Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: zmarł Aleksander Przygodziński, legenda częstochowskiej „Solidarności”

[ TEMATY ]

zmarły

Bożena Sztajner/Niedziela

W nocy, 2 marca, w wieku 74 lat zmarł Aleksander Przygodziński, legenda częstochowskiej „Solidarności”, lider podziemnej i legalnej „Solidarności” w częstochowskiej Hucie oraz Regionalnej „Solidarności”.

Aleksander Przygodziński urodził się 23 stycznia 1942 r. w Masłowicach k. Radomska. Ukończył w 1960 r. Zasadniczą Szkołę Metalową w Radomsku. Od września 1980 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarności” , od stycznia 1981 r. był przewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności” w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie.

Reklama

30 sierpnia 1981 r. Aleksander Przygodziński współorganizator uroczystości poświecenia sztandaru związkowego Huty na Jasnej Górze. Sztandar poświęcił bp Franciszek Musiel, ówczesny biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. W dniach 13-16 grudnia 1981 r. Przygodziński współorganizował (z Andrzejem Konarskim, Mirosławem Krupińskim, Eugeniuszem Szumiejką i Janem Waszkiewiczem) Krajowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był jednym z pięciu liderów "Solidarności", którzy podpisali odezwę o zawiązaniu Krajowego Komitetu Protestacyjnego „Solidarność” i wzywali do oporu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego.

Więzień stanu wojennego, 18 grudnia 1981 r. został internowany, 20 grudnia 1981 r. aresztowany, a następnie 28 grudnia 1981 r. został skazany na 3 lata więzienia, Sąd Najwyższy podniósł karę do 5 lat więzienia. Aleksander Przygodziński w maju 1983 r. został zwolniony na mocy aktu łaski Rady Państwa. W 1983 r. współorganizował I Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, następnie 1 maja 1984 r. uczestniczył w demonstracji w Częstochowie, skazany na 2 miesiące aresztu. Od 1984 r. uczestnik Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele św. Józefa w Częstochowie. Współpracował z ks. Zenonem Raczyńskim pierwszym kapelanem częstochowskiej „Solidarności”.

Od 1985 r. Aleksander Przygodziński był współwydawcą, współredaktorem i drukarzem podziemnego pisma „Wytrwamy”. Po 1986 r. był liderem podziemnej „Solidarności” w regionie. W latach 1985-1989 był organizatorem pomocy medycznej, lekarstw i zapomóg dla osób biednych oraz paczek dla dzieci związkowców.

Reklama

Od listopada 1988 r. współorganizator reaktywowania struktur „Solidarności” w zakładzie pracy, 1989-1991 ponownie przewodniczący Komisji Zakładowej. Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” (1991-1995), delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów i wieloletni członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Od 1991 r. członek Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym „WIR” w Częstochowie. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia.

Autor korzystał z artykułu Wojciecha Rotarskiego z „Encyklopedii Solidarności”

2016-03-02 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Jacek Pietruszka

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

diecezja.pl

Dziś w nocy, 2 listopada zmarł ksiądz dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Ks. Jacek Pietruszka ur. 1967 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W trakcie pracy w parafii katedralnej na Wawelu w minionych latach współpracował m.in. z tamtejszym Muzeum Katedralnym i Archiwum Kapituły Metropolitalnej oraz ukończył międzyuczelniane studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Politechnikę Krakowską.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję