Reklama

Niedziela Częstochowska

Wygrali z nałogiem, dziś dostrzegają piękno życia

[ TEMATY ]

trzeźwość

Wojciech Mścichowski

„Pije Kuba do Jakuba, Jakub do Michała. Pijesz ty, piję ja, kompanija cała”. Niestety to nie tylko słowa biesiadnej piosenki, lecz tragiczna polska rzeczywistość. Pomimo szeroko zakrojonej akcji uświadamiającej o szkodliwości spożywania alkoholu, Polacy nie przestają pić. Bulwersuje fakt, że nawet apele Episkopatu o sierpniową trzeźwość narodu nie przynoszą oczekiwanych skutków wśród członków społeczności Kościoła katolickiego. Grzech pijaństwa nadal traktowany jest przez katolików w bardzo liberalny sposób.

O tym, że z nałogiem alkoholizmu można zerwać świadczą organizowane od 25 lat w Olsztynie k/Częstochowy Ogólnopolskie Spotkania „trzeźwych alkoholików”. Inicjatorami i organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądy Abstynenckiej Twórczości Artystycznej są Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno – Turystyczne w Katowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, zaś duszą i sercem przedsięwzięcia, Eugeniusz Poloczek - prezes Stowarzyszenia i Mariola Matysek – dyrektor GOK.

Celem imprezy gromadzącej corocznie kilkaset niepijących alkoholików, przybywających całymi rodzinami niemal z całej Polski jest promocja trzeźwego stylu życia, prezentacja wieloaspektowej twórczości artystycznej, wskazanie sposobu na wypełnienie niepijącym alkoholikom czasu wyrwanego ze szponów nałogu, uświadomienie, że Bóg potrzebuje każdego, a w walce z nałogiem człowiek nigdy nie pozostaje sam. Wszystko to połączone z dobrą zabawą, zdrową rywalizacją, konkursami, warsztatami artystycznymi, atrakcjami dla dzieci.

Tegoroczny XXV Przegląd „Zamczysko 2016” odbywający się w Ogrodach Plebańskich na zaproszenie proboszcza miejscowej parafii, ks. prał. Ryszarda Grzesika, tradycyjnie w dniach poprzedzających ostatnią niedzielę sierpnia – miesiąca trzeźwości, ubogacili obecnością m. in. politycy, ludzie związani ze światem kultury i sztuki, krajowi animatorzy kultury abstynenckiej, coraz liczniejsi przedstawiciele Samorządów.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Pośród licznych, pełnych ekspresji i wdzięku koncertów, tematycznych warsztatów oraz przejmujących świadectw warto wymienić widowisko interaktywne wg pomysłu, w reżyserii i scenografii Józefa Brody z Koniakowa i Wiesława Dziewita z Dąbrowy Górniczej pt. „Z ziemi ku niebu” wystawione w miejscowej świątyni z udziałem uczestników Przeglądu. Treść spektaklu skierowała myśli widza ku Bogu, pobudziła do refleksji nad życiem, przypomniała, że wszyscy jesteśmy świątynią Ducha Świętego, każdy Boży dzień powinien pachnieć jak świeży chleb, a trzeźwe i kochające się rodziny mogą stanowić raj już tu na ziemi.

Jak każdego roku integralną częścią Spotkań była Msza św. odprawiona w olsztyńskim kościele w intencji osób i rodzin z problemami uzależnień. Wspólnie dziękowano Bogu za każdy dzień darowany w trzeźwości, błagając o światło Ducha Świętego dla tych którzy jeszcze błądzą.

Miłym akcentem tegorocznego spotkania było uhonorowanie uczestników oraz tych dzięki którym impreza od wielu lat nabiera blasku, nagrodami, dyplomami „Olsztyńskimi aniołami”. Pośród wyróżnionych znalazł się także piszący te słowa red. Wojciech Mścichowski. Trzeba dodać, że wysoki poziom prezentowanych utworów muzycznych i poetyckich wpisał Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej na listę znaczących imprez kulturalnych Olsztyna.

2016-08-28 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień – miesiąc trzeźwości

Mija 29 lat od chwili, gdy biskupi zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w 1984 roku, ustanowili sierpień miesiącem abstynencji Narodu. Motywem podjęcia tej decyzji było to, że w sierpniu obchodzimy wielkie uroczystości maryjne i ważne rocznice narodowe. W tegorocznym Apelu na miesiąc abstynencji bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, przypomina, że rok 2013 przeżywany jest pod hasłem: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. Podajemy treść Apelu:

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję