Reklama

Polska

Bp Ryś: miłosierny znaczy mocny doświadczeniem Bożej miłości

W sobotę w Krakowie odbył się Dzień Odnowy dla kapłanów i mężczyzn świeckich pt. „O miłosierdziu po męsku”, zorganizowany przez Mężczyzn św. Józefa, Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” oraz Przymierze Wojowników. „Miłosierdzie wymaga siły, która bierze się z doświadczenia bycia ukochanym przez Boga. To jest jedyny klucz” – nauczał jego uczestników krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Łukasz Kaczyński

Biskup powiedział na wstępie, że dzisiejszy świat nie rozumie postawy miłosierdzia, nie wie już nawet co to jest przebaczenie. „Człowiek, który chce być miłosierny musi być mocny i to w przeciwieństwie do wielu katechez, jakie otrzymuje od świata” – stwierdził.

Odwołując się do słów ks. Józefa Tishnera spytał czy zgromadzeni kiedykolwiek mocowali się ze swoją miłością. „Kiedy mocujesz się ze swoją miłością? Wtedy, kiedy zderzasz się z niewdzięcznością, z brakiem odpowiedzi, brakiem wzajemności. Mocujesz się z miłością wtedy, kiedy wydaje ci się ona bezowocna” – tłumaczył. Dodał, że często w takiej sytuacji ludzie odwracają się od drugiego i idą dalej – jednak jak stwierdził postawą człowieka powinno być przekraczanie tej nierówności relacji wzajemnej.

„Co się dzieje wtedy, kiedy jesteś wezwany do miłości, która przekracza miarę sprawiedliwości, wzajemności? Tu musisz być mocny” – nie unikał trudnych zagadnień. Wyjaśnił, że nie chodzi jednak o argument zmuszenia kogoś do określonej postawy, ale o uszanowanie decyzji drugiego, jego odmowę. „Czy zniesiesz to, że jesteś bezradny? Czy zniesiesz granice wolności drugiego?” – pytał.

Przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że w takiej sytuacji otwiera się właśnie temat miłosierdzia i objawienia Boga, który kocha ludzi wyłącznie miłosierdziem. „To jest coś przepięknego. Im mniej w świecie zrozumienia dla miłosierdzia, tym Bóg coraz mocniej prowadzi nas do odkrycia, że miłosierdzie jest jego najważniejszym przymiotem” – stwierdził.

Ukazując przykłady starotestamentowe bp Ryś zaznaczył, że Bóg zawsze pierwszy wchodzi w dialog z człowiekiem po grzechu, bo zależy mu na relacji. „Bóg często jest nawet tym, kto ratuje człowieka wbrew jemu samemu, bo widzi w nim dobro” – mówił. Dodał, że charakterystyczne jest to, że gdyby Bóg czekał na to, aż człowiek będzie gotowy na wyprowadzenie przez Niego z rozmaitych grzechów i niewoli, to by się nie doczekał.

Reklama

Biskup wskazał zebranym, że o to właśnie chodzi w okazywaniu miłosierdzia. „Ono nie jest odruchem serca na ten moment. Tu chodzi o taką postawę, która pokazuje rzeczywistą determinację i niesamowitą konsekwencję. Wbrew temu jak się człowiek zachowuje, jak reaguje, wbrew jego dwuznaczności. Bóg jest konsekwentnie uparty w swojej miłości do człowieka. Wbrew wszystkiemu” – ocenił.

Bp Ryś przestrzegł przed tworzeniem z miłosierdzia moralizatorskiego wyznania, że świat jest niemądry, a chrześcijanie doskonali i potrafią wszystkich kochać. Zaznaczył, że nie potrzeba stawać na rzęsach, aby zyskać Bożą miłość, że często spotkanie Boga w najniższym swoim upadku jest najpiękniejsze. „Jak masz doświadczenie spotkania z Bogiem, który wybacza ci to, co zrobiłeś i to, czego nie zrobiłeś, to nic go nie zniszczy. I wtedy będziesz mógł kochać miłością mocarza” – zakończył.

2015-10-25 10:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa nad Metropolitą

Niedziela małopolska 39/2017, str. 1

[ TEMATY ]

biskup

modlitwa

abp Grzegorz Ryś

Małgorzata Cichoń

Za nowego arcybiskupa metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia modlili się 14 września Antoni Tompolski i David Benson – z prawej

Za nowego arcybiskupa metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia modlili się
14 września Antoni Tompolski i David Benson – z prawej

Gdy już prawie wszyscy opuścili salę Okna Papieskiego – gdzie zebrano się 14 września w samo południe, by odczytać nominację dla nowego metropolity łódzkiego – do abp. Grzegorza Rysia podszedł Amerykanin, David Benson. Zapytał, czy może pomodlić się za Hierarchę, a tym samym odwdzięczyć się mu za błogosławieństwo, które otrzymał od niego tuż przed wyjazdem do Azji Centralnej. Właśnie wrócił stamtąd wraz z Antonim Tompolskim, członkiem Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Wspólnie przez dwa tygodnie szkolili liderów, którzy będą prowadzili Kursy Alfa, służące nowej ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję