Reklama

Polska

Zmarł abp Janusz Bolonek

W dniu 2 marca 2016 roku zmarł nagle w 78 roku życia, 55 roku kapłaństwa i 27 roku biskupstwa ksiądz arcybiskup Janusz Bolonek, Nuncjusz Apostolski Senior, Biskup Tytularny Madauro (Afryka) - poinformowała w czwartek KAI kuria archidiecezji łódzkiej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 5 marca 2016 roku o godzinie 19.00 Mszą świętą żałobną sprawowaną w bazylice archikatedralnej w Łodzi.

[ TEMATY ]

zmarły

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w niedzielę 6 marca 2016 roku o godzinie 13.30. w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli w Dłutowie koło Pabianic. Po Mszy świętej nastąpi złożenie Ciała do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Abp Janusz Bolonek urodził się 6 grudnia 1938 r. w Hucie Dłutowskiej koło Pabianic w rodzinie Józefa i Józefy z Sochów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął święcenia kapłańskie 17 grudnia 1961 r. w Dłutowie z rąk bp. Jana Kulika. Nominację arcybiskupią otrzymał 25 września 1989 r., jako arcybiskup tytularny Madaurus. Sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 r. w bazylice Św. Piotra w Rzymie z rąk Jana Pawła II. Jako dewizę przyjął wezwanie: „Uni Trinoque Deo” (Trójjedynemu Bogu).

Reklama

Abp Bolonek jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w latach 1961-62 studiował filologię klasyczną, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, gdzie w latach 1962-66 kontynuował studia z teologii dogmatycznej i literatury łacińskiej. Następnie w latach 1967-1971 studiowała prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie oraz dyplomację w Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. W 1969 uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim a w 1971 r. doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Służbę dyplomatyczną rozpoczął od Nikaragui, gdzie w latach 1971-1975 był sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Managui, następnie w latach 1975-77 był sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Waszyngtonie a w latach 1977-79 sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Kairze.

W latach 1979-1988 ks. Bolonek był audytorem i radcą Nuncjatury w Sekretariacie Stanu przy Radzie ds. Publicznych Kościoła, następnie pracował w Sekcji stosunków z państwami 1988-89. W latach 1983-87 przygotowywał pielgrzymki papieskie do Polski. W latach 1988-1989 towarzyszył w licznych podróżach do Polski nuncjuszom do specjalnych poruczeń: abp. Luigiemu Poggi i abp. Francesco Colasuonno. Członek Komisji Mieszanej Przedstawicieli Rady ds. Publicznych Kościoła i Episkopatu Polski, która pracowała nad wznowieniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską.

Reklama

W latach 1989-1995 abp Bolonek był nuncjuszem apostolskim w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej oraz pro nuncjuszem apostolskim w Burkina Faso i w Nigrze. Następnie został nuncjuszem apostolskim w Rumunii w latach 1995-1998. W 1999 r. pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu w Sekcji Stosunków z Państwami, po czym objął placówkę dyplomatyczną Watykanu w Urugwaju, gdzie w latach 1999-2008 był nuncjuszem apostolskim. Później, do 2013 roku był nuncjuszem apostolskim w Bułgarii.

W toku swojej służby dyplomatycznej hierarcha otrzymał liczne odznaczenia, m.in.: order Nikaragui „Miguel Larreynaga”, Krzyż Kawalerski Orderu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Medal Salvo D`Acquisto nadany przez Fondazione Alleanza Mondiale per la Pace „Ignis Ardens”.

2016-03-03 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł emerytowanym rabin Rzymu Elio Toaff

[ TEMATY ]

zmarły

hurk/pixabay

W wieku 99 lat zmarł 19 kwietnia Elio Toaff, emerytowany główny rabin Rzymu. To on - jako zwierzchnik Żydów Wiecznego Miasta - zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia 13 kwietnia 1986 roku stołecznej synagogi. W czasie tej historycznej wizyty papież nawał wyznawców judaizmu “starszymi braćmi w wierze”. Głównym rabinem Rzymu był pół wieku: w latach 1951-2001.

W wywiadzie jakiego udzielił w zeszłym roku z okazji 99. rocznicy urodzin biuletynowi rzymskiej gminy przypomniał: “Czasy nie są łatwe, słyszy się o ludziach, którzy cierpią, nie są w stanie utrzymać równowagi w łonie własnych rodzin, którzy nie potrafią zapanować nad swymi instynktami. Albo też o takich, którzy potrzebują jedynie przyjacielskiej rady i błogosławieństwa. Moja rada to zdobyć się na odwagę. Ale przede wszystkim nie marnować nigdy okazji zaangażowania się w dwie sprawy, które pozwalają nam zachować tożsamość: pomagać innym i uczyć się”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję