Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: od 20 miesięcy w Archidiecezji Lubelskiej trwa niezwykła akcja ewangelizacyjna

Od półtora roku w Archidiecezji Lubelskiej są realizowane misje ewangelizacyjne: „Przyjdź do źródła". Ich celem - jak podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik - jest duchowe przeoranie całej diecezji. Nowością tych misji jest bezpośredni udział świeckich w głoszeniu Ewangelii. Cały projekt zajmie ponad 5, 5 roku.

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podstawowym celem projektu jest ewangelizacja rozumiana przede wszystkim jako dotarcie z orędziem Ewangelii do tych, którzy będąc ochrzczonymi utracili wiarę, ale również do tych, którzy uczestniczą w życiu Kościoła lecz ich wiara potrzebuje ożywienia.

Rekolekcje dla spragnionych Boga w ramach Projektu „Źródło” rozpoczęły się 6 marca 2014 r. w parafii archikatedralnej w Lublinie. Rekolekcjom w parafiach towarzyszy peregrynacja Krzyża. Jest to kopia słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego z Katedry, w której, jak w wielkim relikwiarzu, umieszczone są relikwie Krzyża Świętego, na którym umarł Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Projekt Źródło” nie ma precedensu w historii archidiecezji lubelskiej, zarówno ze względu na swój globalny charakter, jak i z powodu zaangażowania osób świeckich, wspierających kapłanów i razem z nimi głoszących Ewangelię.

Idea rekolekcji

Pomysł rekolekcji kerygmatycznych we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej powstał w środowisku inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus w Lublinie wśród ludzi, którzy na co dzień zajmują się głoszeniem Ewangelii. Do projektu zostali zaangażowani członkowie wspólnot, które mają formację kerygmatyczną i których charyzmatem jest działalność ewangelizacyjna.

Ewangelizatorzy

Okres od października 2013 do lutego 2014 był czasem przygotowania pierwszych ekip ewangelizacyjnych. W niedzielę, 2 marca ub. r. abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej dokonał rozesłania ok. 140 ewangelizatorów. Kolejne uroczyste posłanie do ewangelizacji odbyło się 23 listopada 2014 roku w Dąbrowicy. Wówczas 23 ewangelizatorów otrzymało z rąk arcybiskupa krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas głoszenia.

Obecnie rekolekcje prowadzi 20 ekip składających się z księdza i (zazwyczaj) sześciu osób świeckich w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. Wśród nich są osoby, które głoszą Słowo Boże, dają świadectwo, posługują modlitwą wstawienniczą i śpiewem oraz są gotowe do innych działań ewangelizacyjnych. W każdej ekipie są członkowie różnych wspólnot, m.in. Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży), które na co dzień pogłębiają swoją wiarę w macierzystej wspólnocie.

Reklama

Formacja ewangelizatorów

Ewangelizatorzy pierwsze przygotowanie odbyli w swoich wspólnotach, gdzie każdy z nich przeszedł konkretną i niejednokrotnie wieloletnią już formację. Drugą płaszczyzną przygotowania jest ich doświadczenie każdej ewangelizacji, którą do tej pory podejmowali. Wreszcie trzecią płaszczyzną było bezpośrednie przygotowanie podczas rekolekcji, przeżyli w Dąbrowicy. Przez cały rok trwa troska o pogłębianie życia duchowego ewangelizatorów w ramach przeżywanych wspólnie rekolekcji (m.in. coroczne rekolekcje formacyjne oraz rekolekcje w Ziemi Świętej), konferencji, modlitw oraz Eucharystii.

Ważnym elementem jest wspólna integracja i dzielenie się doświadczeniem ewangelizacji przez uczestnictwo w Wieczorach Dzielenia po zakończeniu rekolekcji w poszczególnych dekanatach, pobudzanie do podejmowania różnorakich wyzwań i rozwijania nowych zainteresowań oraz kształtowanie postawy służby drugiemu człowiekowi, poprzez włączanie się w nowe inicjatywy ewangelizacyjne np. rekolekcje dla bierzmowanych.

Zaproszeni są wszyscy

Ponieważ realizowane w ramach Projektu „Źródło” rekolekcje mają być obrazem nowej ewangelizacji, czyli wyjście do ludzi ochrzczonych, którzy utracili pierwotną gorliwość wiary, organizatorzy zaproponowali proboszczom działania mające na celu zachęcenie jak największej grupy do udziału w rekolekcjach.

Przede wszystkim są to spotkania pre-ewangelizacyjne na ulicach lub w szkołach ponadgimnazjalnych, podczas których uczestnicy zostaną zaproszeni do słuchania Słowa Bożego w kościele. Jeszcze inną formą (najtrudniejszą i zarazem najlepszą) jest forma pre-ewangelizacji po domach. Polega ona na głoszeniu Dobrej Nowiny i zaproszeniu na rekolekcje w mieszkaniach poszczególnych parafian. W parafiach, które zdecydują się na tę formę, do mieszkańców pójdą ewangelizatorzy w parach: jedna osoba z danej parafii, odpowiednio przeszkolona podczas dekanalnych warsztatów, i jedna z doświadczeniem ewangelizacji.

Reklama

Forma rekolekcji

Rekolekcje mają charakter kerygmatyczny, ich celem jest ogłoszenie orędzia zbawczego i doprowadzenie uczestników do żywego spotkania z Chrystusem. Realizowane jest to w każdej parafii przez cztery uporządkowane tematycznie dni. Oprócz głoszenia Ewangelii, ekipa zaprasza uczestników do przeżycia bliższego spotkania z Chrystusem poprzez: sakramenty pokuty i Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę uwielbienia, modlitwę wstawienniczą, dzielenie Słowem Bożym, słuchanie świadectw. Rekolekcje adresowane są zarówno do dorosłych jak i młodzieży.

Księżom proboszczom proponowane są do wyboru dwie formy rekolekcji. W wersji „tradycyjnej” – ekipa ewangelizacyjna głosi słowo ze świadectwami w czasie Mszy Św., a wieczorami prowadzi spotkania pogłębiające. Natomiast w postaci „bloków rekolekcyjnych” – od czwartku do soboty Msze Św. w parafii odbywają się bez nauk rekolekcyjnych. Wierni zapraszani są natomiast na bloki rekolekcyjne trwające ok. 1,5 godziny (2-3 spotkania dziennie o różnych porach do wyboru). Spotkania składają się z głoszenia Słowa Bożego ubogaconego świadectwami, multimediami, aktywizacjami, różnymi formami modlitwy.

Treść rekolekcji

Treścią rekolekcji jest głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii: miłość Boża, grzech, nawrócenie, wybór Jezusa i nowe życie z Bogiem. Celem jest doprowadzenie uczestników do spotkania z Jezusem Chrystusem jako Bogiem żywym, obecnym w historii każdego człowieka. Kolejnym celem jest stworzenie w parafii wspólnoty żywej wiary oraz danie ludziom oferty pogłębiającej wiarę w postaci rekolekcji zamkniętych, kursów, warsztatów w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji. Według osób odpowiedzialnych za Projekt, ważnym elementem będzie także integracja środowiska świeckich i duchownych, którym leży na sercu nowa ewangelizacja.

Reklama

Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego

Po diecezji peregrynuje kopia łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża. Peregrynacja potrwa pięć i pół roku, zakończy się w sierpniu 2019 roku w Puławach. Pielgrzymka Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z Lublinem, wpisuje się także w przezywanie ważnych rocznic, szczególnie 210. rocznicy powstania diecezji lubelskiej oraz 700. lecia założenia Miasta Lublin. Rekolekcje kerygmatyczne, które towarzyszą peregrynacji są szczególną okazją do odnowienia wiary i przymierza chrzcielnego w kontekście zbliżającej się również 1050 rocznicy chrztu Polski.

Informacje dotyczące projektu „Źródło” - w tym terminarz rekolekcji i peregrynacji dla poszczególnych parafii - znajduje się na stronie www.pj.lublin.pl.

2015-10-21 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: Patriotyzm jest naszym obowiązkiem

[ TEMATY ]

Lublin

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

„Nie od dziś, Kościół naucza, że patriotyzm jest naszym obowiązkiem, a obowiązek ten wypływa z IV przykazania Bożego” - powiedział abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. sprawowanej w lubelskiej archikatedrze z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W kazaniu, abp Budzik nawiązał do 300. rocznicy koronacji cudownej ikony z Częstochowy. Przypominając wiernym historie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, zwrócił uwagę na związek pomiędzy tamtym wydarzeniem a ówczesną diecezją chełmską, której archidiecezja lubelska jest następczynią. Zgodę na koronację cudownego obrazu uzyskano z pomocą ówczesnego nuncjusza apostolskiego, Girolamo Grimaldiego. – „Sam zamierzał dokonać uroczystego aktu koronacji, jednak na wskutek przeszkód, powierzył ten obowiązek biskupowi chełmskiemu, Krzysztofowi Szembekowi” – tłumaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję