W archidiecezji wrocławskiej obchody kończące Rok Życia Konsekrowanego rozpoczęły się 31 stycznia nieszporami w katedrze wrocławskiej oraz konferencją o. Augustyna Pelanowskiego. Paulin swoje rozważania odnosił do pokusy porównywania się, bardzo niebezpiecznej dla osób konsekrowanych.
O. Pelanowski zwrócił uwagę na to, że porównywanie się z innymi jest wynikiem niskiej samooceny i braku akceptacji własnego życia. Przykładem takiej osoby była Anna, matka Samuela, zazdrosna o drugą żonę swojego męża Elkany - Peninnę, z którą miał wiele dzieci. Anna odzyskała pokój i została matką, gdy zwróciła swoje serce do Boga, przestając patrzeć na to, jak postrzega ją Peninna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Pelanowski podkreślił, że punktem odniesienia dla człowieka ma być Słowo Boże, nie słowo człowieka, który często zmienia zdanie. Przestrzegał przed patrzeniem na innych, obserwowaniem ich i szukaniem w nich słabości. Mówił także, że podglądanie drugiego człowieka, jest odzieraniem go z intymności, która wiąże się ze spotkaniem z Bogiem.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
1 lutego był dniem ekspiacji za grzechy popełnione przez osoby konsekrowane. Każda wspólnota przeżywała go inny, charakterystyczny dla siebie sposób.
Reklama
Triduum zakończyło się 2 lutego. Osoby konsekrowane spotkały się w kościele pw. św. Krzyża, skąd wyruszyła procesja z relikwiami założycieli i patronów zgromadzeń. Następnie w katedrze wrocławskiej odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.
- W świątyni przy ofiarowaniu Pańskim obok Symeona była także prorokini Anna. Tak samo i do tej świątyni wkroczyli przedstawiciele życie konsekrowanego, aby przypomnieć, jak ważny jest wymiar charyzmatyczny życia duchowego w Kościele. Charyzmatyczny, a więc i zakonny - mówił w homilii bp Siemieniewski.
Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Bp Siemieniewski pobłogosławił także wdowy, które weszły na drogę życia konsekrowanego.