Reklama

Wiadomości

Izrael: zmarł Szimon Peres - "orędownik pokoju"

W wieku 93 lat zmarł dzisiaj rano były prezydent Izraela Szimon Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, wybitny polityk i orędownik pokoju palestyńsko-izraelskiego. W swej długiej karierze politycznej spotykał się z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Przyjmował też biskupów Ameryki Pn. i Europy przybywających coroczną pielgrzymką do Ziemi Świętej. Pogrzeb Szymona Peresa odbędzie się w piątek na cmentarzu w Jerozolimie.

[ TEMATY ]

zmarły

pl.wikipedia.org

Szimon Peres

Szimon Peres

To było w niedzielę, 8 czerwca 2014 r. Franciszek zaprosił wtedy do Watykanu na spotkanie modlitewne w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie i na świecie ówczesnego prezydenta Izraela Szymona Peresa i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Papież, który kilkanaście dni wcześniej odwiedził Ziemie Świętą mówił wtedy, że ofiary konfliktów i przyszłe pokolenia domagają się od odpowiedzialnych za świat współczesny odwagi pokoju. Zaznaczył, że odwaga jest znacznie bardziej konieczna, aby czynić pokój niż do prowadzenia wojny. Odwołując się do doświadczeń przeszłości wskazał, że ludzkie siły w tym dziele nie wystarczają i trzeba prosić Boga o pomoc w przełamaniu spirali nienawiści i przemocy jednym słowem: "brat".

Ze swej strony Szimon Peres zaznaczył, że pokoju nie zdobywa się łatwo i musimy dołożyć wszystkich sił, aby go osiągnąć, i to szybko, nawet jeśli wymaga to ofiar lub kompromisów.

Reklama

Powiedział to przywódca państwa, który wcześniej odrzucał jakiegokolwiek kompromis z wrogimi Izraelowi krajami arabskim i należał do tych, który opowiadali się za budową żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, a później zrozumiał, że jedynym sposobem rozwiązania konfliktu jest utworzenie dwóch państw. W realizację tego celu zaangażował się wraz z utworzoną przez siebie fundacją po złożeniu prezydenckiego urzędu w 2014 roku.

Podczas modlitwy w Ogrodach Watykańskich mówił też, że Izraelczycy i Palestyńczycy gorąco pragną pokoju, a „łzy matek opłakujących swe dzieci ciągle jeszcze są wyryte w naszych sercach”. „Musimy położyć kres krzykom, przemocy, konfliktowi. Wszyscy potrzebujemy pokoju, pokoju wśród równych” – powiedział prezydent. Według niego oba narody są w stanie „zanieść pokój swoim dzieciom”. „Jest to nasz obowiązek, święta misja rodziców” – dodał izraelski polityk. Niestety słowa Peresa nie spełniły się. W miesiąc później doszło do konfliktu między Izraelem a Strefą Gazy. Zginęło w nim 1440 Palestyńczyków i 61 Izraelczyków.

Peres w swojej długiej karierze politycznej spotykał się z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Ostatni raz widział się z papieżem 20 czerwca br. Rozmawiali wtedy o międzynarodowym terroryzmie i sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Peres był jednym z tych polityków izraelskich, którzy zdawali sobie z wagi stosunków ze Stolicą Apostolską opartych na partnerstwie i wzajemnym szacunku, pomimo wielu różnic dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jego syn, Chemi, powiedział, że jego ojciec zawsze opowiadał się za "budowaniem przyszłości Izraela z odwagą i mądrością, co utoruje drogi do pokojowej przyszłości" i powtarzał, że "świat stale się uczy, że nie ma alternatywy dla pokoju".

Shimon Peres urodził się w 1923 r. w Wiszniewie w ówczesnej Polsce, obecnie na Białorusi. W 1934 r. wraz z rodziną wyemigrował i zamieszkał w Tel Awiwie. Wielokrotnie pełnił różne funkcje państwowe. W 1994 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla razem z ówczesnym premierem Izraela Icchakiem Rabinem i przywódcą Palestyńczyków Jasirem Arafatem. Na fotelu prezydenckim zasiadał w latach 2007-2014.

2016-09-28 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nie żyje prof. Mirosław Handke - były rektor AGH i były minister edukacji

[ TEMATY ]

zmarły

AGH

Prof. Mirosław Handke

Prof. Mirosław Handke

W wieku 75 lat zmarł prof. Mirosław Handke, minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka i były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - poinformowała uczelnia w czwartkowym komunikacie.

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci prof. Mirosława Handkego – wybitnego chemika, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1993–1998, ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórcy reformy systemu oświaty z 1999 r." - czytamy w informacji na stronie AGH.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję