Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo otrzymał Medal im. Bp. Teodora Kubiny „Przyjacielowi Akcji Katolickiej”

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

medal

Ks. Mariusz Frukacz

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski otrzymał Medal im. Bp. Teodora Kubiny „Przyjacielowi Akcji Katolickiej”. Uroczystość odbyła się wieczorem 3 grudnia w Domu Biskupów Częstochowskich.

W uroczystości wzięli udział m. in. członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z dr. Arturem Dąbrowskim, prezesem DIAK oraz ks. Jackiem Michalewskim, asystentem kościelnym Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Przedstawiając decyzję DIAK Artur Dąbrowski podkreślił „otwartość i wsparcie abp. Wacława Depo dla działań Akcji Katolickiej” - Ksiądz Arcybiskup w ten sposób kontynuuje dzieło pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny - mówił Artur Dąbrowski i za Adhortacją Apostolską św. Jana Pawła II „Pastores gregis” przypomniał, że „biskupi ze swojej strony powinni być blisko wiernych świeckich, którzy, znajdując się w centrum złożonych problemów świata, są szczególnie narażeni na niepokój i cierpienie; powinni wspierać ich, aby byli chrześcijanami o silnej nadziei, mocno przekonanymi, że Pan jest zawsze ze swoimi dziećmi”.

„Bp Teodor Kubina miał jako program słowa Chrystusa „żal mi ludu”. Dzisiaj Ksiądz Arcybiskup kontynuuje tę troskę prowadząc „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” - zakończył Prezes Akcji Katolickiej

Następnie abp Depo podkreślił, że „Akcja Katolicka powinna być siłą ewangelizacji” i wspominając osobę bp. Teodora Kubiny Metropolita częstochowski przypomniał o jego trosce o Polaków na emigracji. Abp Depo wspomniał również swoją podróż śladami bp. Kubiny do Brazylii.

Reklama

„Wiara jest dla nas łaską, która nas przenosi. Niezależnie od tego, że przemijamy, to zwycięstwem naszym jest wiara” - podsumował abp Depo.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał w darze książkę abp. Depo pt. „Ku Chrystusowi w tajemnicy Kościoła” z homiliami wygłoszonym w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Medal im. Biskupa Teodora Kubiny „Przyjacielowi Akcji Katolickiej” nadawany jest przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla Akcji Katolickiej w Archidiecezji Częstochowskiej. Po raz pierwszy został wręczony w czasie I Kongresu Akcji Katolickiej w 2004 r. Autorem medalu jest prof. Jerzy Sztuka.

Medalami im. Biskupa Teodora Kubiny ,,Przyjacielowi Akcji Katolickiej’’ uhonorowani zostali m. in. abp Stanisław Nowak, ks. inf. Ireneusz Skubiś- pierwszy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Tadeusz Wrona - prezydent Miasta Częstochowy, Jerzy Krawczyk - pierwszy Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. dr hab. Marian Duda - prekursor Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Jarosław Sroka - drugi asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Gabriel Maciejewski - asystent kościelny POAK przy p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Częstochowie, ks. prał. Marian Stochniałek - asystent kościelny POAK przy parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, ks. prał. Józef Franelak- asystent kościelny POAK przy parafii p.w. św. Jakuba w Częstochowie oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. Biskup Teodor Kubina - pierwszy biskup diecezji częstochowskiej - był jej gorącym propagatorem. Ten pierwszy okres tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji przerwała II wojna światowa. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją Akcji Katolickiej i opracowywaniem statutu, która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze.

Już 3 maja 1995 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Kolejnymi asystentami kościelnymi byli: ks. Jarek Sroka, ks. Marian Szymonik i obecnie ks. Jacek Michalewski. Przy „Niedzieli” reaktywowany został specjalny dodatek dla Akcji Katolickiej „Czyn Katolicki”, a w kolejnych latach w studio radiowym „Niedzieli” nadawana była audycja poświęcona Akcji Katolickiej „Czyn katolicki na falach eteru”. Pierwszym prezesem Akcji Katolickiej został wybrany w 1996 r. Jerzy Krawczyk. Następnie kolejno tę funkcję pełnili: Konrad Głębocki, Anna Kwiatkowska i obecnie Artur Dąbrowski.

W dniu 13 czerwca 2004 r. abp Stanisław Nowak ogłosił patronami Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej błogosławionych ks. Maksymiliana Binkiewicza, ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i bł. s. Marie Kanutę Chrobot, nazaretankę.

Aktualnie Akcja Katolicki archidiecezji częstochowskiej liczy blisko 50 Parafialnych Oddziałów i ponad 600 członków.

Ks. Mariusz Frukacz

2015-12-03 21:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka: apel do senatorów o odrzucenie ustawy ws. konwencji przemocowej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

Graziako

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko zwróciła się z pismem do senatorów RP z prośbą o odrzucenie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a tym samym o niedopuszczenie do upoważnienia Prezydenta RP do jej podpisania. Senat ma w tym tygodniu rozpatrzyć ustawę na posiedzeniu plenarnym.

Akcja Katolicka, podobnie jak wiele innych organizacji katolickich, dostrzega w tym dokumencie wiele niebezpieczeństw. Pod pozornie pozytywnym przesłaniem płynącym z tytułu, Konwencja uderza w rodziny, w polską tradycję, w chrześcijański świat wartości, którego - podkreślają działacze Akcji Katolickiej - nie można zniszczyć jednym ruchem dłoni.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję