Reklama

Niedziela Legnicka

XV Dzień Papieski w Legnicy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów

Msze św., chwile modlitwy i refleksji, konferencje, wystawy, koncerty i sesje naukowe - to tylko niektóre z form obchodów XV Dnia Papieskiego w Legnicy. W tym roku obchodzony był pod halsem: „Jan Paweł II - patron rodziny”.

W całym kraju zbierane były także pieniądze dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w 2000 została założona przez Episkopat Polski i stanowi żywy pomnik Papieża Polaka. W diecezji legnickiej ponad 40 młodych zdolnych uczniów z małych miejscowości, którzy mają trudną sytuację finansową, korzysta z tego funduszu stypendialnego.

Reklama

Pieniądze przeznaczają nie tylko na zakup nowych książek czy pomocy dydaktycznych, ale również na różne kursy i na dojazdy. Jak mówią stypendyści, otrzymywane pieniądze dają im szansę na dalsze kształcenie, a także na spełnianie marzeń.

Zobacz zdjęcia: Dzień Papieski w Legnicy

W ramach obchodów niedzieli papieskiej, tradycyjnie już, we wszystkich kościołach została przeprowadzona kwesta dla takich właśnie młodych ludzi. Jak mówi ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupie - „jest to konkretna materialna odpowiedź Kościoła na nauczanie Ojca Świętego”.

Eucharystia

Reklama

Obchody Dani Papieskiego w Legnicy rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył bp Marek Mendyk. W uroczystości wzięli udział m.in. wykładowcy i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, mieszkańcy miasta Legnicy oraz wielu zaproszonych gości. Wśród nich pokaźną grupę stanowili stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz przedstawiciele ponad 20 szkół z terenu diecezji legnickiej, noszących imię Jana Pawła II. W homilii bp Marek, nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, mówił m.in. o wielkiej roli rodziny w życiu człowieka. Na zakończenie przedstawiciele rodzin diecezji legnickiej wypowiedzieli słowa modlitwy Jana Pawła II w intencji wszystkich rodzin. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła kapela góralska rodziny państwa Janików z Borówna k. Czarnego Boru.

Koncert

Cześć artystyczną niedzieli papieskiej stanowił koncert, który po Mszy św. odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Koncert kapeli góralskiej „Janicki” dedykowany został polskiemu Papieżowi i stanowił muzyczne dziękczynienie za jego nauczanie. Śpiewane na góralską nutę utwory przeplatane były osobistymi wspomnieniami lidera zespołu „Janicki”, a zarazem głowy rodziny Janików.

Konferencja naukowa

„Jan Paweł II - patron rodziny” to hasło Dnia Papieskiego i zarazem tytuł konferencji naukowej o rodzinie, jaka odbyła się w poniedziałek 12 października, która była częścią obchodów XV Dnia Papieskiego. Organizatorem konferencji był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej. Do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, przybyło wiele osób, które chciały zgłębić nauczanie Papieża Polaka o rodzinie. W wygłoszonych wykładach, prelegenci starali się przedstawić zebranym kondycję rodziny w dzisiejszym świecie. Poruszono w nich kwestie „Komunikacji w rodzinie”, wykład wygłosił ks. dr Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej. O rodzinie jako szkole wychowania mówiła Anna Kaczmarczyk, dyplomowana doradczyni życia rodzinnego z Jeleniej Góry. Natomiast trzeci wykład pt. „Jedność i autonomia małżonków” wygłosił ojciec siedmiorga dzieci - Sławomir Kaczanowski, uczestnik Domowego Kościoła, sekretarz Powiatowego Klubu Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów.

Warto dodać, ze obchody Dnia Papieskiego w Legnicy wpisały się w program trwających w dniach od 10 do 18 października br. 8. Legnickich Dni Chrześcijańskich, którym w tym roku przyświeca hasło „Rodzina - centrum miłości i życia”.

2015-10-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promieniowanie ojcostwa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Joanna Ferens

Biłgorajscy wolontariusze

Biłgorajscy wolontariusze

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. papieża Jana Pawła II w Biłgoraju już po raz 12. włączyli się w ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”

Tegoroczny Dzień Papieski to również święto, które ma na celu przypomnienie osoby i nauczania świętego Jana Pawła II i jest skoncentrowane wokół trzech ważnych rocznic. Bieżący rok to przede wszystkim 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże również w tym roku przeżywamy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły i oczywiście 40. rocznicę wyboru metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję