Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Świdnica

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu oraz kondycja mocna rodziny, jest kondycją narodu – podkreślił bp Ignacy Dec, który 11 października w katedrze świdnickiej, przewodniczył Mszy św. z okazji XV Dnia Papieskiego pod hasłem Jana Paweł II – patron rodziny. Tradycyjnie w tym dniu w diecezji świdnickiej obchodzony był również Dzień Edukacji Narodowej.

W homilii biskup świdnicki, nawiązując do tegorocznego hasła XV Dnia Papieskiego Jan Paweł II – patron rodziny wskazał, że rodzina to niezwykle istotne i palące zagadnienie, zarówno w ewangelizacji świata, jak i w duszpasterstwie Kościoła. – Wołanie o silną rodzinę, w której realizuje się najpełniej miłość mężczyzny i kobiety oraz przychodzące na świat szczęśliwe dzieci rozlega się coraz mocniej – mówił bp Dec, dodając: - Wiele środowisk podziela pogląd św. Jana Pawła II o rodzinie, jako niezastępowalnym do końca i optymalnym środowisku dla człowieka, który może dojrzewać w klimacie miłości ofiarowanej mu bezinteresownie przez kochających rodziców, a więc ojca i matkę. Ksiądz biskup podkreślał przy tym, że tak pojęta rodzina, która swe źródło ma w zamyśle Bożym, zbudowana na mocy IV przykazania i wyłącznej, wiernej oraz dozgonnej miłości wynikającej z sakramentalnego związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety nie jest dziś rzeczywistością ani oczywistą, ani powszechną – mówił bp Dec.

Zobacz zdjęcia: Dzień Papieski z Świdnicy

Reklama

Zdaniem biskupa świdnickiego, obserwujemy z bólem kryzys rodziny, rozpad więzi małżeńskich na niespotykaną skalę, rzeszę osób żyjących w kolejnych związkach, oraz niechęć młodzieży nie tylko do zawierania sakramentu małżeństwa – powiedział bp Dec – ale również do legalizowania wspólnego życia choćby na prawie świeckim.

Ofiarami takiego podejścia do małżeństwa i rodziny są doświadczające samotności i niepewności dzieci nieznające swych biologicznych rodziców oraz cierpiący zdradzenie współmałżonkowie borykający się z przeróżnymi trudnościami – ubolewał bp Dec. – Nie są to wszystkie niepokojące zjawiska, które należałoby poruszyć w temacie rodziny – dodał.

Biskup świdnicki nawiązał również do nauczania św. Jana Pawła II przekonując, że „małżeństwo i rodzina pojmowane w duchu Ewangelii są drogami do szczęścia i realizacją wzniosłego powołania do miłości”.

Reklama

Po Mszy świętej, w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej zgromadzili się stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorzy szkół oraz reprezentanci Rodziny szkół im. Jana Pawła II z terenu diecezji. Słowo powitania skierował do wszystkich ks. dr Marek Korgul, Wikariusz Biskupi ds. Katechezy, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Następnie słowo życzeń z racji Dnia Edukacji Narodowej do wszystkich pedagogów i pracowników oświaty skierował Biskup Ignacy Dec.

Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kudowie Zdroju. Tematyka występu związana była z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego.

W diecezji świdnickiej ze stypendiów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia korzysta 59 uczniów i studentów.

2015-10-12 07:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być „Totus Tuus”

Niedziela wrocławska 42/2020, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

nauczanie

Patrycja Żurek-Siworska

Młodzież chętniej słucha o nauczaniu Papieża Polaka niż o jego „biograficznych kwiatkach”

Młodzież chętniej słucha o nauczaniu Papieża Polaka niż o jego „biograficznych kwiatkach”

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia już od dwudziestu lat wspiera najuboższych uczniów i studentów w Polsce.

Organizuje też Dzień Papieski, który obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak mówić młodym ludziom o tym, kim był św. Jan Paweł II i jakie dziedzictwo wniósł do Kościoła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję