Reklama

Jan Paweł II - Apostoł Jedności

Pod hasłem „Jan Paweł II - Apostoł Jedności” 12 października 2003 r. odbywał się III Dzień Papieski w Ojczyźnie Papieża. W tym roku obchody upamiętniające wybór Ojca Świętego były wyjątkowo uroczyste, ponieważ obchodziliśmy 25. Rocznicę Pontyfikatu. Jak w całej Polsce, tak i w diecezji łowickiej większość parafii przygotowała uroczystości ku czci Wielkiego Polaka. Koordynatorem obchodów Dnia Papieskiego, jak w latach ubiegłych, był ks. prał. Wiesław Frelek.

Niedziela łowicka 44/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Centrum Formacji Młodzieży przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce w Łowiczu zorganizowany został przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łowickiej II Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej dla młodzieży gimnazjalnej z terenu całej diecezji. Zgłoszonych zostało 55 gimnazjów, z każdego po 2 uczestników. Eliminacje Konkursu odbywały się 11 października 2003 r. Występy młodych ludzi oceniała komisja w składzie: Grażyna Sobieszek - przewodnicząca komisji, Agata Bruc, Marzanna Kotowicz, Agnieszka Szymanik-Kosiorek, Małgorzata Siekierska, Maria Bobowska, uczące w Szkole Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 3 w Łowiczu oraz ks. dr Paweł Staniszewski - wykładowca Seminarium Duchownego w Łowiczu i Liceum Klasycznego w Skierniewicach oraz redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łowickiej. Przesłuchania młodzieży trwały cały dzień i wszystkich uczestników zaproszono na niedzielę, na godz. 17.00. Niedziela to Dzień Papieski, dlatego też we wszystkich kościołach zbierane były do puszek pieniądze tworzące później Fundusz Papieski, z którego korzystają młodzi, zdolni uczniowie, pochodzący z uboższych rodzin.
O godz. 14.00 spod obelisku upamiętniającego wizytę Ojca Świętego w Łowiczu przy Zespole Szkół z oddziałami integracyjnymi na os. Bratkowice w Łowiczu wyruszył II Bieg trasą papieską do pomnika Jana Pawła II na Starym Rynku. Bieg zgromadził blisko 100 uczestników. Poza licznie zgromadzoną młodzieżą, dziećmi, dyrektorami niektórych łowickich szkół obecni byli również ks. Wiesław Frelek, burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek i wiceburmistrzowie Paweł Bejda i Maciej Mońka z synem. Na metę pierwszy dotarł Łukasz Wróblewski z Gimnazjum nr 1 w Łowiczu, tuż za nim przybiegł Tadeusz Perzyna, a trzeci na mecie był Tomasz Dańczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Pierwszą dziewczyną była Nina Łazęcka ze Szkoły Podstawowej nr 3. Po dotarciu na miejsce i kilku słowach skierowanych do uczestników biegu przez ks. Frelka i Burmistrza, złożone zostały przy pomniku papieskim kwiaty jako wotum wdzięczności za 25 lat posługi na Stolicy Piotrowej. Wszyscy uczestnicy biegu byli zwycięzcami, gdyż nie chodziło w nim o miejsca na podium, lecz o ofiarowanie swojego wysiłku Papieżowi. Wszyscy też obdarowani zostali na mecie batonami.
Kolejnym punktem uroczystości były występy dzieci i młodzieży z trzech łowickich szkół w bazylice katedralnej. Jako pierwsza występowała młodzież ze Szkoły Pijarskiej. Przedstawiła scenki religijne na temat wiary, nadziei i miłości. Następnie występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Karola Wojtyły. Były to zabawne epizody z życia kard. Wojtyły, z czasów, gdy był wykładowcą na KUL-u i później, gdy był już Papieżem. Historie te były przeplatane wierszami, modlitwami i piosenkami religijnymi. Jako ostatni prezentował się Zespół Szkół im. Jana Pawła II. Był to program słowno-muzyczny. Teksty do programu zaczerpnięte zostały z Tryptyku rzymskiego. W przerwach między występami ks. Wiesław Frelek odczytywał fragmenty z homilii Ojca Świętego wygłoszonej podczas Mszy św. w Łowiczu.
O godz. 17.00 w kościele na Korabce w Łowiczu odbyło się podsumowanie III Dnia Papieskiego. Ks. Frelek podziękował wszystkim uczestnikom Konkursu Recytatorskiego, członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodych, nauczycielkom języka polskiego, ks. Staniszewskiemu i władzom miasta. Wręczone zostały dyplomy wszystkim uczniom gimnazjum, którzy brali udział w tym konkursie. Spośród uczestników wybranych zostało 16 osób, które trudną poezję Karola Wojtyły zaprezentowało najlepiej. Z tej grupy dwie osoby, Aleksandra Żak i Ewa Krajewska-Bakalarz otrzymały specjalne wyróżnienia z rąk Burmistrza, aparat fotograficzny i odtwarzacz CD. Podczas wręczania nagród obecna była przewodnicząca komisji - Grażyna Sobieszek, Prezes KSM, ks. Paweł Staniszewski i Przewodniczący Rady Miasta. Wszyscy dostali też albumy wydane na 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego. Następnie referat pt. „Wielki pontyfikat a przemiany społeczno-polityczne w Polsce i na świecie” wygłosił do wszystkich zebranych Krzysztof Kaliński, przewodniczący Rady Miasta Łowicza i nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Kończąc swój odczyt, K. Kaliński zaapelował do wszystkich: „Kochajmy Papieża, pamiętajmy o Nim i słuchajmy z uwagą, co Papież do nas mówi”. Po referacie Burmistrz wręczył również nagrody członkom komisji i prezes KSM Renacie Kamińskiej. Po zakończeniu tej części 10 wybranych laureatów wygłosiło wiersze, które zostały wyróżnione w Konkursie. Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 zakończone zostały obchody III Dnia Papieskiego w Łowiczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa/Narodowy Marsz Życia: "Tu jest Polska!"

2025-04-27 14:10

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

PAP/Albert Zawada

Narodowy Marsz Życia rozpoczęły Msze św. w intencji ochrony życia w: bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy marszu wyruszyli z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W tym roku szli pod hasłem "Tu jest Polska!".

Prezydent RP Andrzej Duda przekazał uczestnikom marszu biało-czerwoną flagę - symbol Rzeczypospolitej. "Eksponujcie ją z dumą i radością jako manifestację ofiarności Polsce, wyraz naszych przekonań i poszanowania najwyższych wartości" - zaapelował prezydent w odczytanym przesłaniu do uczestników marszu. "Niech będzie wezwaniem do miłości ojczyzny, która wyraża się w codziennej służbie i uważności na potrzeby drugiego człowieka. Niech dalej inspiruje nas również do współtworzenia kultury zaufania, prawdy i dobra".
CZYTAJ DALEJ

Watykan: prezydent Ukrainy spotkał się z kardynałami Parolinem i Zuppim

2025-04-27 18:45

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się 26 kwietnia z dotychczasowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, a także z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Zełenski złożył wyrazy współczucia w związku ze śmiercią papieża Franciszka i zaznaczył, że Ukraina docenia jego modlitwy w intencji swej ojczyzny. Wołodymyr Zełenski i kard. Pietro Parolin zwrócili szczególną uwagę na drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju. Prezydent poinformował o wspólnych z USA, Unią Europejską i innymi krajami świata wysiłkach dyplomatycznych na rzecz ustanowienia pełnego, bezwarunkowego zawieszenia broni, które ma być pierwszym krokiem do pokoju. Podziękował za stanowisko watykańskiego sekretarza stanu w sprawie prawa Ukrainy do samoobrony i niemożliwości narzucania warunków pokoju krajowi, który został zaatakowany. Ukraina liczy, że Stolica Apostolska będzie nadal odgrywać ważną rolę w jednoczeniu międzynarodowych wysiłków na rzecz osiągnięcia pokoju, powrotu nielegalnie wysiedlonych i deportowanych przez Rosję ukraińskich dzieci oraz uwolnienia jeńców.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję