Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitewne inicjatywy
legnickiego KSM-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

VIII legnicki Marsz dla Życia i Rodziny, Krucjata modlitewna za dzieci nienarodzone oraz modlitewny Flash Mob - to propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej na zbliżający się Wielki Post. Inicjatywy te omówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Legnicy.

Ks. Janusz Wilk, diecezjalny asystent KSM-u poinformował dziennikarzy o planowanym, VIII już Marszu dla Życia i Rodziny. Wyruszy on w Niedzielę Palmową, 20 marca 2016 roku z legnickiej Katedry. W tym roku hasłem przewodnim manifestacji będą słowa „Ogłaszamy Miłosierdzie”. „W ten sposób chcemy włączyć się w przeżywany w Kościele Jubileusz Miłosierdzia. Ten czas związany jest ze szczególnymi darami odpustów, jak również możliwości uzyskania rozgrzeszenia u każdego kapłana z grzechu aborcji” - przypomniał ks. Wilk.

Warto podkreślić, że Marsz zakończy się Oratorium pt. „Ogłaszamy miłosierdzie”, które wraz z legnicką młodzieżą przygotują znani polscy muzycy - Paweł Bębenek i Hubert Kowalski. W tym dniu będzie można również przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz dla Życia i Rodziny, podobnie jak w poprzednich latach, poprzedzą inne inicjatywy modlitewne. Pierwszą z nich jest krucjata „40 Dni dla Życia”, a drugą Modlitewny Flash Mob. „W tym roku pragniemy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych” - zaznaczył ks. Wilk. Modlitewny Flash Mob to przedsięwzięcie spontaniczne, które będzie odbywać się w określonym miejscu i czasie. Młodzież poprzez telefony i inne komunikatory umawiać się będzie na wspólną modlitwę. „To jest okazja do świadectwa wiary i jednoczenia się poprzez wspólną modlitwę nie tylko zaangażowanych osób, ale też przypadkowych przechodniów” - wyjaśnił ks. Wilk.

Modlitewny Flash Mob odbywać się będzie w duchowej łączności z modlącymi się w krucjacie 40 Dni dla Życia w kraju i za granicą - zwłaszcza modlącymi się w tym czasie pod klinikami aborcyjnymi w USA. Intencją wspólnej modlitwy będzie prośba o zaprzestane aborcji i pokój na świecie.

Krucjata modlitewna „40 Dni dla Życia” odbędzie się po raz kolejny w diecezji legnickiej. „To modlitwa trwająca 24 godziny na dobę. Modlitwa rozpocznie się 10 lutego, w środę popielcową, o godzinie 12, a zakończy w Niedzielę Palmową, wraz z rozpoczęciem VIII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny” - poinformowała Anna Zenka z biura KSM-u. Rozpoczęły się już zapisy chętnych do udziału w tej formie modlitwy. Kalendarz modlitwy dostępny jest na stronie www.marszdlazycia.legnica.pl

Reklama

Ponadto przez cały Wielki Post przed pomnikiem św. Jana Pawła II, obok legnickiej katedry, o g. 15 odmawiana będzie koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji życia dzieci poczętych.

Na konferencji prasowej obecny był również ks. Przemysław Superson - diecezjalny koordynator przygotowań do Światowego Spotkania Młodzieży w Krakowie. Przedstawił stan przygotowań do tego wydarzenia w pięciu campusach diecezji legnickiej.

Natomiast salezjanin ks. Marcin Kozyra poinformował o inicjatywach związanych z obecnością znaków ŚDM 2016 w diecezji legnickiej - krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej. Peregrynacja tych znaków po diecezji legnickiej, która rozpocznie się 6 marca, poprzedzona zostanie rekolekcjami ewangelizacyjnymi.

„Już dziś zapraszam do udziału w tych rekolekcjach, które poprowadzi ks. Antonello Caddedu z Brazylii. Odbędą się one pod hasłem „Weźmijcie Ducha Świętego”. Miejscem rekolekcji będzie parafia św. Jana Bosko w Lubinie” - poinformował ks. Kozyra.

O. Antonello Cadeddu jest włoskim księdzem, który wyjechał do Brazylii, by wśród najbiedniejszych mieszkańców faveli głosić Ewangelię i podejmować uczynki miłosierdzia. Ofiaruje im przede wszystkim Słowo Boże i moc Ducha Świętego. Z tego zrodziła się katolicka wspólnota Przymierze Miłosierdzia. O. Antonello daje świadectwo o tym, że Jezus uzdrawia, leczy, daje nowe życie, daje miłość.

Z ks. Antonello, będzie możliwość spotkania już w piątek 4 marca. A także w niedzielę 6 marca, w Polkowicach, podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie. Szczegóły tych spotkań będą jeszcze podane osobno.

2016-01-15 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto iść tą drogą

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2023, str. V

[ TEMATY ]

KSM

Maciej Krawcewicz

Międzypokoleniowe spotkania KSM-owiczów odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze

Międzypokoleniowe spotkania KSM-owiczów odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze

Młodzież i dorośli – czy mimo różnicy pokoleniowej mogą się porozumieć? Jak najbardziej. Udowodniło to Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Kiedy dostałam SMS z informacją, że KSM organizuje spotkanie dla seniorów, pomyślałam, że to super – młodzież wymyśliła jakieś zajęcia integracyjne dla osób starszych. I dopiero później dotarło do mnie, że chodzi o nas, KSM-owiczów seniorów – śmieje się Małgorzata Jaskulska. Kim są KSM-owicze seniorzy? To osoby, które formowały się w tym stowarzyszeniu, ale ukończyły już 35 lat, czyli przestały być młodzieżą. Przynajmniej według metryki, bo przecież w środku młodym można pozostać, jak długo się chce. – Tak naprawdę cały czas się jest w tej wspólnocie. Ja akurat czynnie udzielałem się w KSM od 20. do 30. roku życia. Ale KSM zawsze zostaje w sercu i KSM-owiczem jest się do końca życia. Mimo że człowiek jest już starszy, to nadal czuje się młody w środku i nadal chce działać. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaszczepia chęć i potrzebę działania, a potem to „zostaje w genach”. I jeśli nawet nie jest się już w młodzieżowej wspólnocie, to zawsze czegoś takiego brakuje i człowiek dalej działa, już wśród dorosłych – mówi Grzegorz Junke.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję