Reklama

Polityka

Polityka rodzinna zamiast gender

Z Ministrem Wojciechem Kaczmarczykiem, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania rozmawia Artur Stelmasiak

[ TEMATY ]

wywiad

polityka

rozmowa

Artur Stelmasiak

Min. Wojciech Kaczmarczyk

Min. Wojciech Kaczmarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artur Stelmasiak: - Miał Pan wystąpienie na Kongresie Kobiet, a zebrane panie do ministra krzyczały: "zejdź ze sceny". Jak Pan się poczuł?

Minister Wojciech Kaczmarczyk: - Choć spodziewałem się niezbyt ciepłej reakcji, to swoje przeszedłem... nie było miło. Jednak szczególnie mnie ubodło zachowanie sali podczas odczytywania listu Prezydenta Andrzeja Dudy. Ja rozumiem, że można nie zgadzać się z Prezydentem, ale zachowanie pań było wyrazem braku szacunku do najważniejszego urzędu w Polsce.

A.S.: - Czy rząd planuje jakieś zmiany w tzw. ustawie równościowej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jest jedna kwestia, która budzi moje zaniepokojenie. To niedostateczna ochrona osób niepełnosprawnych w dostępie do usług. Jestem bardzo otwarty na postulaty środowisk zajmujących się pomocą oraz zrzeszających osoby z niepełnosprawnością. Będziemy starali się poprawić prawo w tym zakresie. Jeżeli chodzi o inne obszary ustawy, to ostatnia dyskusja pokazała, że w odniesieniu do ochrony mniejszości, mamy bardzo różne stanowiska i trzeba mieć na uwadze konflikt wartości, które są chronione polską Konstytucją.

A.S.: - Nie zgodził się Pan na patronat podręcznika do zwalczania homofobii, bo był antykatolicki. Czy również w przyszłości możemy liczyć, że nie będzie Pan patronował inicjatywom, które godzą w wartości chrześcijańskie i dyskryminują katolików?

- Oczywiście, że tak. Urząd publiczny nie może obejmować swoim patronatem działań, które pod hasłami antydyskryminacyjnymi i nierównego traktowania doprowadzają do piętnowania i powielania stereotypów wobec innych. Nie zgodzę się także na działania, które pod hasłem walki z dyskryminacją próbują wyeliminować z przestrzeni polskiej kulturę chrześcijańską i zwyczaje, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego.

Reklama

A.S.: - Niebawem opublikowany będzie raport Komisarza Praw Człowieka Rady Europy. Czego możemy się po nim spodziewać?

- Komisarz był w Polsce na początku roku i przyglądał się temu, jak przestrzegane są prawa człowieka w naszym kraju. W tej chwili trwa procedura zgłaszania przez nasz Rząd i jego agendy różnych zastrzeżeń, wątpliwości i sprostowań do tego dokumentu. Nie ukrywam, że mamy sporo zastrzeżeń. Po pierwsze komisarz posługuje się pojęciami, które nie należą do katalogu praw człowieka i manipuluje niektórymi danymi. Odpowiadając na jego treść opieramy się na twardych faktach, danych i odwołaniu się do fundamentu, którym są Prawa Człowieka, a nie do jakiejś rozszerzonej i nowej wersji, która nie ma żadnego ugruntowania w prawie międzynarodowym.

A.S.: - Jakie będzie stanowisko Rządu podczas Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO)?

- W czerwcu na posiedzeniu EPSCO finalizowane będą konkluzje grupy ds. społecznych m. in. w stosunku do osób LGBT. Polska stoi na stanowisku, że należy przestrzegać wszystkich praw, które się tym osobom należą. Jednak zwracamy uwagę innych państw UE, że np. nie można opierać się na wynikach badań Agencji Praw Podstawowych, bo nie są one reprezentatywne i powstały na podstawie jedynie ankiety internetowej. Co więcej, ankieta nie była zabezpieczona nawet przed tym, aby osoba korzystająca z jednego adresu IP mogła uczestniczyć kilkukrotnie w tym samym badaniu. Pozyskane w ten sposób dane nie mają charakteru reprezentatywnego, a więc wyciąganie na ich podstawie wniosków i budowanie polityki Komisji Europejskiej jest nieuzasadnione. Mamy również zastrzeżenia do szeregu innych kwestii, które zgłaszamy i będziemy podejmować podczas dalszej dyskusji. Mogę zapewnić, że nasz Rząd nie zgodzi się na konkluzje, które godziłyby w polskie interesy i w polskie prawo.

A.S.: - Wyniki i sposób przeprowadzenia tych badań pokazuje, że ktoś celowo manipuluje, albo przynajmniej przyzwala na manipulowanie polityką europejską.

- Nie wiem, czy celowo. Chciałbym uniknąć tego typu ocen... Zwracam tylko uwagę na coś co nie ma uzasadnienia w faktach.

A.S.: - Czy do Pełnomocnika ds. Równego Traktowania zwracają się osoby, które są dyskryminowane np. za wiarę i wyznawane wartości?

- W trakcie mojego półrocznego urzędowania nie przypominam sobie tego typu wniosków. Natomiast na spotkaniach i konferencjach, które organizuje podnoszone są tego typu przypadki. Często ludzie mówią, że nie można wprowadzać takiego prawa antydyskryminacyjnego, które jednocześnie zagrażałoby innym wartościom konstytucyjnym jak np. wolność sumienia i religii.

A.S.: - A gdyby do Pana Ministra zgłosił się np. aptekarz, którego wyrzucono z pracy, bo nie chciał sprzedać pigułki wczesnoporonnej. Czy wówczas można mówić, że jest dyskryminowany za wiarę i naruszana jest wolność jego sumienia?

- Na pewno zająłbym się taką sprawą i nagłośnił ją. Moją rolą jest też zwracanie się do instytucji, które mogą zmienić prawo w tym zakresie, aby lepiej chroniło przed dyskryminacją. Mam ograniczone instrumenty, aby interweniować w tych instytucjach, które nadzorują podległe im placówki, gdzie doszło do naruszenia prawa antydyskryminacyjnego. Jednak moja funkcja polega głównie na tym, aby koordynować politykę rządu w zakresie równego traktowania. W pojedynczych przypadkach moje kompetencje są ograniczone, ale są one dla mnie ważne, bo są sygnałem do pracy nad rozwiązaniami systemowymi.

A.S.: - Mówił Pan, że rząd polski chce wprowadzić family mainstreaming zamiast propagowanego w UE gender mainstreaming, czyli czeka nas zastąpienie strategii opartej na gender na rzecz polityki prorodzinnej. Na czym ta zmiana ma polegać?

- Nasz rząd zmierza do tego, aby w głównym nurcie postawić na politykę wspierającą rodzinę. My nie zastępujemy zasady gender mainstreaming, rozumianej jako równość praw i szans kobiet i mężczyzn na rzecz family mainstreaming, ale chcemy poprzez family mainstreaming na pierwszym miejscu troski państwa postawić rodzinę. Z punktu widzenia rozwoju państwa rodzina jest tym obszarem życia społecznego, na którym nam wszystkim powinno szczególnie zależeć. Dlatego też wprowadziliśmy program 500+ i teraz rząd zamierza wprowadzić program tanich mieszkań.

A.S.: - Czy planujecie jakieś kolejne "plusy"?

- Wspólnie z organizacjami pozarządowych myślimy o programie, który hasłowo został nazwany "Dom też praca". To pomysł, który wyszedł od takich organizacji jak Instytut Spraw Obywatelskich. Chcielibyśmy wspólnie budować dobrą atmosferę i afirmować rodziców, a w szczególności matki, które poświęcają się wychowywaniu dzieci. Jeśli kobieta poszłaby do pracy i zostawiłaby dzieci pod opieką żłobka lub przedszkola, to dostaje pomoc od państwa, które wspiera instytucje wczesnego wychowania. Natomiast, jak mama zostaje w domu, aby zająć się dziećmi, to tej pomocy nie otrzymuje. A to przecież jest nierówne traktowanie.

A.S.: - Panie Ministrze. Odwrócił Pan funkcjonowanie urzędu Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania o jakieś 170, jeśli nie o 180 stopni. Do tej pory pełnomocnicy w ogóle nie zajmowali się wspieraniem rodzin. Czy nie boi się Pan ataków środowisk lewicowych?

- Ja myślę, że ważne jest, abyśmy wracali do korzeni i mówili o tym, co jest rzeczywistym problemem społecznym, a nie ulegali naciskom. Mam także świadomość, że realizuje dobrze rozumianą politykę tego rządu i w tym zakresie mam bardzo silne wsparcie pani Premier Beaty Szydło, której troską jest los polskich rodzin... Pierwsze efekty tej troski są już widoczne.

A.S.: - Polityka gender mainstreaming była wymierzona w antagonizowanie kobiet przeciwko mężczyznom, a więc uderzała w rodzinę.

- Dlatego też chciałbym widzieć gender mainstreaming w takim znaczeniu, jakim było to na początku, czyli słusznego zrównania praw oraz szans kobiet i mężczyzn. Niestety do pierwotnych założeń dorobiono bardzo dużo niepotrzebnej ideologii. Wracajmy więc do korzeni.

2016-06-08 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojna Unii z Węgrami

Węgrom Orbána „zachodnie demokracje” wypowiedziały wojnę, i to nie oglądając się ani na normy prawa międzynarodowego, ani też na zasady, według których funkcjonuje ponoć Unia Europejska

Wiosną 2014 r. na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne, które zadecydują o kierunku, w jakim zmierzać będą Węgry. Za kilka miesięcy okaże się, czy będzie to kontynuacja dotychczasowej polityki Viktora Orbána, czy też kraj naszych bratanków dokona radykalnego zwrotu na lewo, tak bardzo oczekiwanego na euroatlantyckich salonach.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję