Reklama

Polska

Kraków: plan obchodów Święta Bożego Miłosierdzia

Bardzo obszernie zapowiadają się weekendowe obchody Święta Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wśród wydarzeń ukazujących istotę Bożego miłosierdzia znalazły się m.in. tweetup #OknoNaMilosierdzie z kard. Dziwiszem, rekolekcje ŚDM "Dla nas i całego świata", pierwsze odprawienie Drogi Miłosierdzia oraz poświęcenie Dzwonu Miłosierdzia, który zawiśnie na Campus Misericordiae.

Już o 13:00 w sobotę na Rynku Głównym odbędzie się wydarzenie "Róża dla Jezusa Miłosiernego", którego organizatorem jest parafia Osieczany i Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. W ramach spotkania krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć radosny Taniec Wielkanocny, pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w pięciu językach, a także otrzymać białą różę opatrzoną cytatem "Dzienniczka" s. Faustyny.

Następnie o godz. 17:00 rozpocznie się tweetup #OknoNaMilosierdzie, którego gospodarzem i patronem będzie kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ma promować ideę miłosierdzia, w tym miłosierdzia ujętego w ramy przekazu medialnego, szczególnie w mediach społecznościowych. "Serwisy społecznościowe pomagają przekazywać informacje w czasie rzeczywistym, natychmiast, bez ograniczeń miejsca i czasu. To cenne medium i warto je wykorzystywać także do otwierania ‘okien na miłosierdzie’" - podkreślił jeden z organizatorów tweetupu, dr Krzysztof Gurba z Katedry Dziennikarstwa UPJPII.

W tym samym czasie (od 16:30 do około 21:00) w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się rekolekcje przygotowujące do ŚDM pt. "Dla nas i całego świata" z udziałem bp. Grzegorza Rysia i ks. Petera Hockena. „To spotkanie będzie wyjątkowe dlatego, że odbędzie się 2 kwietnia, czyli w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, która jest świętem miłosierdzia w całym Kościele i w rocznicę śmierci Jana Pawła II, który to święto ustanowił i który jest dla nas wzorem tego, co znaczy być miłosiernym” – zachęcił na oficjalnym kanale Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 na portalu Youtube do udziału w rekolekcjach bp Ryś.

Po rekolekcjach ŚDM, o godz. 21:30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiona zostanie pierwszy raz pierwsza część nowego nabożeństwa - Drogi Miłosierdzia - które będzie rozważać 21 spotkań Jezusa z ewangelicznymi postaciami. W czasie czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia wierni poznają tajemnice pierwszych 7 stacji tego nabożeństwa, które będą ilustrowane filmami nakręconymi we współczesnej Warszawie. "To nabożeństwo, które pozwoli nam wejść w blask Bożego Miłosierdzia" - podkreślił kustosz sanktuarium, ks. Franciszek Ślusarczyk.

Reklama

O północy odbędzie się pierwsza Msza św. odprawiana w ramach obchodów Święta Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Główna niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się przy ołtarzu polowym o godz. 10:00. Poza tym Msze św. odprawią również: ks. prof. Jan Machniak (6:00), bp Damian Muskus (8:00), ks. Paweł Ptasznik (12:30), bp Jan Zając (16:00), bp Jan Szkodoń (18:00) i o. Jakub Kołacz SJ (19:00). Godzinę Miłosierdzia w bazylice poprowadzi ks. Franciszek Ślusarczyk. Przez cały weekend (od 8:00 w sobotę do 18:00 w niedzielę) wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. W Łagiewnikach kard. Dziwisz poświęci także odlany na początku marca Dzwon Miłosierdzia, który przywita papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dzwon Miłosierdzia zostanie uroczyście odsłonięty na Campus Misericordiae w niedzielę o godz. 18:00. Tuż po tym odbędzie się konferencja prasowa, podczas której nastąpi prezentacja domu "Campus Misericordiae" dla osób starszych i niepełnosprawnych, organizacji mobilnych punktów żywienia podczas ŚDM 2016 oraz międzynarodowej akcji crowdfundingowej organizowanej z okazji ŚDM przez krakowską Caritas. Zwieńczeniem wieczoru w Brzegach będzie koncert papieski pt. „Miłość trwa”, podczas którego wystąpią: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz soliści, m.in. Izabela Szota, Roksana Sadowska, Weronika Kozłowska i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.

Także wieczorem, o godz. 21:00, zakończą się oficjalne uroczystości w łagiewnickim sanktuarium. Dopełni je prapremiera symfonicznej wersji "Koronki do Bożego Miłosierdzia" w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, członków chóru „Amadeum” oraz wspólnot Odnowy w Duchu Św. archidiecezji krakowskiej, którymi pokieruje autorka utworu, Maria Krawczyk-Ziółkowska.

2016-04-02 10:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Łagiewniki: światowa stolica Bożego Miłosierdzia w liczbach

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

uroburos

Świat w pigułce - dwa miliony pielgrzymów z ponad 90 krajów przybywa każdego roku do krakowskich Łagiewnik, gdzie posługiwała i zmarła św. Faustyna Kowalska. Od czasu, gdy Kościół zatwierdził przekazane jej orędzie o miłości Boga, do krakowskiego klasztoru i sanktuarium przybywają katolicy, prawosławni, żydzi i ateiści. - Tutaj jesteśmy jednością - powiedział do s. Elżbiety Siepak prawosławny ksiądz z Ukrainy.

W tym roku obchody święta Miłosierdzia Bożego będą wyjątkowe, gdyż w tym samym dniu papież Franciszek w Rzymie ogłosi Rok Święty Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia. Dwa miliony z całego świata

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

2022-07-03 17:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- My, Kresowianie dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie, od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie - mówią. Na Jasnej Górze trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Złożone zostało niezwykłe wotum - replika „Pomnika wołyńskiego”, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

- Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski - przypominają Kresowianie i to, że tylko na Wołyniu, zginęło ok. 100 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję