Reklama

Polska

Słowacja: zmarł ks. prof. Tadeusz Zasępa - były redaktor Tygodnika "Niedziela"

W wieku 70 lat po długiej chorobie serca zmarł 18 września w Rużomberku w środkowej Słowacji ks. prof. Tadeusz Zasępa - emerytowany rektor miejscowego Uniwersytetu Katolickiego. Był uznanym specjalistą w zakresie środków przekazu, a na czele uczelni jako jej czwarty rektor stał w latach 2008-14. Pogrzeb zmarłego zaplanowano wstępnie na 25 września w tamtejszym kościele jezuickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

[ TEMATY ]

zmarły

edukacjamedialna.eu

Ks. Tadeusz Zaspa urodził się 23 kwietnia 1946 v Radziechowicach. Po ukończeniu w 1965 szkoły w Częstochowie wstąpił do seminarium duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. W 1972 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował jako kapelan dla niesłyszących w Wieruszowie, a następnie w latach 1974-77 uzupełniał studia na KUL-u a także na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie oraz w Genewie i na Uniwersytecie Sacro Cuore v Mediolanie. W 1983 obronił doktorat z teologii pastoralnej na KUL-u, a w 4 lata później uzyskał tamże habilitację ze specjalnością środki masowego przekazu. W 1995 został profesorem nadzwyczajnym i w 2001 - zwyczajnym.

Głównym obszarem jego zainteresowań i działalności były środki przekazu, teoria i dzieje dziennikarstwa oraz współczesne formy przekazywania wiary. Ogłosił wiele artykułów i rozpraw naukowych z tych dziedzin.

Reklama

W 1993 powołał do życia Katolickie Radio Lublin i została jego pierwszym dyrektorem. W tym samym roku uruchomił też lubelską edycję tygodnika "Niedziela", z którym również współpracował jako redaktor.

W 1998 zaczął wyjeżdżać z wykładami z zakresu dziennikarstwa na uniwersytet w Trnawie. W rok później założył Lubelską Szkołę Biznesu – Szkołę Wyższą (obecnie Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły) i do 2008 był jej rektorem. Przez cały ten czas utrzymywał częste i bliskie kontakty ze Słowacją, zwłaszcza z utworzonym 1 lipca 2000 Uniwersytetem Katolickim w Rużomberku, którego był rektorem od lipca 2008 do czerwca 2014. Wykładał tam jako profesor w katedrze dziennikarstwa.

Ks. Zasępa był poliglotą, znał i czynnie posługiwał się 10 językami. Należał do wielu międzynarodowych rad i towarzystw naukowych, kolegiów i rad szeregu czasopism naukowych i innych organizacji. Otrzymał wiele nagród polskich, słowackich i innych krajów. W 2004 Słowacka Akademia Nauk przyznała mu swą prestiżową Nagrodę Międzynarodową za wkład do rozwoju nauk społecznych i humanistycznych, kultury i sztuki w Słowacji. W maju 2008 został doktorem h.c. Uniwersytetu Preszowskiego. Od 2013 był członkiem prestiżowej Europejskiej Akademii Nauk i Umiejętności w Salzburgu; od maja 2013 działał też w zarządzie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE). Ponadto był honorowym obywatelem kilku gmin słowackich i miasta Rużomberku.

2016-09-18 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: O. Zięba był jednym z najbardziej znanych polskich zakonników i wybitną postacią Kościoła w Polsce

- Zmarły dziś o. Maciej Zięba OP był znakomitym znawcą społecznego nauczania Kościoła, wybitnym propagatorem nauczania Jana Pawła II, kimś kto miał doskonały kontakt ze środowiskami intelektualnymi, nawet odległymi od Kościoła, którzy jednak go pilnie słuchali – mówi abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Dodaje, że „był to człowiek, który potrafił mądrze mówić ponad podziałami i jego argumenty były przez wszystkich akceptowane”.

Abp Gądecki podkreśla, że o. Zięba „był jednym z najbardziej znanych polskich zakonników i wybitną postacią Kościoła w Polsce. Był tez znany w innych krajach, choćby poprzez letnie kursy jakie organizował w Krakowie dla ludzi młodych z całej Europy środkowo-wschodniej”.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję