Reklama

Niedziela Świdnicka

Zmarł ks. prał. Andrzej Raszpla

[ TEMATY ]

zmarły

diecezja.legnica

19 kwietnia 2016 r. zmarł nagle ks. prał. Andrzej Raszpla w 56. roku życia i w 31. roku kapłaństwa.

Śp. Ks. prałat Andrzej Raszpla (1960-2016)

Reklama

Ksiądz Andrzej Raszpla urodził się 2 listopada 1960 roku w Hadlach Szklarskich w diecezji przemyskiej. Jego rodzice to Stanisław i Anna z domu Kucaj. Ojciec był kolejarzem, matka zajmowała się domem. Był najstarszym z czwórki dzieci, miał dwie siostry i brata. Ochrzczony został 13 listopada 1960 roku w kościele Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich, tam też 10 maja 1973 roku przyjął sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Stanisława Jakiela i przyjął imię Stanisław. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Hadlach Szklarskich uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Kańczudze, gdzie w 1979 roku zdał maturę. Następnie wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. I czasie pierwszego roku studiów został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W Jednostce Wojskowej w Bartoszycach przebywał od 3 października 1979 roku do 5 kwietnia 1980 roku. Po powrocie z wojska kontynuował studia Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

Pracę magisterską (Duch maryjny w życiu i działalności Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego) pisał z historii Kościoła u ks. prof. Józefa Swastka. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze wrocławskiej 1 czerwca 1985 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Następnego dnia odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii.

Jako wikariusz pracował w parafii św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie (1985-1989) i w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu (1989-1993).

Reklama

Po powstaniu diecezji legnickiej ks. bp Tadeusz Rybak powołał go na dyrektora administracyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Uczestniczył w pracach remontowo-adaptacyjnych w budynkach przystosowywanych o potrzeb Wyższego Seminarium Duchownego i Legnickiej Kurii Biskupiej.

20 kwietnia 1994 roku został mianowany przez ks. bpa Tadeusza Rybaka kanonikiem EC, a 25 marca 1999 roku - kanonikiem RM.

25 czerwca 1995 roku został proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, gdzie podjął się kontynuacji budowy nowego kościoła. Przy dużym zaangażowaniu parafian prace budowlane postępowały bardzo szybko, aż 24 grudnia 1998 roku Biskup Legnicki odprawił w nowym kościele Pasterkę. W trakcie budowy kościoła ks. Andrzej Raszpla rozpoczął starania o sprowadzenie do nowego kościoła relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie zostały przekazane przez Stolicę Apostolską w Rzymie i uroczyście wprowadzone do kościoła 4 września 2000 roku. Od tego czasu są otaczane wielką czcią i kultem.

Prace budowlane przy nowym kościele zostały uwieńczone 17 września 2000 roku uroczystą konsekracją, której dokonał Biskup Legnicki ks. Tadeusz Rybak.

25 marca 2000 roku ks. Andrzej Raszpla został kapelanem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II - prałatem.

W diecezji legnickiej był diecezjalnym duszpasterzem sportowców (1995-2003), kapelanem policji województwa wałbrzyskiego (1997-2000), wicedzie­kanem dekanatu Wałbrzych-Zachód (1998-2003).

W 2000 roku zwyciężył w plebiscycie na Człowieka Roku Regionu Wałbrzy­skiego.

Po powstaniu diecezji świdnickiej 26 marca 2004 roku został dyrektorem ekonomicznym Świdnickiej Kurii Biskupiej. Prowadził prace remontowo-adaptacyjne w budynku, w którym obecnie mieści się Świdnicka Kuria Biskupia i rezydencja Biskupa. Rozpoczął także prace remontowe przy obiektach przeznaczonych na Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

Od 2004 roku należał do Kolegium Konsultorów Diecezji Świdnickiej, Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, Rady Proboszczów. Jako diecezjalny koordy­nator pielgrzymek zagranicznych był organizatorem i przewodnikiem pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu i po sanktuariach maryjnych Europy.

28 września 2005 roku został kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

17 września 2006 roku na jego prośbę Biskup Świdnicki - ks. Ignacy Dec – podniósł kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu – Podzamczu do godności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Ksiądz prałat Andrzej Raszpla należał także do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, był prałatem domowym Jego Świątobliwości Ojca świętego. Obecnie pełnił urząd Dziekana dekanatu Wałbrzych-Zachód.

Zmarł nagle, 19 kwietnia 2016 r.

Msza św. żałobna odbędzie się w czwartek 21 kwietnia o godz. 19 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu (przewodniczy bp Adam Bałabuch). Msza św. eksporta - w piątek 22 kwietnia o godz. 14 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu (przewodniczy bp Ignacy Dec). Pogrzeb odbędzie się w sobotę 23 kwietnia o godz. 13 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Hadlach Szklarskich (archidiecezja przemyska) (przewodniczy bp Ignacy Dec).

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

2016-04-20 07:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaginiony w Alpach ks. Krzysztof Grzywocz zostanie upamiętniony na Wiktorówkach

[ TEMATY ]

zmarły

yourube

Tablica upamiętniająca ks. Krzysztofa Grzywocza, wykładowcy uniwersyteckiego, kapłana diecezji opolskiej i alpinisty, który zaginął w sierpniu 2017 w szwajcarskich Alpach, zostanie poświęcona w poniedziałek 15 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Eucharystii o godz. 13.30 przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja. Po liturgii nastąpi poświęcenie tablicy. Ma ona kształt prostokątnej płyty z jednym nieregularnym bokiem i podobizną śp. duchownego. Oprócz krótkiego biogramu wyryto na niej słowa z Księgi Psalmów "Wszystkie moje źródła są w Tobie" (Ps 87,7).

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję