Reklama

Polska

Czas na narodową koalicję sumień!

Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego ogłosiła deklarację „Czas na narodową koalicję sumień!”, poświęconą społecznej inicjatywie ustawodawczej „Stop Aborcji!”. W Radzie uczestniczą przedstawiciele aktywnych społecznie środowisk chrześcijańskich, jej członkami są między innymi Paweł Milcarek (redaktor naczelny „Christianitas”), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (dyrektor zarządzająca Citizen Go), Marek Jurek (prezes Prawicy Rzeczypospolitej), Jakub Bałtroszewicz (sekretarz generalny Europejskiej Federacji „Jeden z Nas”), Andrzej Dubiel (Stowarzyszenie MuzaDei), poseł PE Michał Marusik (prezes Kongresu Nowej Prawicy), Waldemar Wasiewicz (Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych).

Rada gorąco zaapelowała o solidarne kontynuowanie akcji zbierania wspierających inicjatywę podpisów i odłożenie dyskusji na temat uprawnionych szczegółowych różnic na czas technicznych prac parlamentarnych. Rada przypomniała, że inicjatywa „Stop Aborcji” jest ogniwem trwającego już sześćdziesiąt lat, od momentu legalizacji zbrodni aborcji przez władze PRL, nieprzerwanego sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych. Uznała zatem, że mówienie dziś o „niespodziewanym” podjęciu działań na rzecz prawa do życia stanowi manifestację lekceważenia dla tych paropokoleniowych zmagań, świadczącą o wykorzenieniu protagonistów takiego podejścia z rzeczywistości duchowego i moralnego życia narodu.

Reklama

W tym kontekście Rada szczególnie przypomniała uchwalenie przez Senat Rzeczypospolitej zaraz po wolnych wyborach projektu ustawy o obronie życia oraz orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, że pierwszym nakazem państwa prawa musi być „respektowanie życia ludzkiego od początków jego powstania”, bo życie „musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju”. Rada zaapelowała, by sentencja tego pomnikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego była stale przywoływana przez polityków w debacie na temat prawnej ochrony życia, a jego przemilczanie uznała za faktyczne niszczenie prawnego dorobku Rzeczypospolitej. Rada przypomina politykom w tym kontekście, że sposób wypowiedzi w debacie na temat prawa do życia nie może być nacechowany relatywizmem, a prawo do życia nie może być sprowadzane do „światopoglądowej kwestii (subiektywnego) sumienia”.

Deklaracja Rady zdecydowanie piętnuje efekty rządów Tuska-Kopacz, które były czasem nieprzerwanego obniżania poziomu ochrony życia. Władza bowiem krok po kroku dezinterpretowała obowiązujące prawo, wyłączając kolejne kategorie dzieci spod ochrony życia i tolerując zamachy na życie w kolejnych wcześniej chronionych przypadkach. Rada uznała jednak, że wywrotowej działalności liberalnej władzy towarzyszyła najczęściej milcząca zgoda ze strony liderów centroprawicowej opozycji, co podważa dziś uczciwość deklaracji przeciwstawiających ochronę życia na gruncie obowiązującego prawa – jego „ryzykownej” poprawie.

Na koniec Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego wezwała kierownictwo Sejmu Rzeczypospolitej do solidarnego i odpowiedzialnego poprowadzenie prac nad społecznym projektem ustawy. Zapowiedziała śledzenie przebiegu procesu ustawodawczego i reagowanie na każdą formę obstrukcji parlamentarnej i destrukcji debaty publicznej. Rada oczekuje, że większość parlamentarna będzie reprezentowana w tych pracach przez polityków znanych z odwagi i samodzielności, z wytrwałości i kompetencji w działalności na rzecz prawa do życia.

2016-06-29 22:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Katolików Świeckich

Mszą św. w archikatedrze przemyskiej rozpoczął się 15 marca Kongres Katolików Świeckich, zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W homilii abp Józef Michalik wskazał na dwa drogowskazy, którymi powinien kierować się każdy chrześcijanin. Pierwszym z nich jest przestrzeganie Bożego prawa, wbrew pokusom dzisiejszego świata, który wybiera to, co egoistycznie przyjemne. Drugim wskazaniem jest Chrystusowe wezwanie do doskonałości: „Pan Jezus niejako uzupełnia prawo i mówi: «Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują». Więcej – bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski. My, chrześcijanie, jesteśmy wezwani, żebyśmy byli tak doskonali, jak doskonały jest nasz Ojciec niebieski” – mówił Metropolita.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę

2021-07-28 07:40

Paweł Wysoki

Sekretariat Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę rozpoczął działalność 27 lipca. Codziennie aż do wyruszenia pielgrzymki (4 sierpnia) przed archikatedrą lubelską dyżurują wolontariusze w godz. 19.00-17.00. Istnieje możliwość zapisów na pielgrzymkę, jak również wsparcia funduszu „Idę z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję