Reklama

Z Maryją ku pogłębionej wierze (28)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 13 września br. Głos dzwonu rozlega się po pagórkach prześwietlonych promieniami chylącego się ku zachodowi słońca. Z kościoła parafialnego w Żeglcach - dekanat Krosno III - wyrusza procesja, aby na skrzyżowaniu dróg, położonym nieopodal kościoła, powitać Matkę Bożą Jasnogórską. Chwila jest uroczysta. Uroczysta podwójnie, gdyż następnego dnia w obecności Matki Bożej w częstochowskim wizerunku ma się dokonać konsekracja kościoła w 20. rocznicę powstania parafii.
Została ona erygowana przez bp. Ignacego Tokarczuka 9 września 1983 r. na terenie parafii Zręcin. W skład jej weszły trzy wioski: Żeglce, Chorkówka, Leśniówka. Pierwsza Msza św. została odprawiona 9 lipca 1983 r. o godz. 11.00. Kościół miał stanąć na terenie opuszczonego gospodarstwa, gdzie stał stary domek z pobielanymi ścianami i stodoła, którą obrastały wysokie pokrzywy. Proboszcz ks. Jan Luchowski Msze św. odprawiał na podwórku a w razie deszczu w sieni domku, który był również plebanią. W tym czasie przerobiono stodołę na drewnianą kaplicę i od jesieni były w niej odprawiane nabożeństwa. Wiosną 1984 r. rozpoczęto budowę nowego dwukondygnacyjnego kościoła i po wykonaniu stropu nad dolną kondygnacją i ociepleniem go słomą z okolicznych gospodarstw. Pasterką rozpoczęto odprawianie nabożeństw w dolnym kościele. W tym samym mniej więcej czasie parafianie ze wsi Leśniówka, najbardziej oddalonej od kościoła parafialnego, podjęli decyzję o budowie kościoła filialnego w Leśniówce.
A w Żeglcach od wiosny 1985 r. rosły mury górnej kondygnacji, a kiedy sięgnęły stropu, 22 września 1985 r. bp Ignacy Tokarczuk dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Przez następne dwa lata trwały dalsze prace przy budowie. Zrobiono dach, wybudowano wieżę i schody wejściowe, otynkowano i pomalowano ściany wewnętrzne górnej kondygnacji, ułożono marmurową posadzkę i 3 lipca 1988 r. bp Ignacy Tokarczuk dokonał poświęcenia kościoła łącznie z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do górnego kościoła. W latach 1989-1995 równocześnie prowadzone były prace przy zaplanowaniu i ogrodzeniu cmentarza, ogrodzeniu terenu plebanii, budowie plebanii i porządkowaniu oraz upiększaniu terenu wokół kościoła a także wyposażono kościół w ławki i konfesjonały oraz ozdobiono metaloplastyką tabernakulum i chór. 31 października 1995 r. abp Józef Michalik dokonał poświęcenia plebanii. W następnych latach został wykończony kościół dolny, wytynkowany, pomalowany, ułożono płytki na posadzce, klatce schodowej i chórze. W jubileuszowym 2000 r. kościół został otynkowany z zewnątrz. A teraz czekała parafię uroczystość największa. Uroczystość całkowitego oddania Bogu domu wybudowanego na Jego cześć i chwałę na wieki wieków. Do tej uroczystości parafianie pod przewodnictwem Księdza Proboszcza przygotowywali się przez dwadzieścia lat przez pracę na budowach i modlitwę na nabożeństwach, a ostatnio przez nowennę miesięcy i tygodni prowadzoną również przez ks. katechetę Janusza Kluza, zakończoną rekolekcjami świętymi, którym przewodniczył ks. prał. Marian Bocho. Główny temat rekolekcji oparty był na hymnie Magnificat - pieśni uwielbienia, którą Maryja wyśpiewała w domu Zachariasza i Elżbiety i z ogromną pokorą służebnicy przyjęła na siebie wolę Bożą Jej przeznaczoną. Na tę uroczystość odlano ze szkła sześć stągwi na wzór stągwi z Kany Galilejskiej, do których wierni składali swoje dary duchowe - wypisane na karteczkach zobowiązania podjęte z okazji nawiedzenia. W sferze zewnętrznych darów materialnych parafianie ufundowali do kościoła filialnego w Leśniówce konfesjonały, a do kościoła parafialnego granitowe obejście z ogrodzeniem, marmurowy ołtarz z ambonką i chrzcielnicę, dzięki czemu mogła dokonać się konsekracja kościoła. W kościele przygotowano tron w formie stylizowanej lilii.
Procesji, która wyszła naprzeciw Maryi przewodniczył bp Stefan Moskwa w asyście Księdza Proboszcza, kapłanów z dekanatu, zaproszonych gości i wiernych. Chwila uroczystego oczekiwania, setki oczu wpatrzone w zakręt drogi i oto zza zakrętu ukazuje się samochód-kaplica. Podjeżdża na miejsce spotkania, uchylają się tylne drzwi i Matka Boża w Jasnogórskiej ikonie ukazuje zebranym swoje oblicze. Ksiądz Proboszcz przyklęka i wita Ją całując obraz. Następnie niesiona na ramionach przedstawicieli wszystkich stanów, ubezpieczana przez kordon strażaków Maryja zmierza w kierunku kościoła, gdzie po chwili staje na tronie. Tu odczytano telegram Ojca Świętego wystosowany z okazji nawiedzenia parafii a następnie wita Matkę Najświętszą Ksiądz Proboszcz. Następnie Matkę Bożą witali: wójt Gminy Chorkówka Leokadia Liwosz, przedstawiciele rodziców, młodzieży i dzieci. Po powitaniu rozpoczęła się liturgia Mszy św., którą celebrował i homilię wygłosił a także udzielił sakramentu bierzmowania bp Stefan Moskwa. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do wspaniałego zrządzenia woli Bożej, że w wigilię uroczystości Podwyższenia Krzyża Matka Boża przychodzi, aby stanąć pod krzyżem w kościele w Żeglcach, gdzie duży dębowy krzyż z rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego umiejscowiony jest w ścianie ołtarzowej nad tabernakulum. Idźmy z Maryją - mówił - aby stanąć pod krzyżem, bo Polacy związani są z Matką Bożą stojącą pod krzyżem. Wspomniał że w czasie II wojny światowej Polacy odnowili na Ziemi Świętej czwartą stację drogi krzyżowej - stację spotkania Pana Jezusa z Matką swoją. Po homilii i modlitwie wiernych nastąpiła procesja z darami. Najpierw niesiono zapaloną świecę jako symbol przyniesionego na ręku przez Maryję Jezusa, który jest Światłem. Następnie obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej poświęcony na Jasnej Górze 21 maja br. w czasie pielgrzymki, którą odbyli parafianie i dzieci zapraszając Matkę Bożą do nawiedzenia parafii, korony do tegoż obrazu, puszkę i kielich - dary ofiarowane przez pojedyncze rodziny. W dalszej kolejności niesiono dary duchowe w stągwiach i ornaty, przyrzeczenia abstynenckie młodzieży bierzmowanej, wino i hostię oraz kwiaty. Pod koniec liturgii Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał koronacji Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w Jasnogórskim Wizerunku, który pozostanie w kościele jako pamiątka nawiedzenia.
Po zakończonym nabożeństwie rozpoczęło się całonocne czuwanie uzupełnione Apelem Jasnogórskim, nabożeństwem za zmarłych i Pasterką Maryjną, którą celebrowali księża wikariusze pracujący w parafii - ks. Ryszard Oleksak, ks. Jacek Łuc, ks. Janusz Kluz.
W niedzielę rano obraz został przewieziony na trzy godziny do kościoła filialnego w Leśniówce, aby powrócić do świątyni parafialnej, gdzie na Mszy św. o godz. 11.00 miała się dokonać konsekracja kościoła. Ksiądz Biskup dokonał namaszczenia ołtarza. Cztery miejsca zaznaczone na ścianach świątyni zacheuszkami namaścili kolejno: archiprezbiter krośnieński ks. Kazimierz Kaczor, dziekan z Krosna ks. Jan Kutyna, ks. prałat Jerzy Moskal ze Zręcina i Ksiądz Proboszcz. Zgodnie z obrzędem konsekracji na namaszczonej menzie ołtarza stanęły cztery naczynia, w których Ksiądz Biskup rozpalił kadzidło, a dym kadzielny wzniósł się ku sklepieniu kościoła, w pięknej harmonii z ozdobą umieszczoną na podstawie ołtarza, przedstawiającą ręce trzymające takież naczynie, z którego wznosi się dym kadzielny - symbol modłów zanoszonych do Boga. Następnie okadzono kościół po czym nastąpił moment zapalenia świec na ołtarzu i w zacheuszkach od świecy nawiedzeniowej. W czasie trwania liturgii Mszy św. wśród darów ofiarnych przyniesiona została księga ofiar zawierająca imiona i nazwiska tych wszystkich, którzy swoimi ofiarami przyczynili się do powstania świątyni. Nie zabrakło na koniec podziękowań złożonych przez przedstawicieli wszystkich trzech wiosek wchodzących w skład parafii na ręce Księdza Proboszcza - za dwudziestoletni trud i wysiłek włożony w założenie wspólnoty parafialnej, która wyrosła na duchową świątynię oraz wybudowanie dwóch kościołów i plebanii.
Wzniosła uroczystość konsekracji, której świadkiem była Matka Boża Jasnogórska dobiegła końca. Po krótkim odpoczynku wierni zaczęli gromadzić się, aby pożegnać Matkę Najświętszą. Uczynił to również Ksiądz Proboszcz powierzając parafię Pani Jasnogórskiej, po czym księża i wierni odprowadzili obraz do samochodu kaplicy, a gdy zamknęły się drzwi samochodu po wielu twarzach potoczyły się łzy i przez moment wydawało się, że opuścił nas ktoś najbliższy - Matka. Ale kiedy po odjeździe samochodu wzrok zatrzymał się na kościele wiadomo było, że została w świątyni pod Jej wezwaniem - wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Na tronie stanął dużo mniejszych rozmiarów ukoronowany obraz - pamiątka nawiedzenia, a wokół niego stągwie, do których wierni mogli składać przyrzeczenia. Od ostatniej niedzieli października wyruszył na pielgrzymkę do wszystkich rodzin w parafii, aby przypominać, nawracać i prowadzić swe dzieci do Swojego Syna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Jak informuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wczoraj wpłynęło zgłoszenie świadka, który zaobserwował sytuację, gdy do figurki tuż obok ronda, podjechał pojazd osobowy. Wysiadł z niego mężczyzna, który przewrócił i zniszczył tę figurkę, po czym oddalił się z miejsca.

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 16:55

[ TEMATY ]

USA

studia

św. Jan Paweł II

Adam Bujak/Biały Kruk

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję