Reklama

Wiadomości

Mary Wagner już w Polsce

W piątek 22 lipca Mary Wagner - kanadyjska obrończyni życia po raz drugi przyleciała do Polski. Świadek życia, która w ostatnich latach wiele miesięcy spędziła w więzieniu za modlitwę i białe róże rozdawane kobietom w klinikach aborcyjnych przybywa do Polski w bardzo szczególnym czasie. Mary będzie uczestnikiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz odwiedzi wiele polskich miast. O tym, co daje Mary siłę w walce o nienarodzone dzieci i, o znaczeniu jej wizyty, opowiedział nam Przemysław Sycz z Fundacji Pro Prawo do Życia i współorganizator pielgrzymek Mary Wagner do Polski.

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Archiwum Przemysława Sycza

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner po raz drugi odwiedza naszą ojczyznę. Jakie znaczenie ma ta wizyta, zwłaszcza w obecnym czasie?

Przemysław Sycz: - Pozwolę sobie na początku przypomnieć o pierwszej wizycie Mary Wagner w naszym kraju. W mojej pamięci pozostają jeszcze obrazy i słowa z poprzednich spotkań z Mary w wielu miastach Polski, gdzie setki osób przychodziło wysłuchać świadectwa tej bohaterskiej kobiety, stającej w obronie bezbronnych, nienarodzonych dzieci mordowanych tysiącami w kanadyjskich szpitalach. To świadectwo jest tym cenniejsze, że poparte osobistą ofiarą więzienia. W sumie to już nie miesiące, a lata spędzone przez nią w kanadyjskich więzieniach.

Reklama

Jowita Kostrzewska: Mary to skromna, delikatna kobieta, skąd w niej taka siła i co sprawia, że jej świadectwo ma taką moc?

Przemysław Sycz: Ilekroć miałem okazję patrzeć i słuchać tej skromnej kobiety, zastanawiałem się, jak pewnie i większość z nas, skąd Mary czerpię energię do dawania takiego świadectwa, gdzie setki osób słuchały jej uważnie. Odpowiedz na to pytanie przyszła bardzo szybko - wystarczyło ją trochę bardziej poznać. Przede wszystkim to moc z modlitwy, zawierzenia Panu Bogu i długich godzin spędzanych na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. To jest źródłem jej siły w walce o życie bezbronnych dzieci i niesamowitego ciepła dla innych bliźnich.

Jowita Kostrzewska: Mary kilka lat spędziła w więzieniu za walkę o nienarodzone dzieci, podczas ostatniej wizyty w Polsce Ty i Jacek Kotula jako obrońcy życia też stanęliście przed sądem, czy obecność Mary była dla Was umocnieniem?

Reklama

Przemysław Sycz: Do dziś pamiętam te chwile na korytarzu rzeszowskiego sądu tuż przed pierwszą rozprawą z kilkudziesięciu procesów trwających przez prawie 2 lata. Po oskarżeniu jakie złożył przeciw nam Szpital Pro-Familia, że jakoby został przez nas zniesławiony. To właśnie Mary Wagner z wieloma ludźmi dobrej woli wspierała nas wtedy swoją modlitwą. I chodź trzeba było jeszcze wielu miesięcy aby sąd ostatecznie potwierdził, że aborcja = zabijanie i, że mieliśmy prawo do publicznego protestowania przeciwko temu procederowi. Dziś, mamy sytuację, w której nie tylko w tym, ale we wszystkich szpitalach Podkarpacia nie zabija się dzieci.

Jowita Kostrzewska: Wy również wspieracie Mary w jej walce o życie...

Przemysław Sycz: Wobec świadectwa Mary nie można pozostać obojętnym, tak czują setki osób, które słuchały Mary, czy też czytały o niej między innymi w "Niedzieli" za co jesteśmy bardzo wdzięczni redakcji. Tym bardziej gdy dotarła do nas informacja o ponownym aresztowaniu i uwięzieniu Mary Wagner natychmiast rozpoczęliśmy akcje wsparcia. Nie tylko sami pisząc do niej listy z zapewnieniem o poparciu i pamięci w modlitwie, ale prosiliśmy też o to, wszystkich znajomych i Polaków. Popłynęły do niej setki kartek i listów. Po jednej z Nowenn do św. Gerarda Majelli -patrona obrońców życia i matek oczekujących narodzin swego dziecka, organizowanych w kościele Akademickim w Rzeszowie pod listem poparcia, podpisali się wszyscy uczestnicy. Jakże wzruszającym momentem było odczytanie odpowiedzi napisanej więziennym ołówkiem jaką nadesłała Mary. Codziennie pamiętaliśmy o Mary w naszych modlitwach i doczekaliśmy tego radosnego dnia gdy znów wyszła na wolność. Poza tym, organizowaliśmy wiele pikiet przed ambasadą Kanady w Warszawie solidaryzując się z więźniem sumienia - Mary Wagner.

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner ponownie odwiedza Polskę w bardzo ważnym momencie...

Przemysław Sycz: Tak, gościmy Mary Wagner w naszej ojczyźnie w bardzo szczególnym momencie. Po pierwsze w czasie Światowych Dni Młodzieży, których Mary będzie uczestnikiem. Po drugie nasz kraj stoi przed bardzo ważną decyzją, która będzie miała wpływ na życie wielu nienarodzonych dzieci. Mam na myśli próbę zmiany prawa tak, by życie wszystkich nienarodzonych dzieci było chronione. Tu świadectwo Mary będzie nieocenionym wsparciem naszych działań.

Jowita Kostrzewska: Na trasie wizyty kanadyjskiej obrończyni życia znalazło się wiele polskich miast, Mary odwiedziła już Warszawę, od 24 do 31 lipca będzie przebywać w Krakowie, gdzie weźmie udział w ŚDM, później odwiedzi także m.in. Częstochowę. Zakopane i wasze miasto Rzeszów...

Przemysław Sycz: Tak, niecierpliwie czekamy na przyjazd Mary do naszego miasta i przygotowujemy się do tego spotkania. Będziemy ją gościli w niedzielę 7 sierpnia. Spotkanie z Mary rozpocznie się w parafii M.B. Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju. Jest to parafia w której mieszka inicjator wizyt Mary Wagner w Polsce - Jacek Kotula. O godz.12:00 będzie prelekcja Mary Wagner, potem Msza św. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa i okolic. Dzień wcześniej, w sobotę 6 sierpnia Mary odwiedzi Toruń, a my w tym czasie, jak co miesiąc, spotkamy się na modlitwie w Kościele Akademickim w Rzeszowie przy ul. Rejtana 21, gdzie przez wstawiennictwo św. Gerarda Majelli będziemy modlić się w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci, za matki oczekujące narodzin dziecka, a także za Mary Wagner. Serdecznie zapraszamy!

Plan spotkań z Mary Wagner w Polsce:

22.07.2016 – przylot do Warszawy o godz.16.30

23.07.2016 – Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki, godz.18.00

24.07.2016 – Kraków, kościół św.Jana Chrzciciela, godz.19.30

25.07 -31.07.2016 – Udział Mary Wagner w Światowych Dniach Młodzieży

1.08.2016 – Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul.Jordana 18, godz.18.00

2.08.2016 – Częstochowa, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul.Jagiellońska 67/71, godz.18.00

3.08.2016 – Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła (OO.Bernardyni), godz.18.30

4.08.2016 – Kalisz, Sanktuarium św. Józefa, godz.17.00

08.2016 – Gdańsk, kościół św. Katarzyny (OO.Karmelici), godz.18.00

6.08.2016 – Toruń, Radio Maryja i TV Trwam, "Rozmowy niedokończone", godz.18.15 -19.25

7.08.2016 – Rzeszów - Budziwój, kościół Matki Bożej Śnieżnej, godz.12.00

8.08.2016 – Tarnów, kościół bł.Karoliny Kózkówny, godz.18.00

9.08.2016 – Zakopane - Krzeptówki, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, godz.18.30

11.08.2016 – Wrocław - Pilczyce, kościół pw. Macierzyństwa NMP, godz.18.00

12.08.2016 – Siemysłów (diecezja wrocławska), kościół parafialny, godz. 17.00

Szczegółowy program wizyty Mary Wagner w Polsce oraz relacje z jej pobytu można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/marywagnerpolsce/ oraz na: https://www.facebook.com/events/934609299994681/

foto: z archiwum Przemysława Sycza

2016-07-25 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrównujemy szanse

2020-09-16 11:29

Niedziela warszawska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Łukasz Krzysztofka

O awarii oczyszczalni „Czajka”, podziale Mazowsza i nowej strategii walki z pandemią z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Obecnie tematem numer jeden na Mazowszu jest awaria oczyszczalni „Czajka”. Dzisiaj mówi się, że być może w ciągu kilku miesięcy da się położyć rurę stalową pod Wisłą, która miałaby być docelowym, bezpieczniejszym rozwiązaniem…

Konstanty Radziwiłł: Trudno powiedzieć, dlaczego miasto stołeczne nie zapewniło alternatywnego przesyłu w ciągu minionego roku. Prezydent Rafał Trzaskowski twierdzi, że rozwiązanie, jakim jest tunel z dwiema rurami, został źle zaplanowany. Tym bardziej z dużym niesmakiem odbieram próbę przerzucenia winy przez prezydenta Trzaskowskiego na swoich poprzedników. I to nie na poprzedniczkę (Hannę Gronkiewicz-Waltz – przyp. red.), która rządziła miastem przez 12 lat przed nim, tylko na śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wcześniejszych prezydentów. W okresie 14 lat rządów Platformy Obywatelskiej można było wszystko wykonać po swojemu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kasyna: kapłan ma być blisko ludzkich spraw na sposób kapłański

2020-09-21 20:09

[ TEMATY ]

kapłani

Niedziela

Podczas Mszy św. 21 września w Pelplinie biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo. W homilii przypomniał, że kapłan, zgodnie ze swoim powołaniem, ma być „blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw”.

Liturgia, w której wzięli udział księża dziekani oraz członkowie Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów diecezji pelplińskiej, odbyła się w nietypowym terminie ze względu na epidemię, która uniemożliwiła jej celebrację w Wielki Czwartek z większą ilością kapłanów.

W homilii główny celebrans zauważył, że „pandemia obnażyła prawdę o świecie, o Kościele, o naszym człowieczeństwie i obnażyła różnorakie braki w formacji dorosłych chrześcijan i niektórych kapłanów”.

W kontekście trudnych miesięcy i wielu ograniczeń w pracy duszpasterskiej, bp Kasyna dziękował duszpasterzom „za kapłańskie świadectwo, za staranie się by być wiernymi pasterzami owczarni, z którą wspólnie cierpią i której służą”.

Hierarcha przypomniał kapłanom, że otrzymują namaszczenie Duchem Świętym, „aby służyć innym”. „Nie my jesteśmy w centrum, ale jesteśmy narzędziem łaski dla innych” - mówił kaznodzieja i dodał, że „praca duszpasterska wymaga, abyśmy byli blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw na sposób kapłański”.

Podczas Mszy św., zgodnie z rytuałem Mszy Krzyżma, biskup pelpliński pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo.

Po liturgii odbyła się konferencja poświęcona bieżącym sprawom duszpasterskim oraz „Wytycznym dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży w diecezji pelplińskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie

2020-09-22 19:34

[ TEMATY ]

Medjugorie

Bydgoszcz

Niedziela

„Jestem ogromnie wdzięczny, że zostaliśmy wyróżnieni i zobowiązani do jeszcze gorliwszej modlitwy o pokój, która trwa na całym świecie” – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Wspólnota stała się kilkudniowym miejscem szczególnej modlitwy, podczas której wierni adorowali Najświętszy Sakrament w monstrancji z Medjugorie.

„Królowa Pokoju” wróciła z Bośni i Hercegowiny i peregrynuje po Polsce. Monstrancja została ofiarowana jako wotum dziękczynne w imieniu pielgrzymów z całego świata, które wpisało się w inicjatywę stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”. Buduje ono na całym świecie dwanaście ołtarzy, gdzie odbywać się będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o pokój. Dotychczas udało się już stworzyć kilka takich miejsc, m.in. w sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, oraz w słynnej Grocie Mlecznej w Betlejem. Kolejnym ma być ołtarz w Medjugorje, w który zostanie wkomponowana „Królowa Pokoju”.

Monstrancja powstała w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania użytych zostało dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa. Osobną symbolikę mają również barwy kamieni, których użyto w monstrancji. Jej wysokość wynosi 1,5 metra, a z tronem do przenoszenia i ustawiania – 185 centymetrów, zaś waga sięga około 50 kilogramów.

Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorie jest zlokalizowane w nękanym nieustannymi wojnami i konfliktami kraju położonym na Półwyspie Bałkańskim. To miejsce modlitwy i nawrócenia tysięcy osób. – Znajdujemy się w Diecezjalnym Ośrodkiem Kultu św. Rity, włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych, za której wstawiennictwem również prosimy o ustanie wojen, konfliktów oraz codzienny pokój międzyludzki w naszej ojczyźnie – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ks. Mirosław Pstrągowski.

Przez siedem dni kapłani, młodzież i wierni uczestniczyli w Mszach Świętych, adoracji, odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Apelach Jasnogórskich.

Szczególny dniem był natomiast 22 września. W Eucharystii wzięli udział czciciele św. Rity, członkowie jej bractwa, przedstawiciele Towarzystwa św. Wojciecha oraz członkowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Po Mszy św. odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu w językach aramejskim i arabskim w wykonaniu Sylwii Hazboun – Polki, katoliczki, która wyszła za mąż za Józefa z Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję