Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: w kwestii in vitro nie może być kompromisów

O tym, że dziecko to dar i błogosławieństwo od Boga, że życie zaczyna się od poczęcia i od poczęcia zasługuje na godność mówił podczas pierwszych w tym roku Dialogów w Katedrze abp Marek Jędraszewski. Odpowiadając na pytania dotyczące zapłodnienia in vitro podkreślił, że nie wszystko co jest technicznie wykonalne jest zarazem moralnie dobre i zaapelował, by bronić się przed "mentalnością techniczną".

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Henryk Tomczyk

Metropolita łódzki odpowiadał m.in. na zadane mu pytanie: dlaczego Kościół wtrąca się do „in vitro”? Zaznaczył, że Kościół nie wtrąca się, a żyje tym, czym żyją jego wierni. Dlatego porusza się w Kościele ważne tematy społeczne, polityczne, czy gospodarcze i ekonomiczne.

„Nic, zatem co ludzkie nie jest obce Kościołowi, a Kościół to wspólnota ludzi, która przyjęła orędzie Chrystusa. Która, aby się zrozumieć musi patrzeć na Chrystusa, jako doskonałego człowieka, i w Jego kluczu zrozumieć problemy jakie go dotykają. Dlatego Kościół zajmuje się człowiekiem i ludzkimi problemami" - mówił abp Jędraszewski. Wskazał przy tym na encyklikę Jana Pawła II "Evangelium Vitae", poświęconą tematowi godności życia ludzkiego.

Reklama

"Tak jak Kościół kiedyś ujął się za robotnikami w dobie kapitalizmu, dziś zajmuje się tymi, którzy głosu nie mają, lub są w sytuacji terminalnej. To w ich imieniu Kościół zabiera głos, by bronić ich prawa do życia - od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci" - tłumaczył hierarcha.

Abo Jędraszewski podkreślił, że Kościół wciąż przypomina: Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby. Dodał, że papieskie wołanie trzeba dziś odnieść do dobrze znanej sprawy prof. Chazana, który odmówił procedury aborcji prosząc matkę, aby urodziła dziecko, za co został napiętnowany przez media i władze.

Abp Jędraszewski tłumaczył też, dlaczego w kwestii in vitro nie może być kompromisów. „Dziecko nie jest produktem, nie jest rzeczą! Jest osobą od chwili poczęcia i przychodzi na świat, jako dar od Pana Boga" - mówił hierarcha dodając, że "cel nie uświęca środków" oraz, że "nie można dążyć do dobra, poprzez złe postępowanie".

Reklama

Metropolita łódzki wskazywał, że jeśli para nie ma dziecka, i wszystko wskazuje na to, że od strony biologicznej jest to niemożliwe, pozostaje adopcja - przyjęcie za swoje dziecko innego dziecka.

"Kościół uważa, że jedynym godnym sposobem powołani do życia, jest akt małżeński, a nie technologia!" - podkreślił abp Jędraszewski. Wyraził tez ubolewanie, że wciąż mało dziś mówi się o naprotechnologii. "Jest to metoda lekarska i zgodna z rytmem życia naturalnego. Jest ona aprobowana przez Kościół. Nie jest prawdą, że metoda in vitro, jest metodą leczenia niepłodności, ale jest ona zastosowana po to, by mieć dziecko” - mówił metropolita łódzki.

Wskazywał, że dane ministerstwa zdrowia dotyczące skuteczności in vitro są częściowe i niepewne. Ponadto okazało się, że jest program rządowy jest bardzo drogi. "Na narodziny jednego dziecka, program przewiduje ok. 50.000 zł. Stworzono ponad 51 tys. zarodków, z czego do procedury in vitro przeznaczono 24.719, a tylko 8 tys. zakończyło się ciążą, ale z tej liczby ciąż urodziło się 3.600 dzieci" - przytaczał dane resortu. Metropolita przekonywał, że metoda in vitro uderza nie tylko w godność dziecka ale i małżonków. „Mamy tu do czynienia z ideologią na rzecz "wyboru" i bierzemy w nawias zalecenia moralne i etyczne. Wiem to z relacji osób, które zgodziły się na tę metodę. Kobieta, która poddana jest bolesnym zabiegom, przygotowującym na przyjęcie zarodka. To także upokarzające dla mężczyzny. Czy to jest miłość?" - pytał hierarcha.

Wskazywał, że małżeństwo katolickie powinno mieć jeden cel iść przez życie tak, by się zbawić, by sobie w małżeństwie pomagać. "To prawda, że radością jest dziecko, ale to nie jest produkt – by go posiadać! To nie jest rzecz! To jest Boży dar! Oto trzeba się modlić, widząc w dziecku przejaw Bożego błogosławieństwa" - podkreślił.

Abp Jędraszewski zwracał uwagę, że nie wszystko co jest technicznie wykonalne jest zarazem moralnie dobre? "Przed tą mentalnością techniczną, należy nam się bronić. Przed nią przestrzegał Jan Paweł II. Człowiek powinien iść za tym, co mówi moralność, bo gdy idziemy za techniką, możemy się pogubić" - przestrzegł metropolita łódzki.

Odwołując się do noworocznej homilii, abp Jędraszewski przypomniał o prośbie skierowane do wiernych, by codziennie modlić się na różańcu w intencji Ojczyzny.

Dialogi w Katedrze to cykl spotkań z metropolitą łódzkim podczas, których odpowiada on na ważne pytania dotyczące życia Kościoła, życia społecznego i politycznego. W tym roku będą poruszane m.in. tematy tożsamości płciowej, okultyzmu, objawień Maryjnych czy troski o środowisko naturalne. Kolejne spotkanie odbędzie się 12 lutego.

2016-01-09 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Trzeba umieć wybierać wbrew światu, który proponuje zepsute skarby

- Trzeba umieć wybierać wbrew światu, który proponuje zepsute skarby – zaznaczył abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył dziś uroczystościom 330-lecia parafii i 250-lecia budowy kościoła św. Marcina w Podwilku koło Jabłonki w Małopolsce.

- Należy pamiętać o przeszłości. Pamięć o dawnych czasach nas zobowiązuje. Poprzednie pokolenia mieszkańców tego regionu wybrały mądrze. Stały pod krzyżem mimo trudności, ale i radowały się w Boskiej chwale. Trzeba umieć wybierać wbrew światu, który proponuje zepsute skarby – powiedział podczas uroczystej Eucharystii abp Marek Jędraszewski. Duchowny dodał, że wiernym, którzy budowali parafię nie było łatwo, gdyż tworzył się wówczas nowy ład religijny w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję