Reklama

Polska

Kraków: plan obchodów Święta Bożego Miłosierdzia

Bardzo obszernie zapowiadają się weekendowe obchody Święta Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wśród wydarzeń ukazujących istotę Bożego miłosierdzia znalazły się m.in. tweetup #OknoNaMilosierdzie z kard. Dziwiszem, rekolekcje ŚDM "Dla nas i całego świata", pierwsze odprawienie Drogi Miłosierdzia oraz poświęcenie Dzwonu Miłosierdzia, który zawiśnie na Campus Misericordiae.

Już o 13:00 w sobotę na Rynku Głównym odbędzie się wydarzenie "Róża dla Jezusa Miłosiernego", którego organizatorem jest parafia Osieczany i Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. W ramach spotkania krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć radosny Taniec Wielkanocny, pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w pięciu językach, a także otrzymać białą różę opatrzoną cytatem "Dzienniczka" s. Faustyny.

Następnie o godz. 17:00 rozpocznie się tweetup #OknoNaMilosierdzie, którego gospodarzem i patronem będzie kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ma promować ideę miłosierdzia, w tym miłosierdzia ujętego w ramy przekazu medialnego, szczególnie w mediach społecznościowych. "Serwisy społecznościowe pomagają przekazywać informacje w czasie rzeczywistym, natychmiast, bez ograniczeń miejsca i czasu. To cenne medium i warto je wykorzystywać także do otwierania ‘okien na miłosierdzie’" - podkreślił jeden z organizatorów tweetupu, dr Krzysztof Gurba z Katedry Dziennikarstwa UPJPII.

Reklama

W tym samym czasie (od 16:30 do około 21:00) w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się rekolekcje przygotowujące do ŚDM pt. "Dla nas i całego świata" z udziałem bp. Grzegorza Rysia i ks. Petera Hockena. „To spotkanie będzie wyjątkowe dlatego, że odbędzie się 2 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem miłosierdzia w całym Kościele i w rocznicę śmierci Jana Pawła II, który to święto ustanowił i który jest dla nas wzorem tego, co znaczy być miłosiernym” – zachęcił na oficjalnym kanale Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na portalu Youtube do udziału w rekolekcjach bp Ryś.

Po rekolekcjach ŚDM, o godz. 21:30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiona zostanie pierwszy raz pierwsza część nowego nabożeństwa - Drogi Miłosierdzia - które będzie rozważać 21 spotkań Jezusa z ewangelicznymi postaciami. W czasie czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia wierni poznają tajemnice pierwszych 7 stacji tego nabożeństwa, które będą ilustrowane filmami nakręconymi we współczesnej Warszawie. "To nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia" - podkreślił kustosz sanktuarium, ks. Franciszek Ślusarczyk.

O północy odbędzie się pierwsza Msza św. odprawiana w ramach obchodów Święta Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Główna niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się przy ołtarzu polowym o godz. 10:00. Poza tym Msze św. odprawią również: ks. prof. Jan Machniak (6:00), bp Damian Muskus (8:00), ks. Paweł Ptasznik (12:30), bp Jan Zając (16:00), bp Jan Szkodoń (18:00) i o. Jakub Kołacz SJ (19:00). Godzinę Miłosierdzia w bazylice poprowadzi ks. Franciszek Ślusarczyk. Przez cały weekend (od 8:00 w sobotę do 18:00 w niedzielę) wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. W Łagiewnikach kard. Dziwisz poświęci także odlany na początku marca Dzwon Miłosierdzia, który przywita papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Dzwon Miłosierdzia zostanie uroczyście odsłonięty na Campus Misericordiae w niedzielę o godz. 18:00. Tuż po tym odbędzie się konferencja prasowa, podczas której nastąpi prezentacja domu "Campus Misericordiae" dla osób starszych i niepełnosprawnych, organizacji mobilnych punktów żywienia podczas ŚDM 2016 oraz międzynarodowej akcji crowdfundingowej organizowanej z okazji ŚDM przez krakowską Caritas. Zwieńczeniem wieczoru w Brzegach będzie koncert papieski pt. „Miłość trwa”, podczas którego wystąpią: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz soliści, m.in. Izabela Szota, Roksana Sadowska, Weronika Kozłowska i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.

Także wieczorem, o godz. 21:00, zakończą się oficjalne uroczystości w łagiewnickim sanktuarium. Dopełni je prapremiera symfonicznej wersji "Koronki do Bożego Miłosierdzia" w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Św. archidiecezji krakowskiej, którymi pokieruje autorka utworu, Maria Krawczyk-Ziółkowska.

2016-04-02 10:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieść Miłosierdzie Boże

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2014, str. 3

[ TEMATY ]

miłosierdzie

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Przedłużenie misji św. s. Faustyny Kowalskiej to zadanie wybranych zgromadzeń zakonnych, ale także osób świeckich, które największy przymiot Boga – Jego miłosierdzie – niosą do innych. Jednym ze sposobów poznania Miłosierdzia Bożego jest odmawianie modlitwy, którą przekazał sam Pan Jezus Faustynie – mianowicie Koronki. Jezus złożył obietnice: „Przez odmawianie tej koronki podoba mi się dać wszystko, o co Mnie prosić będą”, o ile będzie to zgodne z Jego wolą. Do odmawiania Koronki zaproszeni są wszyscy, nie wszyscy jednak ją znają. Dlatego warto dołączyć do tych, jak chociażby zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia”, którzy „naczyniem ufności chcą uprosić miłosierdzie”. Iskra, funkcjonująca w Łodzi pod opieką Ojców Jezuitów, zachęca do odmawiania tej modlitwy w miejscach, gdzie przebywają osoby chore i cierpiące. Międzynarodowa Szpitalna Koronka do Miłosierdzia Bożego znana jest nie tylko w naszym kraju i nadal się rozpowszechnia.

CZYTAJ DALEJ

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

2022-05-17 20:10

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele tamtejszych parafii prawosławnych, podporządkowanych dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu, zrywa obecnie z nim więzi. Tylko w niedzielę 21 takich parafii przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny przeciw Ukrainie. Z UKP PM odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Aleksander Bańka: Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele?

2022-05-18 15:08

Karol Porwich/Niedziela

Dziś, gdy wśród części spośród tych, których uważa się za współczesnych proroków, narastają rozmaite kontrowersje i gdy pojawiają się pod ich adresem głosy krytyki, warto zastanowić się, czy nie znajdują się między nimi również ci fałszywi. Jak ich odróżnić? Jak rozpoznać w ich postawie i nauczaniu takie elementy, które powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, aby zbyt pochopnie i w sposób bezkrytyczny nie brać za dobrą monetę każdego ich słowa i czynu? W niniejszym filmie znajdziesz osiem kryteriów, które mogą to ułatwić.

Tym razem nie chodzi o charyzmatyczny wymiar prorokowania - tak jak ukazuje go Nowy Testament - i o ewentualne nadużycia z tym związane, ale o proroków w rozumieniu szerszym. Zwięzły Słownik Teologiczny określa mianem proroka człowieka natchnionego przez Ducha Bożego do szczególnego mówienia oraz działania i podaje zarazem, że w Starym Testamencie tak rozumiany prorok wyjaśniał wydarzenia dawne i obecne, zapowiadajac te które miały nadejść i przemawiając na podstawie głębokiego poznania Boga. Nie chodzi jednak o wiedzę tajemną i przepowiadanie przeszłości. Prorocy "nie mieli zamiaru obwieszczać żadnych ogólnie ważnych prawd. Mówili o przeszłości i przyszłości zawsze ze względu na teraźniejszość. Ich słowa nie miały być ani tanią prowokacją czy pociechą, ani wezwaniem do rewolucji, reformy czy powrotu do tradycji, lecz oparte na ich własnym doświadczeniu Boga, miały ukazywać właściwą, pełną zagrożeń rzeczywistość teraźniejszego czasu i głosić szansę - możliwą wyłącznie dzięki Bogu - nowego początku" (Praktyczny Słownik Biblijny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję