Reklama

Wiadomości

Poznań: akcja „Zaczarowany ołówek”

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła trwającą dwa miesiące akcję pod nazwą „Zaczarowany ołówek”. W jej ramach zebrano setki tysięcy przyborów szkolnych dla dzieci z najbiedniejszych krajów świata.

[ TEMATY ]

akcja

Jenifoto/Fotolia.com

W akcję „Zaczarowany ołówek” zaangażowały się setki firm, szkół, przedszkoli i rozmaitych instytucji z całej Polski. - Ludzie przynosili lub przesyłali nam listy z choćby kilkoma długopisami. Bywały dni, że przychodziło do nas po kilkadziesiąt paczek. Efekt jest taki, że cała fundacja i kilkudziesięciometrowy korytarz wypełnione są paczkami z darami. Trudno nawet oszacować ich liczbę, ale sięga ona z pewnością setek tysięcy – zaznacza w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”.

Według wstępnych szacunków zebrane przybory ważą ponad pięć ton. - Doświadczenie nauczyło nas, że po zakończeniu danej akcji do fundacji zawsze spływa drugie tyle darów – podkreśla Janiec-Palczewska.

Reklama

Wolontariusze fundacji zajmą się teraz liczeniem przyborów, a następnie spakują do paczek, które obszyją płótnem chroniąc je w ten sposób przez kradzieżami. Dary zostaną wysłane do najodleglejszych krajów świata. Blisko półtorej tony przyborów trafiło już w połowie lutego do Afganistanu, a 9 marca planowany jest transport przyborów szkolnych do Kosowa. Kolejne kontenery z pomocą wyruszą latem tego roku do Kamerunu, Togo i Ghany.

Jak wyjaśnia wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”, celem akcji „Zaczarowany ołówek” było zapewnienie rodzicom z najbiedniejszych krajów świata wsparcia w wyposażeniu ich dzieci w przybory szkolne. - Edukacja jest najskuteczniejszą bronią w walce z dziedziczonym od pokoleń ubóstwem. Pozwala wyrwać się z kręgu biedy, beznadziei i braku perspektyw na przyszłość - zauważa.

Nazwa akcji została zaczerpnięta ze znanej polskiej bajki rysunkowej. Jej bohater za pomocą swojego zaczarowanego ołówka rysował przedmioty, które potem stawały się rzeczywistością. - Nam również marzy się, aby dzięki podarowanym przyborom, dzieci z ubogich krajów mogły w przyszłości urzeczywistniać swoje marzenia – zaznacza Janiec-Palczewska.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

2016-03-03 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia św. Józefa Robotnika liderem!

Minęło pół roku od czasu, kiedy przed pierwszym kościołem w Kielcach ustawiliśmy kontener na makulaturę, rozpoczynając akcję. Czas na małe podsumowanie. Do tej pory najwięcej makulatury na misje zebrano w parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. W ciągu sześciu miesięcy mieszkańcy parafii wrzucili do kontenerów przeszło 25 ton surowca! Jest to rekord nie tylko w skali Kielc. Porównując także z innymi diecezjami, w których prowadzona jest akcja pomocy polskim misjonarzom, parafia św. Józefa jest liderem. Jest to olbrzymia zasługa ks. prał. Jana Iłczyka, który jako pierwszy w Kielcach zaprosił nas do zbiórki makulatury, a także zezwolił, aby była zbierana nie okazyjnie, lecz cyklicznie. Ksiądz Prałat przez cały czas zachęca wiernych do kontynuowania zbiórki, a efekty widać gołym okiem. Na drugim miejscu pod względem ilości zebranego surowca jest parafia św. Franciszka w Kielcach, w której zebraliśmy ponad 15 ton! Na trzecim miejscu jest parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach, w której do tej pory zebraliśmy ponad 12 ton makulatury. Spoza Kielc najwięcej makulatury zebrali mieszkańcy parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników – dzięki zaangażowaniu ks. kan. Leszka Dziwosza nasz kontener był ustawiany wielokrotnie. Zebraliśmy tam przeszło 8 ton.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję