Reklama

Kalendarium Archidiecezji Częstochowskiej 2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cały rok 2003 był przeżywany pod znakiem wielkiej Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach i domach zakonnych. 13 listopada 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w Rzymie pobłogosławił Obraz, a 30 listopada w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie rozpoczęła się jego peregrynacja w archidiecezji. Obraz „Jezu, ufam Tobie” nawiedził 305 parafii, 40 wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, 15 filii parafialnych oraz 6 innych wspólnot.

4 stycznia - w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św., w czasie której nastąpił obrzęd posłania misjonarza ks. Adama Rudnickiego do pracy w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

5 stycznia - w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości posłania misjonarza ks. Krzysztofa Mońki do pracy w Argentynie.

6 stycznia - w uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest świętem patronalnym ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich, została odprawiona w archikatedrze Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.

16 stycznia - 18 stycznia - w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbywało się Sympozjum Katechetyczne dla katechetów naszej archidiecezji.

25 stycznia - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w którym uczestniczyli również przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich.

28 stycznia - we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście obchodzono święto patrona teologii.

29 stycznia - zakończył się w Częstochowie VIII Archidiecezjalny Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Akcję Katolicką pod patronatem Metropolity częstochowskiego.

2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice jasnogórskiej Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Eucharystii z udziałem osób życia konsekrowanego.

Reklama

11 lutego - we wspomnienie NMP z Lourdes, kiedy świat obchodzi Dzień Chorego, abp Stanisław Nowak odprawił w archikatedrze Mszę św. w intencji chorych.

8 marca - odbył się w Częstochowie VII Krajowy Zjazd Unii Laikatu Katolickiego.

11-13 kwietnia - XVIII Światowy Dzień Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej. Pielgrzymka młodych do archikatedry pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.

17-19 kwietnia - Święte Triduum Paschalne.

29 kwietnia - 12 maja - odbywały się jubileuszowe X Dni Kultury Chrześcijańskiej w Działoszynie.

10 maja - w archikatedrze częstochowskiej odbyła się ceremonia inwestytury nowych członków Zakonu Bożogrobców. Nabożeństwu przewodniczył Wielki Przeor Zakonu - kard. Józef Glemp.

16-21 maja - Pielgrzymka Narodowa do Rzymu, w czasie której miała miejsce kanonizacja bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Urszuli Ledóchowskiej.

28 maja - Ksiądz Arcybiskup odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację bł. Urszuli Ledóchowskiej w parafii pod jej wezwaniem w Częstochowie.

29 maja - w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Trębaczewie abp Stanisław Nowak udzielił święceń diakonatu 15 klerykom naszego Seminarium.

30 maja - 8 czerwca - miały miejsce IV Radomszczańskie Dni Rodziny

7 czerwca - w archikatedrze częstochowskiej Ksiądz Arcybiskup udzielił święceń prezbiteratu 22 diakonom.

9 czerwca - Relikwie Pięciu Pierwszych Męczenników Polski w związku z 1000-letnią rocznicą ich śmierci nawiedziły parafię pod ich wezwaniem w Częstochowie.

9 -14 czerwca - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbywał się Tydzień Duchowości.

19 czerwca - Boże Ciało. Procesja z archikatedry na Jasną Górę.

Reklama

22 czerwca - odbyła się uroczystość konsekracji kościoła filialnego w Jaroszowie (parafia Żarki Miasto).

22 czerwca - konsekracja kościoła parafialnego w Mokrej.

29 czerwca - uroczystości jubileuszowe 100-lecia parafii i kolegiaty pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

2 lipca - uroczystość wprowadzenia obrazu Matki Bożej do kościoła w parafii pw. św. Wawrzyńca w Borownie.

6 lipca - w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową polichromię oraz uzupełnione o nowe kaplice dróżki kalwaryjskie.

27 lipca - abp Stanisław Nowak przewodniczył Eucharystii w czasie pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej do Niepokalanowa. Nad przebiegiem tegorocznego Dnia Modlitwy czuwały wspólnoty MI z archidiecezji częstochowskiej.

15 sierpnia - uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.

17 sierpnia - w uroczystości 80. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Gidelskiej wziął udział prymas Polski kard. Józef Glemp.

24 sierpnia - konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach.

25 sierpnia - w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyła się procesja alejami na Jasną Górę, gdzie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupów z Metropolii Częstochowskiej.

26 sierpnia - na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

30 sierpnia - w archikatedrze odbyła się pierwsza konsekracja dziewicy Kościoła częstochowskiego. Ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu, złożyła Grażyna Piłkowska z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie.

8 września - Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową siedzibę Radia Fiat przy ul. Ogrodowej w Częstochowie.

8 września - abp Stanisław Nowak podczas uroczystości odpustowej w parafii pw. Narodzenia NMP w Myszkowie poświęcił pierwsze w naszej archidiecezji dróżki różańcowe wokół kościoła uzupełnione o nowe tajemnice światła.

Reklama

20 września - odbyła się VII Pielgrzymka Przyjaciół i Czytelników Niedzieli na Jasną Górę.

21 września - odbył się I Kongres Częstochowian.

2 października - Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż giewoncki na Makowym Wzgórzu w Praszce.

11 października - w ramach Dnia Papieskiego w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się sympozjum naukowe poświęcone Janowi Pawłowi II - Apostołowi Jedności.

15 października - procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę w przeddzień 25. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

16 października - 3 listopada trwały Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „25 lat nadziei” (Częstochowa, Wieluń, Myszków, Radomsko).

16 października - Ksiądz Arcybiskup poświęcił dzwonnicę przy kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie - wotum wdzięczności za 25 lat Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

20 listopada - w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się Sesja Papieska zatytułowana Dar dla Kościoła i świata.

23 listopada - w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie Ksiądz Arcybiskup celebrował Mszę św. rozpoczynającą czas przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej.

29 listopada - w archikatedrze Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. na zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, podczas której delegacje parafialne otrzymały z rąk Biskupów częstochowskich małą replikę obrazu Jezusa Miłosiernego. Od tego bowiem momentu rozpoczęła się peregrynacja obrazu po rodzinach we wszystkich parafiach archidiecezji.

29 listopada - o północy Ksiądz Arcybiskup odprawił Mszę św. na rozpoczęcie Wieczystej Adoracji w parafii pw. św. Jana Kantego w Częstochowie. Jest to pierwsze miejsce, gdzie adoracja będzie trwała nieustannie w dzień i w nocy.

Reklama

6-13 grudnia - pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa odbywała się dziękczynna pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Ojca Świętego za dar i owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego.

21 grudnia - konsekracja kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Radomsku.

25 grudnia - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył na Jasnej Górze uroczystości Narodzenia Pańskiego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas wątpliwości na temat jego nauczania

2024-06-01 11:34

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

- Wszczęliśmy procedurę dlatego, że z różnych stron docierały do nas niepokojące informacje i wątpliwości na temat nauczania ks. Dominika Chmielewskiego, także ze strony niektórych teologów - mówi abp Stanisław Budzik.

O tym, jakie są kryteria uznawania danych wspólnot czy ruchów za katolickie, jak również o pozytywnych stronach wiary Polaków oraz o grożących jej deformacjach - mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik, stojący na czele Komisji Nauki Wiary KEP, której zadaniem jest troska o integralny przekaz wiary w Kościele w Polsce. Duchowny ocenia też stan polskiej teologii, która, jak podkreśla, „wyróżniała się wśród innych krajów wiernością wobec depozytu wiary i szacunkiem wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”. Niedawno „pojawił się jednak problem księży i teologów, którzy zerwali z Kościołem i z kapłaństwem, i zajęli pozycje dalekie od nauki Kościoła”. Rozmowa jest swego rodzaju mini „raportem o stanie wiary” Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Misje w Kazachstanie – wyzwania dla Kościoła katolickiego

2024-06-02 09:40

[ TEMATY ]

misje

Kazachstan

@VaticanNewsPL

ksiądz Tomasz Pyś z wiernymi w Kazachstanie

ksiądz Tomasz Pyś z wiernymi w Kazachstanie

Katolicy stanowią w tym kraju mniej niż jeden procent ludności. Głównie są to potomkowie polskich, ukraińskich i niemieckich zesłańców, których deportowano do tego kraju w czasach ZSRR. "Parafie w Kazachstanie są żywe, ludzie czują się ze sobą związani, spotykają się po mszach na herbatę i rozmowy. Mają dobry kontakt ze swoimi duszpasterzami, parafia jest dla nich drugim domem" - powiedział nam ksiądz Tomasz Pyś.

Ks. Tomasz Pyś pochodzi z archidiecezji Przemyskiej. Od 2011 roku pracuje jako misjonarz w Kazachstanie. W trakcie swojej misji pełnił różne funkcje – był proboszczem, kustoszem Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje, prefektem w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Karagandzie, pracował też w kurii w Astanie. Jego misja w Kazachstanie rozpoczęła się dzięki inspiracji misjonarzy z jego parafii w Dydni, którzy opowiadali o swojej pracy w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Kurs chorału gregoriańskiego dla każdego

2024-06-02 20:04

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy ubiegłorocznego kursu podczas Requiem za papieża Benedykta XVI.

Uczestnicy ubiegłorocznego kursu podczas Requiem za papieża Benedykta XVI.

Już po raz trzeci we Wrocławiu odbędzie się Kurs Chorału Gregoriańskiego.

Potrwa od 14 do 20 lipca i ma bardzo bogaty program wypełniony próbami śpiewu, wykładami i licznymi celebracjami liturgicznymi. Msze św. sprawowane będą po łacinie naprzemiennie w zwyczajnej formie rytu rzymskiego (posoborowej) oraz w formie nadzwyczajnej (tzw. Mszy trydenckiej) i odbywać się będą w różnych kościołach Ostrowa Tumskiego i okolic. – Zawsze też sprawujemy Requiem – w tym roku uczynimy to w intencji księcia Henryka Probusa w kolegiacie Świętego Krzyża. Świątynia (obecnie służąca Duszpasterstwu Tradycji Łacińskiej) jest historycznie związana z tym władcą – wyjaśnia Łukasz Czartowski, inicjator kursu i prezes zarządu Fundacji Lumen de Lumine, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję