Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: niech wasza młodość nie będzie wymówką, ale narzędziem

„Nie bójcie się świadczyć o Chrystusie i nie szukajcie wymówki w tym, że jesteście młodzi” - zaapelował 20 lipca w Łodzi abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył w samo południe Mszy świętej w Hali Expo. Liturgia była jednym z punktów festiwalu Paradise in the City, będącego przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży.

Abp Jędraszewski przypomniał w homilii młode lata św. Faustyny Kowalskiej. „Helenka od dzieciństwa czuła powołanie do tego, żeby pójść do zakonu. Ale przeciwko jej pragnieniom wystąpili rodzice, którzy nie chcieli się na to zgodzić. Ten opór najbliższych był dla niej wymówką wobec Boga” - mówił metropolita łódzki.

Hierarcha zauważył, że moment przełomu poprzedzony był u tej młodej dziewczyny okresem, jak sama go nazwała, „zabawy i pogoni za przyjemnościami”. Właśnie podczas jednej z miejskich potańcówek, w łódzkim parku Wenecja, usłyszała wołanie Jezusa. „Zobaczyła go umęczonego, obnażonego z szat, okrytego ranami. Powiedział jej: 'Jak długo będę cierpiał i jak długo ty będziesz mnie zwodzić'. Dotknięta tą wizją przestała się bawić i po kryjomu przybiegła do najbliższego kościoła, a była nim łódzka katedra. Tam po raz kolejny usłyszała głos Pana Jezusa, gdy zbliżyła się do tabernakulum i padła na twarz. Usłyszała, że ma natychmiast jechać do klasztoru, do Warszawy” - przypominał abp Jędraszewski.

Reklama

Późniejsza droga Faustyny wcale nie była łatwa - podobnie jak historia Jeremiasza, którą przypomniały czytania mszalne. Ale „Bóg był z nią, nieustannie ją umacniał, zwłaszcza w chwilach trudnych, momentach cierpienia i odtrącenia”. Właśnie tam, w klasztorze, usłyszała zachętę do świadczenia o miłości miłosiernej, której owocem już Koronka.

Metropolita łódzki zaapelował do młodych ludzi, żeby nie bali się świadczyć o Chrystusie i nie szukali wymówki w tym, że są młodzi. „Jest rzeczą przedziwną, że Bóg oczekuje dawania świadectwa przede wszystkim od ludzi młodych, pełnych zapału, wewnętrznej czystości i entuzjazmu - tak charakterystycznych dla tego cudownego okresu życia” - mówił abp Jędraszewski.

„Niech wasza młodość nie będzie wymówką, ale szczególnym narzędziem do tego, by Bóg mógł się Wami posługiwać w głoszeniu prawdy o Jego miłosierdziu” - zachęcał.

Reklama

Pasterz Kościoła w Łodzi przypomniał też wczorajsze orędzie papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty prosił o modlitwę za siebie i Światowe Dni Młodzieży. Podkreślił słowa mówiące o uczynkach miłosierdzia. „Bądźcie gotowi przyjąć ich treść i najpełniej ją urzeczywistniać” - mówił wówczas papież Franciszek.

We Mszy świętej, odprawionej w łódzkiej Hali Expo, uczestniczyli pielgrzymi biorący udział w Festiwalu Paradise in the City. Jest ich ok. 5,5 tys. W Łodzi przygotowują się, w ramach "Dni w Diecezji" do krakowskiego etapu Światowych Dni Młodzieży.

2016-07-20 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusz ŚDM - na pierwszej linii frontu – rozmowa z Katarzyną Kucik

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Biuro Prasowe ŚDM

„Wolontariusz jest na pierwszej linii frontu Światowych Dni Młodzieży. To znaczy, że jest pierwszą osobą, z jaką zetknie się pielgrzym, jest najbardziej widoczny i jako osoba może dać najbardziej czytelne świadectwo” – powiedziała w rozmowie z KAI Katarzyna Kucik, koordynatorka wolontariatu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Katarzyna Kucik: Wolontariusz jest nie tylko wizytówką, ale też, zakładając, że papież Franciszek jest głową Światowych Dni Młodzieży, wolontariusze są jego rękami. Wolontariusz jest na pierwszej linii frontu: jest pierwszą osobą, z jaką zetknie się pielgrzym, jest najbardziej widoczny i jako osoba może dać najbardziej czytelne świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję