Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Papieski w Legnicy

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – te słowa towarzyszyły obchodom XVI Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 9 października również w Legnicy.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów

- Dzisiaj w sposób szczególny włączamy się w dziękczynienie za osobę św. Jana Pawła II. Z nim związana jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która jest żywym pomnikiem. Dzięki tej Fundacji wielu młodych ludzi nie tylko w Polsce, ale też i za granicą, może się uczyć i rozwijać swoje talenty – mówił bp Marek Mendyk, członek Rady Fundacji, na rozpoczęcie legnickich obchodów Dnia Papieskiego.

Legnickie obchody rozpoczęły się w kościele Matki Bożej Królowej Polski Mszą św. o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Uczestniczyło w niej wielu księży i mieszkańców miasta. Byli też zaproszeni goście, dyrektorzy szkół, nauczyciele, katecheci, a także przedstawiciele 30 placówek noszących imię Jana Pawła II, którzy przyjechali z terenu diecezji legnickiej.

Reklama

W tym roku, także ze względu na rozpoczynający się niebawem Rok Jadwiżański, w legnickich obchodach Dnia Papieskiego uczestniczyły szkoły, którym patronuje św. Jadwiga Śląska. Na terenie diecezji jest ich pięć.

- Papież, kiedy rozpoczynał pontyfikat dał nam piękną lekturę do czytania - encyklikę „Bóg bogaty w miłosierdzie”, która niestety trochę jakby została odłożona na bok. Myślę, że powinniśmy do niej wrócić. Jest to dobra okazja, aby z racji Dnia Papieskiego, nie tylko modlić się za wstawiennictwem Papieża i św. Jadwigi Śląskiej, bo ją przywołujemy, jako patronkę wyboru Papieża Polaka, ale przede wszystkim odwołując się do tegorocznego hasła, wrócić do tej lektury. To powinno być takie zaproszenie na dzisiaj – mówił podczas Mszy św. bp Mendyk.

- W tym roku wyjątkowo nie ma z nami naszych stypendystów – powiedział ks. Jarosław Kowalczyk, diecezjalny koordynator Fundacji DNT - pozostali w rodzinnych parafiach, aby tam pośród swoich kwestować na rzecz Fundacji. Chcemy, aby ci, którzy składają swoje datki dla zdolnej i ubogiej młodzieży, mogli zobaczyć, że z ich środowisk również są tacy młodzi ludzie, którzy korzystają z programu stypendialnego.

Reklama

Jednym z punktów obchodów papieskiej niedzieli był występ artystyczny pt. „Apostołowie Miłosierdzia” w wykonaniu zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza, który odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. W swoim występie młodzi artyści wykonali kilka utworów zaśpiewanych na góralska nutę. Można było usłyszeć utwory m.in. „Hej Baco”, „Jezu, ufam Tobie” czy „Przyjdź Panie ze swą łaską i miłosierdziem”. Ten ostatni zespół zaśpiewał dla papieża Franciszka, podczas jego wizyty w Polsce związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Koncert młodych wykonawców zakończył się wspólną modlitwą, koronką do Bożego Miłosierdzia.

Legnickie obchody XVI Dnia Papieskiego uwieńczyło niezwykłe pop-oratorium pt. „Miłosierdzie Boże”, skomponowane do tekstów św. s. Faustyny. To muzyczne dzieło wybrzmiało w murach legnickiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W koncercie wystąpili: Legnicka Orkiestra Symfoniczna, Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” z Poznania, Chór „Madrygał” Legnickiego Centrum Kultury, Dziecięcy Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy oraz soliści. Oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Małkowicz, a dyrygował Benedykt Ksiądzyna.

Warto dodać, że obchody Dnia Papieskiego w Legnicy wpisały się w program trwających w dniach od 9 do 16 października br. IX Legnickich Dni Chrześcijańskich, którym w tym roku przyświeca hasło „Chrzest źródłem nadziei i miłosierdzia”.

2016-10-10 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kończą się obchody Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Dzień Papieski

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dziś, 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II na Jasnej Górze kończą się Obchody Dnia Papieskiego. Tegoroczne obchody, zainaugurowane 13 października katechezą z Janem Pawłem II, stanowiły przypomnienie znaczenia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, której jubileusz 40-lecia obecnie przeżywamy. Zorganizowane zostały w ramach projektu edukacyjnego ‘Nadzieja. Zwycięstwo’, wspartego przez ogólnopolski program ‘Niepodległa’.

W ramach kilkudniowych obchodów w Sali Papieskiej otwarta została wystawy amatorskich zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”. Odbyło się także spotkanie przedszkolaków i uczniów „O nadziei w Dniu Papieskim”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję