Reklama

Zdrowie

Prof. Chazan: tylko bojaźń Boża jest właściwym lękiem

„Nie poddawajmy się pedagogice wstydu, nakazowi politycznej poprawności czy odgórnie narzucanej strategii zarządzania lękiem. Tylko jeden lęk jest właściwy – bojaźń Boża” – powiedział do zebranych prof. Bogdan Chazan, w wykładzie zatytułowanym „Lekarze w obronie życia”. Profesor jest gościem odbywającego się w Krakowie Kongresu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia pod hasłem „Św. Jan Paweł II patronem obrońców życia i rodziny”.

[ TEMATY ]

prof. Chazan

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozpoczynając prelekcję prof. Chazan wskazał, że jeszcze na początku ubiegłego wieku nie było problemu z realizacją powołania lekarskiego w znaczeniu obrony życia i zdrowia pacjenta. „Jednak postęp technologiczny, postmodernistyczne podejście, prądy liberalne czy rewolucja kulturowa sprawiły, że medycynie przypisano zadania pozamedyczne – niezwiązane wprost z ratowaniem życia i zdrowia, a motywowane inaczej np. pragnieniem wygody i poprawy jakości życia” – wyjaśnił.

Prelegent powiedział, że w dzisiejszym świecie traktuje się lekarza jak agencję usługową, którą można wynająć za pieniądze do każdego zadania, w tym wyselekcjonowania planowanego dziecka pod określonym kątem, aborcji czy eutanazji. „Nie zwraca się uwagi na osobę lekarza, na jego własny system wartości, jego sumienie i godność. Nie oczekuje się, żeby lekarz był dobrym człowiekiem (…) Ma być raczej dyspozycyjny, przezroczysty, bezbarwny, grzeczny, ale pozbawiony sumienia” – wyliczył.

Reklama

Prof. Chazan zauważył z niepokojem, że obecnie bardziej niż samo życie liczy się jego jakość. „Brak akceptacji dziecka przez rodziców ze względu na jego chorobę lub wadę rozwojową odbiera mu prawo do życia. Niszczy się życie niegodne życia – nie ma nad nim litości” – uwrażliwił. Dodał, że do takich zachowań zmusza się lekarzy niezgodnie z ich powołaniem, a symbolem postępu stają się techniki uśmiercania.

Naukowiec przyznał, że na szczęście są jeszcze lekarze, którzy nie godzą się z niesprawiedliwym i bezsensownym przydzieleniem im roli zabójców. „Są lekarze, dla których zbawienie duszy pacjentów i własnej nie jest czczym wymysłem” – powiedział. Wskazał, że często jednak spotykają się oni z szykanowaniem czy też ostracyzmem środowiska medycznego.

W tym kontekście prof. Chazan przypomniał, że ostatnio Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją pewne ograniczenia w klauzuli sumienia lekarzy i orzekł, że lekarz nie będzie musiał szukać koleżanki czy kolegi, który wykona za niego procedurę niezgodną z jego systemem wartości, a tym samym współdziałać ze złem. „Dotychczasowa formuła klauzuli sumienia była bowiem nielogiczna i niepraktyczna, niwelowała bowiem możliwość korzystania z niej” – stwierdził. Uznał, że konieczne jest również rozwiązanie sprawy klauzuli sumienia odnośnie do farmaceutów oraz podjęcie rozmów na temat jej stosowania w przypadku dyrektorów szpitali czy ordynatorów.

Reklama

Prelegent dodał, że nie są słuszne głosy wskazujące, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego doprowadzi do tego, że sumienie lekarza będzie ważniejsze niż sumienie pacjenta. „Te dwie wartości nie wchodzą we wzajemny spór. Ani teraz, ani wcześniej pacjent nie mógł powiedzieć, że bierze to na swoje sumienie. Pacjent nie może zwolnić lekarza z jego odpowiedzialności” – ocenił.

Kończąc wykład, w świetle przedstawionej sytuacji, prof. Bogdan Chazan zaapelował o zwiększoną aktywność i wyraźną, pozbawioną lęku, postawę lekarzy szanujących i rozumiejących godność życia ludzkiego i wartości chrześcijańskie.

prof. Bogdan Chazan był dyrektorem szpitala św. Rodziny w Warszawie. W 2014 roku powołując się na klauzulę sumienia odmówił pacjentce skierowania na wykonanie zabiegu aborcji, choć były do tego wskazania ze względu na wady płodu. Nie wskazał też - choć zobowiązywały go do tego przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie.

Po przeprowadzeniu kontroli w szpitalu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała prof. Chazana ze stanowiska dyrektora placówki. Odrębne postępowanie prowadziła mokotowska prokuratura, która na początku maja poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana. Decyzję uzasadniła tym, że w związku z odmową przerwania ciąży nie było zagrożenia życia lub zdrowia matki, a tym samym nie doszło do przestępstwa.

2015-10-17 18:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piąte: nie zabijaj!

Niedziela Ogólnopolska 29/2014, str. 3

[ TEMATY ]

prof. Chazan

Artur Stelmasiak

Prawo wypowiedziane w formie negatywnej obowiązuje absolutnie zawsze – mówi zasada teologii moralnej. Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij – te Boże przykazania obowiązują bezwzględnie, bezwarunkowo. Dlatego Kościół, który stoi na straży moralności, zawsze o nich przypomina i zachęca wiernych, by stosowali się do Bożych nakazów. Każde przykazanie Dekalogu jest bardzo ważne, ale w sposób oczywisty najważniejszy jest obowiązek poszanowania życia i jego obrony od poczęcia do naturalnej śmierci. Katechizm Kościoła Katolickiego oraz nauczanie papieży potwierdzają, że prawo do życia ma najwyższe zabezpieczenie przez Boga, który jest Dawcą i Panem życia.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję