Reklama

Czujemy, że jest z nami

„W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży uroczyście ślubujemy: swoją pracą i nauką rozsławiać dobre imię szkoły, kierować się prawdą, dobrem i miłością. Niech miłość i służenie innym nadają sens naszemu życiu. Za przykładem naszego Patrona - Jana Pawła II - przyrzekamy zwyciężać siebie”.

Niedziela łomżyńska 6/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie ważne słowa wypowiedział przedstawiciel społeczności szkolnej pięć lat temu, gdy Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży wybrała na swego patrona największego z Polaków - Jana Pawła II. 9 grudnia placówka ta obchodziła potrójne święto: 15-lecia istnienia szkoły; 10-lecia integracji w szkole i 5. rocznicę nadania imienia Jana Pawła II.
Z tej okazji zadaliśmy uczniom pytanie: „Do czego zobowiązuje nas nasz patron?”. Odpowiedzi dzieci były bardzo przemyślane. Tak odpowiadali uczniowie z jednej z klas integracyjnych: „Staram się naśladować Jana Pawła II. Niestety, nie zawsze mi to wychodzi. Niektórzy słuchają jego nauki, ale nie widać, aby stosowali jego prawdy w życiu codziennym. Myślę, że powinniśmy więcej stosować się do nauk Papieża”. „Bardzo chciałabym, aby w naszej szkole nadal było tak jak obecnie. Aby klimat szkoły wypełniony był słowem i miłością Jana Pawła II”.
Z okazji święta rodzice, pracownicy szkoły i dzieci ufundowali popiersie Patrona, które w tym dniu zostało odsłonięte i poświęcone.
Świętowanie rozpoczęliśmy w kościele pw. Bożego Ciała w Łomży Mszą św. koncelebrowaną przez ks. prał. Jana Okułę, ks. kan. Ferdynanda Gryszkę i ks. Andrzeja Godlewskiego. Przy ołtarzu ustawiły się poczty sztandarowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Na wspólnej modlitwie spotkali się uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście i dyrekcja szkoły. Uroczystą oprawę Eucharystii przygotował Chór „Ad libitum” pod kierunkiem Iwony Gumińskiej-Kropiewnickiej we współpracy z organistą Stanisławem Kucharczykiem i katechetami.
Po Mszy św. poczty sztandarowe, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz delegacje wszystkich klas pod opieką nauczycieli udali się do szkoły. Tam dokonano odsłonięcia i poświęcenia popiersia Jana Pawła II. Poświęcenia dokonał ks. prał. Ferdynand Gryszko.
Następnie przyszedł czas na część artystyczną, która odbyła się w sali gimnastycznej udekorowanej przez Martę Kisiel. Na telebimie mogliśmy oglądać znane nam i wzruszające obrazy z wizyt Papieża w Polsce i w Łomży.
Na część artystyczną przygotowaną przez Katarzynę Koziatek, Dorotę Żbikowską i Iwonę Gumińską-Kropiewnicką złożyły się wiersze, listy do Papieża, bardzo uroczyste i chwytające za serce pieśni oraz tańce ludowe w wykonaniu zespołu „Łomża”. Tradycję i historię szkoły przedstawiła dyrektor Hanka Gałązka w formie wywiadu udzielonego trojgu uczniom z klas IV--VI. Wywiad opracowała Wiesława Domalewska.
Niezwykłe wrażenie wywarła pieśń skomponowana przez J. Maksymiuka Modlitwa za Ojca Świętego i pięknie recytowane fragmenty wierszy o Janie Pawle II.
Uroczystość uświetnili dostojni goście reprezentujący Kurię Biskupią, Kuratorium Oświaty, Urząd Wojewody, prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, wiceprezydent Krzysztof Choiński, przedstawiciel Starostwa, dyrektorzy szkół i przedszkoli z Łomży i Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektorzy zakładów pracy i instytucji, członkowie rad rodziców z różnych okresów z historii szkoły, a także goście z zagranicy, którzy przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Papież Franciszek uda się z wizytą do Luksemburga 26 września i tego samego dnia odwiedzi Belgię, gdzie pozostanie do 29 września; odwiedzi tam Brukselę, Leuven i Ottignies-Louvain-la-Neuve - przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję