Reklama

Polska

XVI Dzień Papieski wzywa, abyśmy stali się świadkami miłosierdzia

Tegoroczny Dzień Papieski przypomina nam przesłanie św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu i wzywa, abyśmy stali się świadkami miłosierdzia. Jan Paweł II wskazał, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w wyemitowanym w TVP1 orędziu na XVI Dzień Papieski, który będzie obchodzony w niedzielę 9 października.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Marian Sztajner / Niedziela

Publikujemy pełny tekst orędzia prymasa Polski na XVI Dzień Papieski:

9 października przeżywamy XVI Dzień Papieski „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia!”. Rzeczywiście, tegoroczne obchody Dnia Papieskiego przypadają – jak zauważyli w swoim liście pasterskim biskupi polscy – na czas wyjątkowy, bo wręcz przepojony w Kościele tajemnicą miłosierdzia.

W ten czas przepojony w Kościele tajemnicą miłosierdzia zostały także zostały także, z woli Ojca Świętego, wpisane Światowe Dni Młodzieży. To one przypomniały wszystkim ewangeliczną prawdę: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Niezapomniane dni młodych, przeżywane najpierw w naszych diecezjach, a potem wraz z papieżem Franciszkiem w Krakowie, stały się okazją, aby konkretnie doświadczyć, jak mówił papież, że są takie chwile, jest taki czas, aby jeszcze mocniej utkwić nasz wzrok w miłosierdziu – byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania miłosiernego Ojca; abyśmy byli miłosierni jak Ojciec, abyśmy byli świadkami miłosierdzia.

Ojciec Święty Franciszek, ogłaszając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i stając w Krakowie pośród młodych z całego świata z przesłaniem o Bożym Miłosierdziu, wspomniał, że miłosierdzie jest mocno akcentowane w życiu Kościoła, począwszy od bł. Pawła VI, a św. Jan Paweł II podkreślił je jeszcze bardziej, ogłaszając encyklikę o Bogu bogatym w miłosierdzie. Kanonizował św. siostrę Faustynę Kowalską. Ustanowił święto Miłosierdzia Bożego.

W czasie Mszy św. na Jasnej Górze, sprawowanej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, papież Franciszek zauważył, że jest rzeczą znamienną, że ta rocznica chrztu naszego narodu zbiega się dokładnie z jubileuszem miłosierdzia i że poprzez tych – jak nam wtedy mówił – łagodnych, a zdecydowanych głosicieli miłosierdzia, jak św. Jan Paweł II i św. Faustyna, poprzez te kanały swojej miłości – jak nazwał naszych świętych papież – Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości.

Reklama

Tegoroczny Dzień Papieski pragnie więc przypomnieć nam jeszcze raz przesłanie św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu i wzywa, abyśmy stali się świadkami miłosierdzia. W czasie swojej ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu i wskazał, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga.

Świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Polska potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Każda i każdy z nas potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Trzeba spojrzenia miłości, potrzeba wyobraźni miłosierdzia – wskazywał nam konkretnie nasz święty Papież – aby dostrzec obok siebie brata, który ma poczucie opuszczenia, zagubienia, beznadziei; aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopaka i dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem.

Miłosierdzie ma oczy, by widzieć; uszy, by słyszeć; ręce, by pomagać. Miłosierdzie nie może pozostać jedynie we wzruszeniu. Miłosierdzie musi spłynąć konkretnie z serca do naszych rąk. Miłosierdzie musi objawić się w życiu. Żywym znakiem i wyrazem naszej konkretnej troski, pomocy i wsparcia są stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia. Wspierając Fundację, otaczamy duchową i materialną pomocą młodych, zdolnych ludzi z całej Polski. Dzięki ofiarności Polaków w kraju i poza jego granicami, mogą oni realizować swoje marzenia i aspiracje.

Dziękując wszystkim za to konkretne wsparcie, za wrażliwość i pomoc, pragnę za Prymasem Tysiąclecia powtórzyć: „Możesz dać bardzo wiele i serce zranić, a możesz dać niewiele, malutko, i serce rozradować, jakbyś przypiął komuś skrzydła do ramion”. Miłosierdzie podnosi i przypina skrzydła. A Ten, który stoi w oknie, w Domu Ojca, błogosławi nas i wspiera swoim błogosławieństwem. Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

2016-10-08 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na Dzień Papieski: potrzeba ojców, którzy potrafią pełnić swoją rolę

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

biskupi

GRZEGORZ GAŁĄZKA

„Współcześnie [istnieje] zapotrzebowanie na ojców, którzy potrafią pełnić swoją rolę, łącząc czułość z powagą, wyrozumiałość z surowością, koleżeństwo z autorytetem” – między innymi te słowa Jana Pawła II cytują biskupi w liście pasterskim zapowiadającym XVIII Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 14 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. List biskupów odczytywany jest dziś w kościołach w całej Polsce.

Biskupi w liście do wiernych przedstawiają obraz ojca ukazany w nauczaniu św. Jana Pawła II. Piszą najpierw o miłości łączącej Boga Ojca i Syna. O tym, że Bóg, który dał się nam poznać przez Jezusa Chrystusa, jest wzorem ojcostwa ziemskiego. Jego najważniejszą cechą jest zdolność do nieskończonej miłości i ofiarowania siebie. Jak czytamy, wyrazem szczególnie głębokiej miłości Boga wobec człowieka były Jego zbawcze interwencje w dziejach Narodu Wybranego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję