Reklama

Niedziela Legnicka

Jeleniogórski ślad Jana Pawła II

Był 3 września 1956 roku. Ks. Karol Wojtyła wraz z czwórką przyjaciół, młodych naukowców z Krakowa, przybył do Jeleniej Góry. Był to krótki postój na rowerowej trasie, którą wówczas pokonali.

Wtedy to, w kościele parafialnym św. Erazma i Pankracego odprawił Mszę św. Pozostał ślad po tym wydarzeniu w postaci wpisu ks. Wojtyły do parafialnej księgi posług kapłańskich.

Dziś św. Jan Paweł II obecny jest wśród nas w swoich relikwiach. Wprowadzenie ich do naszej świątyni odbyło się w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 15 czerwca 2012 r. Dokonał tego ówczesny pasterz naszej diecezji ks. biskup Stefan Cichy. Relikwie krwi św. Papieża zostały przekazane przez ks. kard. Stanisława Dziwisza naszemu księdzu proboszczowi.

Reklama

W 60. rocznicę pobytu Karola Wojtyły, w jeleniogórskiej bazylice uczczono tamto wydarzenie. Wierni oddali cześć św. Janowi Pawłowi poprzez ucałowanie jego relikwii, a także wspominając jego naukę w czasie wieczornicy.

Zobacz zdjęcia: Jeleniogórski ślad Jana Pawła II

Warto wspomnieć, że w parafii bardzo prężnie działa Grupa Modlitewna św. Jana Pawła II, która powstała z inicjatywy ks. Proboszcza tuż po śmierci papieża. Jej członkowie spotykają się każdego 2-go dnia miesiąca. Wspólnota liczy ok. 25 stałych członków, ale zawsze dołączają do nas wierni, nie tylko z naszej parafii.

W czasie wieczornych spotkań, w godzinie Jasnogórskiego Apelu, rozważamy papieskie nauczanie. Jest też rozważanie w oparciu o zaproponowane teksty. Ich tematyka jest dostosowana do okresu roku liturgicznego. Wieczornice bardzo często są urozmaicone nagraniami papieskich homilii, filmami i prezentacjami multimedialnymi. Dzięki temu łatwiej tę papieską katechezę na nowo odkryć, przemyśleć i przyjąć jak testament. Za wstawiennictwem św. Papieża podejmujemy modlitwę w intencjach naszej wspólnoty parafialnej, a także w aktualnych intencjach naszej ojczyzny i całego świata.

Ponadto, od kilku lat, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, z naszej bazyliki wyrusza Międzyszkolny Rajd Papieskim Szlakiem na Chojnik. Celem jego jest zachowanie pamięci o Wielkim Rodaku, popularyzacja szlaku papieskiego, ale przede wszystkim zapoznanie młodego pokolenia z nauką papieża Polaka, a szczególnie z jego przesłaniem do młodych.

2016-09-06 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas trudnych i doniosłych przemian

Od 2010 r. odbywają się w Szczecinie sympozja naukowe pt. „Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”. Tematycznie sympozja poświęcone są hierarchom, których działalność odegrała znaczącą, pozytywną rolę na Pomorzu Zachodnim, zatem zasługują na pamięć i wdzięczność

W minionych latach przedstawiono trzy postaci. Byli to św. Jana Paweł II, prymasi Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. August Hlond. Trwałym pokłosiem każdego sympozjum było wydanie drukiem wygłoszonych referatów. Czwarte z kolei, które odbyło się 30 września 2015 r., zostało poświęcone osobie kard. Józefa Glempa (1929-2013). Był on w latach 1980-2009 prymasem Polski, do 2004 r. przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Stał na czele Kościoła w Polsce w czasach trudnych ze względu na stan wojenny, przemiany ustrojowe od 1989 r., procesy integracji z Unią Europejską. Sympozja przygotowane głównie przez pracowników Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego wsparte bywają obecnością znakomitych uczonych zaproszonych z innych polskich ośrodków. W tym roku współorganizatorami byli Archiwum Państwowe w Szczecinie i Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję