpnięty z księgi zmarłych parafii Kolegiaty Łowickiej, jest opisem stanu grobów prymasów i innych dostojników Kościoła, których szczątki spoczęły niegdyś we wnętrzu naszej katedry.
Na uwagę zasługuje także artykuł Tomasza Żabki, ukazujący rozwój sieci parafialnej do II poł. XVI wieku. na obszarze obecnej diecezji łowickiej. Analizując źródła i dostępne opracowania, autor dokonuje szczegółowej charakterystyki początków parafii, począwszy od XI wieku.
Godną uwagi jest także praca prezentująca bogaty materiał źródłowy w zasobie Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy Oddział w Łowiczu, zatytułowana Akta łowickich cechów w zasobie archiwum w Łowiczu autorstwa Marka Wojtylaka. Autor nie ogranicza się tylko do prezentacji akt w archiwum, ale wskazuje również na miejsca przechowywania dokumentacji łowickich cechów poza Łowiczem.
Z kolei artykuł Aleksandra Bołdyrewa Bractwo strzeleckie w Łowiczu w latach 1518-1794 opisuje, w oparciu o dokumenty archiwalne, historię działającego w Łowiczu Bractwa kurkowego. Przy opisie zasad funkcjonowania Bractwa, autor sięgnął do dokumentu pergaminowego dla Bractwa strzeleckiego w Łowiczu, wydanego przez abp. Mikołaja Prażmowskiego w 1671 r.
W I tomie Roczników znalazł się także najciekawszy fragment pracy magisterskiej: Łowicz na planie Brauna, za którą autor Zdzisław Kryściak, otrzymał w listopadzie ub.r. nagrodę Burmistrza Miasta. Artykuł zawiera bardzo wnikliwą analizę opisu miasta, znajdującego się w dziele Jerzego Brauna z początku XVII w.
We wstępie do Roczników czytamy: „Dzieje naszego miasta kryją jeszcze wiele tajemnic. Do ich odkrywania garną się kolejni miłośnicy dziejów naszej Małej Ojczyzny. Liczymy, że ich prace znajdą również miejsce w naszych Rocznikach. Dlatego chętnie zapraszamy do współpracy i dostarczania nam do publikacji ciekawych materiałów i opracowań. Od tego przede wszystkim zależeć będzie kształt i forma kolejnego tomu Roczników Łowickich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

2025-12-03 07:58

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobrze, że Taizé wraca po 6 latach do Polski

2025-12-31 16:15

[ TEMATY ]

spotkanie Taizé

Taizé w Łodzi

Taizé Łódź/Archidiecezja Łódzka

Łódź gospodarzem 49. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się na przełomie 2026 i 2027 roku. - Dobrze, że Taizé wraca po 6 latach do Polski, także po to, żeby nasza młodzież mogła się w tym wydarzeniu na nowo odnaleźć – w rozmowie z Radiem Watykańskim ocenia kard. Grzegorz Ryś. Metropolita Krakowski uczestniczy wraz z polskimi biskupami w tegorocznej edycji wydarzenia w Paryżu.

Kard. Grzegorz Ryś jeszcze jako metropolita łódzki wraz z prezydent Łodzi, Hanną Zdanowską oraz Kościołami zrzeszonymi w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej wsparli inicjatywę 200 młodych Łodzianek i Łodzian, aby to właśnie tam zaprosić młodych z całej Europy.
CZYTAJ DALEJ

Projekt ustawy o „osobie najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

2025-12-31 18:42

[ TEMATY ]

ustawa o osobie najbliższej

Adobe Stock

We wtorek 30 grudnia 2025 r. – być może licząc na brak zainteresowania opinii publicznej w okresie świąteczno-noworocznym – rząd Donalda Tuska przyjął projekt „ustawy o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu” (numer z wykazu: UD87) oraz projekt przepisów wprowadzających tę ustawę (numer z wykazu: UD88).

W rzeczywistości nie są to jednak zupełnie nowe projekty ustaw, lecz jedynie lekko zmodyfikowane projekty ustaw – „ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich” oraz przepisów wprowadzających tę ustawę – które zostały ogłoszone już ponad rok wcześniej, 18 października 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję