Reklama

Niedziela Legnicka

Papieski koncert w Bolesławcu

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

K. Gąsiorowski

W piątek 09. października rozpoczęto świętowanie XV Dnia Papieskiego w Bolesławcu. Z tej okazji chór Cantate Deo po dyrekcją Aleksandra Samostrokova zaprosił parafian i mieszkańców miasta na koncert do bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o g. 18,00, po zakończeniu której rozpoczął się koncert. Do tego muzycznego wydarzenia wprowadził uczestników ks. Janusz Diament. Nawiązał on w swoim słowie do odbywającego się obecnie w Rzymie Synodu poświęconego rodzinie. „Niezwykłym światłem dla ojców i matek synodalnych jest właśnie wyprzedzającą naszą współczesność teologia rodziny, którą cierpliwie głosił światu św. Jan Paweł II, któremu poświęcamy ten wieczór. XV Dzień Papieski to szczególna okazja byśmy zastanowili się wspólnie, co w moim chrześcijańskim życiu jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II? Czy w mojej duchowości, mojej postawie, moim chrzcielnym powołaniu jest coś takiego, co mogę śmiało nazwać moim własnym pomnikiem św. Jana Pawła II? Niech na te ważne pytania pomoże nam odpowiedzieć chóralny śpiew w wykonaniu Cantate Deo pod dyrekcją pana Aleksandra Samostrokova” - powiedział ks. Janusz.

Reklama

W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak: Kantyk Mojżesza (oprac. A. Samostrokov), Alta Trinita Beata (Anonim XVI w.), Canticorum jubilo (G. Haendel), Gloria Patrii (G. P. da Palestrina), Alleluja (A. Gabrieli), Ave Maris Stella (Anonim XVIII), Msza św. chwalebna polska (S. Stuligrosz), Ave Maria (B. Kot), Gaude Mater Polonia (Wincenty z Kielczy XIII w.).

Na zakończenie koncertu wszyscy uczestnicy wraz z chórem zaśpiewali wspólnie utwór Barka w opracowaniu A. Samostrokova .

Słowa podziękowania należą się Ewie Lijewskiej - Małachowskiej i pracownikom Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki za pomoc w przygotowaniu tego duchowego i artystycznego wydarzenia.

2015-10-12 09:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za papieża Polaka

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

M. Szpak

Dzień Papieski z błogosławieństwem

Dzień Papieski z błogosławieństwem

– Umiejętność okazywania wdzięczności to także jeden z podstawowych kanonów klasycznie rozumianej kultury. Ta sztuka doskonale wpisuje się w treści przeżywanego Dnia Papieskiego, który rozpoczyna zarazem w naszym mieście tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – powiedział bp Piotr Greger podczas 19. Dnia Papieskiego

W naszej diecezji główne obchody odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego. – Świadomość otrzymanych od Boga łask winna rodzić poczucie wdzięczności. Ona ma odmienne motywy i przybiera zróżnicowane formy, okazujemy ją przy wielu okazjach i w odniesieniu do różnych ludzi – mówił w kazaniu bp P. Greger, odnosząc się do czytań liturgicznych. Podkreślił przy tym, że w myśl encykliki Jana Pawła II poświęconej Eucharystii to właśnie liturgiczne misterium jest szansą dla człowieka na okazanie Panu Bogu wdzięczności za dar zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Relikwie św. Brygidy Szwedzkiej

2021-07-27 14:11

Paweł Wysoki

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję