Reklama

Niedziela Wrocławska

Niedziela Papieska we Wrocławiu ze Skautami Europy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Jakub Matejuk

Hasło XVI Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy 9 października, nie mogło w Roku Miłosierdzia być inne: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

We Wrocławiu to Skauci Europy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” opanowali Rynek i jego okolice. Spotkanie rozpoczęli modlitwą i Mszą świętą w kościele garnizonowym pw. Św. Elżbiety, a później, na wiele godzin, poruszyli miasto.

Reklama

Zorganizowali dla mieszkańców Grę Miejską – chętni otrzymywali długą listę pytań, na które odpowiedzieć można było tylko odnajdując w wielu punktach Starego Miasta przygotowane wcześniej specjalne zadania. Trasa wiodła od Rynku, przez Ossolineum, pl. Nankiera, aż do Ostrowa Tumskiego, sióstr elżbietanek i z powrotem, przez Plac Dominikański. Na tych, którym udało się udzielić prawidłowych odpowiedzi czekały cenne nagrody.

W tym czasie Zawiszacy kwestowali na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Harcerze to dzielni młodzi ludzie. Nie poddali się, mimo uporczywego deszczu. Przez wiele godzin, okryci płaszczami, wędrowali z biało-żółtymi puszkami namawiając wrocławian na wsparcie uzdolnionej młodzieży. Byli prawdziwie świadkami miłosierdzia, poświęcając swój wolny czas, rezygnując z kanapy, ciepłych kapci i koca, aby w październikową niedzielę prosić o pomoc dla innych młodych, tych, którzy naprawdę jej potrzebują.

Więcej o dzielnych Skautach na http://skauci-europy.pl

2016-10-10 18:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za papieża Polaka

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

M. Szpak

Dzień Papieski z błogosławieństwem

Dzień Papieski z błogosławieństwem

– Umiejętność okazywania wdzięczności to także jeden z podstawowych kanonów klasycznie rozumianej kultury. Ta sztuka doskonale wpisuje się w treści przeżywanego Dnia Papieskiego, który rozpoczyna zarazem w naszym mieście tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – powiedział bp Piotr Greger podczas 19. Dnia Papieskiego

W naszej diecezji główne obchody odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego. – Świadomość otrzymanych od Boga łask winna rodzić poczucie wdzięczności. Ona ma odmienne motywy i przybiera zróżnicowane formy, okazujemy ją przy wielu okazjach i w odniesieniu do różnych ludzi – mówił w kazaniu bp P. Greger, odnosząc się do czytań liturgicznych. Podkreślił przy tym, że w myśl encykliki Jana Pawła II poświęconej Eucharystii to właśnie liturgiczne misterium jest szansą dla człowieka na okazanie Panu Bogu wdzięczności za dar zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję