Reklama

Niedziela Częstochowska

Żołnierska dola - wystawa

[ TEMATY ]

wojsko

Zofia Białas

Pod takim tytułem 18 listopada została otwarta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawa czasowa( można ją oglądać do początku IV 2016 r.). Organizatorami wystawy są: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest trzecim miejscem po Malborku i Gdyni, w którym wystawa jest prezentowana.

Celem wystawy jest pokazanie prozy frontowego życia żołnierzy wszystkich walczących ze sobą armii podczas największego konfliktu zbrojnego XX wieku, jakim była II wojna światowa. Zważywszy, że żołnierska codzienność to nie tylko walka, ale przemarsze, desanty, postoje, przeprawy, dbałość o sprzęt, pojazdy, konie i przede wszystkim walka o przeżycie ( jedzenie, spanie, ciepło, odpoczynek…), niewola, lazaret, stąd na wystawie bardzo różnorakie eksponaty, począwszy od umundurowania żołnierzy polskich, radzieckich, japońskich, niemieckich, amerykańskich, poprzez wyposażenie i przedmioty bardzo osobiste, wykonane własnoręcznie, bądź zdobyte na wrogu, a także dokumenty, w większości niepublikowane i fotografie.

Reklama

Na wystawie obecni byli burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Grażyna Ryczyńska, sekretarz miasta Magdalena Majkowska, prof. Tadeusz Olejnik, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, prezes Związku Kombatantów Henryk Szymański, prezes Honorowy Związku Kombatantów Henryk Strózik, słuchacze Uniwersytetu III wieku w Wieluniu, młodzież z grup rekonstrukcyjnych „Bataliony Obrony Narodowej” i „Strzelcy Kaniowscy”, żołnierze w służbie czynnej z Sieradza, młodzież z ZS nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu wraz z opiekunką Karoliną Kik (wyznaczeni do pomocy Związkowi Kombatantów - uroczystości z pocztem sztandarowym).

Wieluń i Gdańsk, mówił burmistrz Paweł Okrasa, to dwa symbole początku II wojny światowej. Nie licytujemy się, gdzie tak naprawdę Niemcy uderzyli najwcześniej, bo i tu i tam zginęli ludzie. Wierzę jednak, że zadzierzgnięta współpraca między Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum II Wojny Światowej zaowocuje kolejnymi wspólnymi wystawami, zwłaszcza wtedy, kiedy Muzeum II Wojny Światowej otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, a nastąpić to ma, jak mówił dyrektor placówki Janusz Marszalec, w listopadzie 2016 roku, a pełny rozruch przewidziany jest na 2017 rok. Wyrazem i zapowiedzią dalszej owocnej współpracy dwóch placówek będzie upominek ( w przyszłości być może eksponaty Muzeum II Wojny Światowej) w postaci filmu Bogusława Wołoszańskiego” Wieluń- Miasto niepokonane” i książki profesora Tadeusza Olejnika „Wieluń. Polska Guernica” przekazany przez Jana Książka dla Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kontynuował dyrektor Janusz Marszalec, będzie jednym z największych narracyjnych muzeów II Wojny Światowej w Europie. W podziemiu tej nowoczesnej multimedialnej placówki będzie ekspozycja stała, inne eksponaty będą zgromadzone w kilkunastu salach tematycznych( wystawa wieluńska to jeden z takich małych wycinków).

O tym, co chcący poznać dogłębnie historię II wojny światowej zobaczą w gdańskim muzeum, opowiedział 12-minutowy film. Jesteśmy przekonani, że Muzeum II Wojny Światowej, przekaże i opowie całą skomplikowaną rzeczywistość tamtych dni. Opisze losy nie tylko żołnierzy, ale przede wszystkim historię prostych cywilów, których cały świat zawalił się w chwili, kiedy kogoś z rodziny wysłano na front ( tu wspomnienia członka WTN Adama Ustyniaka i odczytany fragment pamiętnika jego matki- czytała Iwona Podeszwa) … Pokaże ponadto Europie i światu prawdę o tym, gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa i kto był za nią odpowiedzialny…

2015-11-23 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Birma: wojsko rządowe zaatakowało kolejny kościół

[ TEMATY ]

Kościół

wojsko

atak

Birma

Vatican News

Birma: wojsko rządowe zaatakowało kolejny kościół

Birma: wojsko rządowe zaatakowało kolejny kościół

Pięć zniszczonych kościołów i atak na wyższe seminarium duchowne, w którym schronienie znalazło ponad 1300 uchodźców, to wciąż szczątkowy bilans agresywnych działań junty wojskowej, do jakich w ciągu dwóch ostatnich tygodni doszło w Birmie. Źródła kościelne alarmują, że coraz trudniej jest też dostarczać pomoc humanitarną, ponieważ wojsko blokuje dojazd na tereny, gdzie schronili się uchodźcy.

Beata Zajączkowska – Watykan

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w plebiscycie FIFA

2022-01-17 20:26

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Robert Lewandowski

FIFA

fot. Getty Images

W plebiscycie FIFA głosują selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych, dziennikarze, a także internauci. Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w plebiscycie FIFA. Każda z tych grup ma 25-procentowy udział w końcowym wyniku. Nagroda jest przyznawana od 1991 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję