Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: kapłan jako spowiednik staje się bramą miłosierdzia

Kapłan poprzez swoją posługę jako spowiednik staje się bramą miłosierdzia dla ludzi – powiedział abp Marek Jędraszewski, który wraz z biskupami i prezbiterami archidiecezji łódzkiej celebrował Mszę świętą Krzyżma.

[ TEMATY ]

kapłan

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

We wstępie do Mszy św. metropolita łódzki powiedział do zgromadzonych księży, że jubileuszowy rok 1050. rocznicy Chrztu Polski jest szczególnym zobowiązaniem właśnie dla kapłanów, by byli wierni postanowieniom chrzcielnym i je wypełniali.

Abp Jędraszewski w słowie skierowanym do kapłanów mówił o spowiedzi i o szczególnej posłudze spowiedników, jaką są zobowiązani nieść swoim wiernym. - Jesteśmy sługami przebaczenia Bożego – mówił metropolita łódzki.

Reklama

- Spowiednik powinien przyjmować skruszonych jak ojciec, który wita marnotrawnego syna. Spowiednicy są wezwani do tego, aby być znakiem prymatu miłosierdzia. Jak wielka na nas spoczywa odpowiedzialność, by nie tamować drogi Bożemu miłosierdziu - mówił abp Jędraszewski. - Nie wolno nam ludzi od tego zdroju miłosierdzia Bożego oddzielać - dodał.

Metropolita łódzki nawiązał także do zbliżającej się 75. rocznicy aresztowania i wywiezienia ponad 150 kapłanów archidiecezji łódzkiej przez nazistów do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim, a następnie do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Dla upamiętnienia tej rocznicy kapłani podczas Wielkiego Postu składali jałmużnę wielkopostną, która zostanie przeznaczona na budowę pomnika łódzkich kapłanów męczenników. Za te ofiary serca metropolita łódzki podziękował duchowieństwu.

Reklama

W uroczystości wziął udział o. Bulos Grei, archimandryta Kościoła greckokatolickiego w Kairze, który opiekuje się chrześcijańskimi rodzinami syryjskimi. Wyraził on wdzięczność za wsparcie i pomoc Kościoła łódzkiego dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Podczas Mszy Św. kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Został pobłogosławiony również olej Krzyżma, którym namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza się bierzmowanych oraz olej chorych przeznaczony dla pokrzepienia tych, którym brakuje zdrowia. Po Eucharystii oleje zostały przekazane dekanatom archidiecezji łódzkiej.

2016-03-24 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe śp. kard. Jaworskiego

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Marek Jędraszewski

abp Mieczysław Mokrzycki

kard. Marian Jaworski

KAI

Jak informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, czwartkowym uroczystościom pogrzebowym śp. kard. Mariana Jaworskiego w kolegiacie św. Anny w Krakowie będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W piątek Mszy św. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. Zmarły 5 września śp. kard. Marian Jaworski spocznie 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W czwartek 10.09.2020 r. w Kolegiacie pw. św. Anny w Krakowie pierwszego Rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dziś Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podczas Mszy św. o godz. 17.00 szczególnie pożegnają środowiska akademickie. Wcześniej od godz. 16.15 trwać będzie modlitwa przy trumnie purpurata. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Homilię wygłosi bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję