Reklama

Świat

Słowacja: zmarł były nuncjusz na Białorusi, abp Dominik Hrušovský

27 lipca rano zmarł w Nitrze w wieku 90 lat abp Dominik Hrušovský, który w latach 1996-2001 był nuncjuszem apostolskim w Republice Białoruś. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w katedrze w Nitrze w niedzielę, 31 lipca o godz. 9.00, zaś pogrzeb zaplanowano 1 sierpnia o godz. 10.00 w rodzinnej miejscowości zmarłego hierarchy, Maňa, w powiecie Nowe Zamki.

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

Episkopat.pl

Dominik Hrušovský urodził się 1. 6. 1926 w Veľkej Mani, która obecnie nazywa się Maňa. Po maturze w 1945 roku zgłosił się do wyższego seminarium duchownego diecezji trnawskiej. W 1946 roku jego ordynariusz, bp. Pavol Jantausch posłał go na dalsze studia na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w Wiecznym Mieście 23. 12. 1950 roku.

Reklama

Pełnił posługę duszpasterską w północnych Włoszech, w latach 1955-59 wykładał filozofię a następie dogmatykę, zaś w latach 1962-1966 był członkiem Słowackiej Misji Katolickiej w Paryżu. Od 1966 roku pracował w Słowackim Instytucie świętych Cyryla i Metodego w Rzymie, którego rektorem został 1 marca 1973 roku. Funkcję tę pełnił do 31 grudnia 1992 roku. Od 17 czerwca 1975 roku kierował duszpasterstwem słowackiej emigracji.

18 grudnia 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Tubii zaś 6 stycznia 1993 roku osobiście udzielił jemu sakry biskupiej. Po upadku reżimu komunistycznego bp Hrušovský został biskupem pomocniczym archidiecezji trnawskiej i wikariuszem biskupim dla stolicy Słowacji - Bratysławy.

4 kwietnia 1993 roku został wybrany na sekretarza generalnego episkopatu Słowacji. 15 kwietnia 1996 roku Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa i mianował swoim trzecim przedstawicielem w Białorusi. Obowiązki te pełnił do 28 lipca 2001 roku. W 2007 roku powrócił na Słowację.

2016-07-28 17:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. P. Arns - ostatni żyjący purpurat mianowany przez Pawła VI

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

Brazylia

Grzegorz Gałązka

W wieku 95 lat zmarł 14 grudnia w São Paulo arcybiskup senior tego miasta kard. Paulo Evaristo Arns. Kilka dni temu trafił on na oddział intensywnej terapii miejscowego szpitala w z objawami zapalenia oskrzeli i niewydolności nerek. Był ostatnim żyjącym kardynałem mianowanym jeszcze przez bł. Pawła VI (w 1973 r.).

"Uwielbiajmy i dziękujmy Najwyższemu i Wszechmocnemu Bogu, Dobremu Pasterzowi za 95 lat życia Dom Paulo, za 76 lat jego konsekracji zakonnej, za 71 lat kapłaństwa, 50 lat biskupstwa i za 43 lata kardynalatu. Wysławiajmy Boga za dary, jakimi obdarzył Zmarłego i które umiał on dzielić z braćmi. Wychwalajmy Boga za świadectwo życia franciszkańskiego Dom Paulo oraz za jego odważne zaangażowanie w obronie godności ludzkiej i niepodważalnych praw każdej osoby" - napisał w oświadczeniu po śmierci swego poprzednika jego następca w São Paulo kard. Odilo Pedro Scherer.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję