Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz zaprasza na uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kard. Stanisław Dziwisz skierował do wiernych oficjalne zaproszenie do uczestnictwa w zbliżającej się uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika. „Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę w niedzielę 8 maja” – napisał do wiernych metropolita krakowski. Uroczystości rozpocznie procesja, która wyruszy z Wawelu na Skałkę. Po niej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Episkopat.pl

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Dziwisz zaznaczył, że w tym roku uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie, z udziałem Episkopatu Polski, będą "kolejnym etapem ogólnopolskiego dziękczynienia za dar wiary w naszej Ojczyźnie, w 1050. rocznicę Chrztu Polski".

„Wstawiennictwu świętych Biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II, pragniemy także polecać trud przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia, już za kilka miesięcy, odbędą się w Krakowie” – dodał hierarcha. Zachęcił także do wspólnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne z parafii i rodzin diecezji.

Reklama

Metropolita krakowski zaprosił do udziału w procesji wszystkich diecezjan. „Proszę, aby były w niej reprezentowane wszystkie dekanaty i wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami”.

Wskazał też na konieczność obecności zakonów żeńskich i męskich, osób konsekrowanych, dzieci i młodzieży, organizacji, szkół, duszpasterstw i stowarzyszeń katolickich oraz asyst procesyjnych w regionalnych strojach.

„Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam wszystkich mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej” – wezwał także kard. Dziwisz.

Reklama

„Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci św. Stanisława, będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga, który jest bogaty w Miłosierdzie. Naśladując przykład świętych – Stanisława i Jana Pawła II, postępujmy drogą świętości, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła” – zaapelował metropolita krakowski.

Procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po 8 maja, czyli uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uczestniczą w niej biskupi, księża, bractwa w tradycyjnych strojach oraz rzesze wiernych. Splendoru wydarzeniu dodają chorągwie, feretrony, szarfy oraz piękny ołtarz polowy na Skałce.

Tegoroczna procesja wyruszy z Wawelu na Skałkę 8 maja o godz. 9.00. Po niej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie abp poznański Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

2016-05-02 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Stanisław i św. Dorota chronią Wrocław przed kataklizmami

[ TEMATY ]

św. Stanisław

św. Dorota

Marek Zygmunt

23 września już po raz 21. ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty. Dzieje się to zgodnie ze średniowieczną tradycją wskrzeszoną przez ks. kard. Henryka Gulbinowicza po powodzi tysiąclecia, jaka dotknęła Wrocław w 1997 r.

Tegorocznej procesji przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Rozpoczęła się o godz. 16.00 w bazylice garnizonowej, pw. św. Elżbiety, a zakończyła się Eucharystią w kościele pw. Świętych Stanisława, Doroty i Wacława przy pl. Franciszkańskim. W homilii dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej ks. Arkadiusz Krziżok dziękował Bożej Opatrzności za uchronienie naszego miasta od powodzi i prosił za wstawiennictwem świętych patronów o Boże błogosławieństwo na ,, nowy czas”. - Modlimy się, bo staramy się nie myśleć tylko o sobie, o zaspokojeniu naszej żądzy. Myślimy o pokoju, o bezpieczeństwie, o naszym mieście ufając, że Bóg wysłucha naszej płynącej z serca modlitwy - akcentował kończąc homilię ks. A. Krziżok.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję