Reklama

Watykan

Rzym: rozpoczął się Jubileusz Chorych i Niepełnosprawnych

W Rzymie rozpoczął się Jubileusz Chorych i Niepełnosprawnych. Uczestniczy w nim 20 tys. osób. Jednak w niedzielę na porannej Mszy z Papieżem, będącej kulminacyjnym wydarzeniem tego etapu Roku Świętego, pielgrzymów będzie dużo więcej. Już teraz rozdano 50 tys. wejściówek.

[ TEMATY ]

Watykan

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

Dziś chorzy i niepełnosprawni przechodzą przez Drzwi Święte w czterech bazylikach papieskich. Przygotowano też dla nich katechezy. Jedną z nich głosi o. Cyril Axelrod, redemptorysta i konwertyta z judaizmu. W dzieciństwie stracił słuch, a potem już jako kapłan również oślepł. Z tego względu za swą życiową misję obrał apostolat wśród głuchoniemych i niewidomych. Dziś rano w Chiesa Nuova, jednym z rzymskich kościołów jubileuszowych, głosił katechezę w trzech językach migowych. Stał się też poniekąd symbolem aktywnego udziału samych chorych i niepełnosprawnych w ich Jubileuszu.

Reklama

Katechezy w różnych językach są przewidziane również jutro. W sobotę wieczorem wokół Zamku Anioła zaplanowano natomiast wielki festyn. Po części będą go animować sami chorzy i niepełnosprawni, między innymi członkowie wspólnot Arki. Swoje punkty otworzą też różne ruchy i instytucje, które będą się dzielić swym doświadczeniem misji wśród chorych. Z okazji Jubileuszu Chorych pomyślano również o najuboższych. Już od dziś przy papieskich bazylikach działają punkty medyczne dla bezdomnych, w których mogą oni skorzystać z darmowej wizyty u lekarzy różnych specjalności.

Zwieńczeniem jubileuszu będzie niedzielna Msza na placu św. Piotra. Ewangelia na tej liturgii zostanie nie tylko odczytana i przetłumaczona na język migowy, ale również zaprezentowana w formie inscenizacji przez wiernych z upośledzeniem umysłowym. Jak podkreśla abp Rino Fisichella, odpowiedzialny w Watykanie za organizację Roku Świętego, w ten sposób chciano zwrócić uwagę na potrzebę pełniejszego zaangażowania chorych i niepełnosprawnych w życie Kościoła.

„Na ten jubileusz składa się wiele różnych wydarzeń. Wszystkie one mają być świadectwem naszej wrażliwości i zwracania uwagi na tę społeczność ludzi chorych i niepełnosprawnych. Trzeba bowiem przyznać, że również my w naszych liturgiach nie okazujemy tym ludziom należytej uwagi, na jaką w pełni zasługują. Tym razem jednak, kiedy przeżywają oni swój jubileusz, należy zrobić wszystko, aby ich obecność została w pełni doceniona” - mówił abp Fisichella.

2016-06-10 18:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dwie osoby aresztowane w związku z wyciekiem informacji niejawnych

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Prał. Lucio Angel Vallejo Balda oraz dr Francesca Chaouqui zostały aresztowane w związku z wyciekiem informacji niejawnych – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Sprawa dotyczy byłego sekretarza i członka Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej (COSEA) ustanowionych w lipcu 2013 roku. Dr. Chaouqui wypuszczono już na wolność, a prał. Vallejo Balda nadal pozostaje w areszcie (rozszerzymy).

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję