Reklama

Wiadomości

Żywność dla 260 tys. osób

Pomoc żywnościowa dla 260 tys. osób to efekt Świątecznej Zbiórki Żywności, która odbyła się w pierwszy weekend grudnia, a zorganizowana została rzez Federację Polskich Banków Żywności. W 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 47 tys. ton żywności na cele społeczne.

[ TEMATY ]

akcja

BOŻENA SZTAJNER

Dzięki wolontariuszom Świątecznej Zbiórki Żywności i ofiarności Polaków, przez trzy dni udało się zebrać 815 ton produktów spożywczych. Zebrane produkty trafią do 260 tys. osób potrzebujących. Są to pierwsze szacunkowe wyniki z całej Polski. Banki Żywności rozpoczęły już przekazywanie żywności potrzebującym. Efekt zbiórki jeszcze wzrośnie - nadal można wziąć udział w Świątecznej Zbiórce Żywności na charytatywni.allegro.pl lub wysyłając charytatywny sms o treści POMAGAM na numer 75365 (5 zł plus VAT).

Mąka, przetwory, olej a także mnóstwo słodyczy podarowanych podczas Świątecznej Zbiórki Żywności, jeszcze przed świętami trafi do osób potrzebujących. – Szacujemy, że z pomocy żywnościowej skorzysta 260 tysięcy osób potrzebujących. W styczniu ogłosimy szczegółowe wyniki co do kilograma, przedstawimy także raporty i ogłosimy, gdzie dokładnie trafiły produkty podarowane podczas Świątecznej Zbiórki Żywności. Banki Żywności już rozpoczęły przekazywanie produktów organizacjom, które zajmują się codzienna opieką najuboższych, są to m. in: jadłodajnie, noclegownie dla bezdomnych, świetlice dla dzieci, hospicja, stowarzyszenia dla najuboższych – tłumaczy Marek Borowski, prezes Zarządu Federacji Polskich. - Warto dodać, że tegoroczna zbiórka nie zakończyłaby się takim sukcesem, gdyby nie zaangażowanie naszego partnera, McCormick Polska, który nieprzerwanie wspiera nas w ramach tej świątecznej inicjatywy – dodaje Marek Borowski.

Reklama

Kto nie zdążył, nadal może pomóc. Już dziś do 31 grudnia można wysłać sms POMAGAM na nr 75365 (koszt SMS-a to 5 zł + VAT). - Dzięki środkom finansowym z sms przez cały rok Banki Żywności realizują swoją misję: otrzymują więcej żywności z supermarketów i przekazują żywność, która mogła się zmarnować, osobom potrzebującym. Dzięki środkom z sms kupują wózki widłowe, powiększają magazyny, kupują paliwo do aut dostawczych, zachęcają więcej osób do dobroczynności – podkreśla Marek Borowski – prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Każdy może włączyć się w świąteczną zbiórkę online i kupić paczkę z żywnością na platformie charytatywni.allegro. Do 31 grudnia do nabycia paczki żywnościowe dla najuboższych w specjalnie wynegocjowanej cenie: za 5 zł - 4 produkty spożywcze, za 15 zł - 6 produktów spożywczych, za 50 zł - 17 produktów spożywczych. Więcej szczegółów: http:// charytatywni.allegro.pl/o-mnie/zbiorka_zywnosci. Ceny zapewnił partner zbiórki Auchan Direct.

W zeszłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 280 tys, osób! Zebrano łącznie 901 000 kg produktów, które trafiły przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów. W Polsce 7,4%, czyli 2,8 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, to mniej więcej tyle, ile osób mieszka w Warszawie. Oznacza to, że dysponują kwotą na miesięczne utrzymanie, poniżej minimum egzystencji, czyli 540 zł na osobę. W tym niemal milion (ponad 930 tys.) osób to dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Reklama

Banki Żywności to idea, która zrodziła się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych i szybko rozprzestrzeniła się po świecie. W Polsce pierwszy Bank Żywności powstał w 1992 roku. Idea rozrosła się i obecnie Federacji Polskich Banków Żywności tworzy wspólnotę 32 Banków Żywności. Ich misja to ratowanie żywności przed zmarnowaniem i wspieranie osób najuboższych pomocą żywnościową. Posiadają status Związku Stowarzyszeń i Organizacji Pożytku Publicznego.

Federacja Polskich Banków Żywności to Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000063599).

W 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 47 tys. ton żywności na cele społeczne. Oznacza to pomoc żywnościową od Banków Żywności w postaci 12 tirów żywności dziennie. Pomoc została przekazana do 3,8 tys. organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym.

Banki Żywności to idea, którą stworzył w latach 60tych emerytowany, amerykański biznesmen - John van Hengel.Po zakończeniu swojej kariery zawodowej podjął pracę jako wolontariusz w organizacji pomocy najuboższym. Zauważył, że wielu właścicieli sklepów marnuje żywność wyrzucając produkty, których termin ważności dobiegał końca. Van Hengel postanowił zbierać od handlowców ową żywność i przekazywać ją na bieżąco do miejskich jadłodajni. W Polsce pierwszy Bank Żywności powołał Jacek Kuroń.

2015-12-11 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

[ TEMATY ]

pomoc

bezdomni

akcja

disha1980/fotolia.com

Już po raz kolejny w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rusza akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. W całej Polsce wolontariusze przyjadą pod wskazany adres, odbiorą posiłki, które zostały po świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla ubogich i bezdomnych osób. Akcja działa przez 3 dni, od 26 do 28 grudnia, a jej zasięg obejmie ponad 30 miast i miasteczek, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę i Łódź.

- Z każdą edycją rozmiar akcji przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Po ostatniej Wielkanocy zostało nam przekazanych kilka ton jedzenia. Dzięki współpracy z lokalnymi jadłodajniami i schroniskami rozdysponowaliśmy tysiące świątecznych posiłków - mówi inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska.

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję