Msza Święta przy relikwiach św. Jana Pawła II oraz odwiedziny w Kongregacji Do Spraw Świętych, to główne punkty czwartego dnia wizyty abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP w Watykanie.
W czwartek o godz. 7.10 jest tradycyjnie celebrowana Msza Święta w kaplicy św. Sebastiana, przy relikwiach św. Jana Pawła II. 28 stycznia celebrował ją abp. Stanisław Gądecki wraz z abp. Konradem Krajewskim, Jałmużnikiem Papieskim, biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem i biskupem siedleckim Kazimierzem Gurdą. W Eucharystii, którą koncelebrowało ok. 70 księży, wzięło udział kilkaset osób, głównie Polaków mieszkających w Wiecznym Mieście.
Po Mszy Świętej abp Krajewski przekazał abp. Gądeckiemu cegłę z watykańskich drzwi jubileuszowych jako kamień węgielny pod budowę kościoła w Łęgach Dębińskich pw. męczenników tzw. poznańskiej piątki. Byli oni wychowankami salezjańskiego oratorium w Poznaniu, a zginęli w Dreźnie w 1942 r. Zostali wyniesieni na ołtarze w grupie 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II w 1999 r.
Przewodniczący KEP spotkał się także z kard. Angelo Amato, Prefektem Kongregacji Do Spraw Świętych. Rozmowa dotyczyła procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda, który był m.in. arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Prymasem Polski. Ustalono, że Komisja Teologiczna zgłębi ten proces beatyfikacyjny szczegółowo w 2017 r., co jest kamieniem milowym na drodze do beatyfikacji polskiego kardynała.
Szczyt w Watykanie z udziałem hierarchów
i przełożonych zgromadzeń zakonnych
z całego świata
Było to wyjątkowe spotkanie na szczycie. Wyjątkowe w tym sensie, że nieczęsto zdarza się, aby papież zwoływał na spotkanie wszystkich przewodniczących konferencji biskupich z całego świata, patriarchów, wyższych przełożonych zgromadzeń zakonnych i szefów dykasterii Kurii Rzymskiej
Szczyt w Watykanie ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – potwierdza zainicjowaną przez św. Jana Pawła II na początku nowego tysiąclecia zdecydowaną wolę bezkompromisowej walki z olbrzymim złem, jakim jest wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży, którego dopuszczali się niektórzy duchowni na całym świecie. Po drugie – oznacza zintensyfikowanie wysiłków w celu ochrony dzieci i młodzieży przed tymi niecnymi czynami, których sprawcami są również niektóre osoby duchowne. Obiektywnie trzeba mówić – nie traktując tego absolutnie jako okoliczności usprawiedliwiającej – że sprawcy w sutannach czy habitach to tylko niewielki ułamek bardzo szerokiego zjawiska, które dotyczy nie tylko Zachodu, ale całego globu, o czym przypominano wielokrotnie podczas watykańskiego spotkania w dniach 21-24 lutego 2019 r.
Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu przypomina o inicjatywie, która swoją inaugurację miała pod koniec 2018 roku. Jest to jedna z odpowiedzi na ciągłe powtarzanie stwierdzeń o “kryzysie powołań”. Towarzystwo Przyjaciół MWSD we Wrocławiu jest okazją, aby przejść z narzekania do działania.
Towarzystwo Przyjaciół MWSD jest formalnym stowarzyszeniem, które skupia wokół siebie osoby chcące wspierać kleryków oraz duszpasterstwo powołań zarówno modlitewnie, jak i materialnie. Jak podkreśla kl. Krzysztof Niemczyk z III roku, dużym problemem jest dziś brak społecznej świadomości tego, czym właściwie jest seminarium i jak wygląda formacja przyszłych kapłanów. – Kiedy mówię, że jestem w seminarium, ludzie często pytają, czy to coś w rodzaju akademika. Coraz mniej osób naprawdę wie, na czym polega nasze życie – zauważa. Idea towarzystwa jest zachęcą do budowania kręgu osób świeckich, które - jak przyjaciele – mają prawo wiedzieć więcej i uczestniczyć w tym, co tworzy jego codzienność.
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy moment w życiu dziecka i całej rodziny. Przygotowania do tej uroczystości obejmują wiele aspektów - od stroju po organizację przyjęcia. Jednym z kluczowych elementów, często niedocenianych przez rodziców, jest wybór odpowiedniego obuwia. To właśnie buty mogą zadecydować o tym, czy dziecko zachowa piękne wspomnienia z tego dnia, czy będzie je kojarzyło z bólem stóp i dyskomfortem. Dobrze dobrane obuwie komunijne łączy elegancję z wygodą, pozwalając dziecku cieszyć się każdą chwilą uroczystości.
Dziecko spędzi w butach komunijnych kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin - podczas mszy świętej, sesji zdjęciowej i przyjęcia. Dlatego warto poświęcić czas na przemyślany wybór, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i komfort małego komunikanta.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.