Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości wieluńskie w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

[ TEMATY ]

wspomnienia

Zofia Białas

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4.40, godzinie symbolicznej dla Wielunia. O tej godzinie pod dawnym budynkiem Szpitala Wszystkich Świętych, gdzie 1 września pod bombami zginęło 26. chorych i 6 osób z personelu szpitala, zgromadzili się przedstawiciele władz wszystkich szczebli, posłowie, senatorowie, euro posłowie, harcerze, kombatanci, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Narodowe, Stowarzyszenie Historyczne Pokolenie, mieszkańcy, przedstawiciele Miast Orędowników Pokoju, delegacje z miast partnerskich z Niemiec, Chorwacji, Cypru, ostatni świadkowie wydarzeń, orkiestra wojskowa, żołnierze. Tu też przybyła Sztafeta z Ogniem Pokoju, biegnąca nocą spod opolskiej Nowej Wsi, miejsca skąd startowały samoloty bombardujące Wieluń. Ogień Pokoju przekazano sztafecie z Ostrzeszowa, Sieradza, Burzenina. Tu, podobnie jak pamiętnego 1września 1939 roku, zawyły syreny, na ścianach dawnego szpitala, dziś kolegium nauczycielskiego, pojawiły się obrazy bombardujących samolotów.

Lot samolotów z lotniska trwał niecałe 30 minut. Po 30 minutach od startu, na bezbronny Wieluń spadły pierwsze bomby. W gruzach legł szpital, część wieluńskiej fary, synagoga i zginęli zaskoczeni w czasie snu ludzie… Rozpoczęła się tragedia miasta i mieszkańców, rozpoczęła się trwająca długie 6 lat II wojna światowa.

Tragedię mieszkańców w pełnym ekspresji widowisku „Wrześniowy świt” (ruch i muzyka, biel i czerwień) w reżyserii Elżbiety Kalińskiej, odtworzyła młodzież szkół wieluńskich. Przypomniały ją także: otwarta w przeddzień wystawa „Wieluń miastem pokoju i pojednania” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, list od Prezesa Rady ministrów, pani Beaty Szydło, odczytany przez obecnego na wieluńskich uroczystościach Piotra Glińskiego –wicepremiera, ministra Kultury, słowa Pawła Okrasy – burmistrza Wielunia i Andrzeja Stępnia – starosty wieluńskiego oraz Apel Poległych.

Reklama

Widocznym wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy oddali lub stracili swoje życie w czasie II wojny światowej były biało – czerwone kwiaty złożone pod pomnikiem upamiętniającym tragedię Szpitala Wszystkich Świętych.

Elementem kończącym poranne uroczystości było odsłonięcie postumentu wykonanego przez wieluńską artystkę Marzenę Uryszek, przedstawiającą centrum dawnego Wielunia. Jest to replika mapy Wielunia, przedstawiona w postaci płaskorzeźby na półkuli z brązu, z zaznaczonymi ulicami, kościołami i innymi budynkami użyteczności publicznej. Odczytać ją będą mogli także ludzie niewidomi, dodała artystka.

Uroczystości przedpołudniowe to jeszcze spotkanie kombatantów i świadków z władzami miasta i powiatu w Wieluńskim Domu Kultury oraz Powiatowa inauguracja Roku szkolnego 2016/2017 w Sali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Reklama

Kulminacyjną częścią obchodów 77.rocznicy wybuchu II wojny światowej była popołudniowa Msza Święta na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary, celebrowana przez ks. abpa Wacława Depo Metropolitę Częstochowskiego. Tutaj też został odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy. Odczytał go Adam Kwiatkowski, szef kancelarii prezydenta.

Homilię nawiązującą do przeczytanych tekstów - fragment I Listu św. Pawła do Koryntian o zachęcie do jedności oraz Ewangelii o cudownym połowie ryb i powołaniu pierwszych uczniów wygłosił Celebrans, ks. abp Wacław Depo. Mówił On do zgromadzonych o konieczności budowania prawdy w oparciu o jedność i o pamięci, która jest wiernością, o miłości, która umie przebaczyć w imię budowania wspólnej przyszłości. Symbolem dobrej pamięci tu w Wieluniu jest Krzyż postawiony na odrestaurowanych fundamentach dawnego kościoła św. Michała Archanioła, zniszczonego przez nienawiść, w czasie bombardowania Wielunia, dodał. Kończąc, przypomniał słowa ojca św. Franciszka poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej, wypowiedziane na Jasnej Górze, a wskazujące na Nią, jako orędowniczkę spraw naszej Ojczyzny u Bożego tronu.

Po Eucharystii ks. abp i duchowieństwo oraz pozostałe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 września 1939 roku, po czym wszyscy udali się na „Wieluńską golgotę” gdzie ks. abp Wacław Depo poświęcił nowo dodane tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej.

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu zakończył koncert żydowskiego chóru „Clil” z Łodzi i protestanckiego chóru „Concordia” ze Zgierza, prowadzonych przez Magdalenę Szymańską oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

2016-09-05 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podrzucali wóz z biskupem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wspomnienia

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki

kard. Stefan Wyszyński

kard. Stefan Wyszyński

Bp Stefan Wyszyński 16 i 17 września 1947 r. podczas wizytacji duszpasterskiej zagościł w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dubie. Do dziś wśród nielicznych już najstarszych mieszkańców tej miejscowości żywa jest pamięć o tym wydarzeniu

Proboszcz parafii w Dubie, ks. Witold Mikulski, relacjonuje zasłyszane wspomnienia nieżyjących już mieszkańców, świadków historii, którzy mieli tę szczególną okazję otrzymania sakramentu bierzmowania z rąk samego bp. Stefana Wyszyńskiego. – Przy różnych okazjach, najczęściej przy wizycie duszpasterskiej lub różnych rocznicach, odżywają te wspomnienia, jak to z wielkim majestatem przyjechał bp Stefan Wyszyński do Duba. Ludzie pamiętają dużą ,,banderię”, która go prowadziła. Pogoda była piękna, było ciepło. Jedna z osób wspominała mi, że kiedy ten wóz z Księdzem Biskupem podjechał do kościoła, to mężczyźni podeszli i zaczęli podrzucać nim do góry z wielkiej radości, że bp Wyszyński przyjechał do nich. Wynika to stąd, że w tamtych czasach był tylko jeden biskup, a diecezja lubelska była rozległa. Dlatego biskup mógł przyjechać tylko raz na kilkanaście lat. A tym bardziej że to był czas powojenny. Wiele gospodarstw było zniszczonych, wysiedlonych, panowała bieda i brak nadziei. Wizyta biskupa była elementem odskoczni, nabrania nowego ducha.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję