Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Świdnica

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu oraz kondycja mocna rodziny, jest kondycją narodu – podkreślił bp Ignacy Dec, który 11 października w katedrze świdnickiej, przewodniczył Mszy św. z okazji XV Dnia Papieskiego pod hasłem Jana Paweł II – patron rodziny. Tradycyjnie w tym dniu w diecezji świdnickiej obchodzony był również Dzień Edukacji Narodowej.

W homilii biskup świdnicki, nawiązując do tegorocznego hasła XV Dnia Papieskiego Jan Paweł II – patron rodziny wskazał, że rodzina to niezwykle istotne i palące zagadnienie, zarówno w ewangelizacji świata, jak i w duszpasterstwie Kościoła. – Wołanie o silną rodzinę, w której realizuje się najpełniej miłość mężczyzny i kobiety oraz przychodzące na świat szczęśliwe dzieci rozlega się coraz mocniej – mówił bp Dec, dodając: - Wiele środowisk podziela pogląd św. Jana Pawła II o rodzinie, jako niezastępowalnym do końca i optymalnym środowisku dla człowieka, który może dojrzewać w klimacie miłości ofiarowanej mu bezinteresownie przez kochających rodziców, a więc ojca i matkę. Ksiądz biskup podkreślał przy tym, że tak pojęta rodzina, która swe źródło ma w zamyśle Bożym, zbudowana na mocy IV przykazania i wyłącznej, wiernej oraz dozgonnej miłości wynikającej z sakramentalnego związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety nie jest dziś rzeczywistością ani oczywistą, ani powszechną – mówił bp Dec.

Reklama

Zdaniem biskupa świdnickiego, obserwujemy z bólem kryzys rodziny, rozpad więzi małżeńskich na niespotykaną skalę, rzeszę osób żyjących w kolejnych związkach, oraz niechęć młodzieży nie tylko do zawierania sakramentu małżeństwa – powiedział bp Dec – ale również do legalizowania wspólnego życia choćby na prawie świeckim.

Ofiarami takiego podejścia do małżeństwa i rodziny są doświadczające samotności i niepewności dzieci nieznające swych biologicznych rodziców oraz cierpiący zdradzenie współmałżonkowie borykający się z przeróżnymi trudnościami – ubolewał bp Dec. – Nie są to wszystkie niepokojące zjawiska, które należałoby poruszyć w temacie rodziny – dodał.

Biskup świdnicki nawiązał również do nauczania św. Jana Pawła II przekonując, że „małżeństwo i rodzina pojmowane w duchu Ewangelii są drogami do szczęścia i realizacją wzniosłego powołania do miłości”.

Reklama

Po Mszy świętej, w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej zgromadzili się stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorzy szkół oraz reprezentanci Rodziny szkół im. Jana Pawła II z terenu diecezji. Słowo powitania skierował do wszystkich ks. dr Marek Korgul, Wikariusz Biskupi ds. Katechezy, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Następnie słowo życzeń z racji Dnia Edukacji Narodowej do wszystkich pedagogów i pracowników oświaty skierował Biskup Ignacy Dec.

Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kudowie Zdroju. Tematyka występu związana była z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego.

W diecezji świdnickiej ze stypendiów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia korzysta 59 uczniów i studentów.

2015-10-12 07:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Szczecinie

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomaga w Szczecinie około 40 młodym ludziom. To głównie studenci, ale także gimnazjaliści i licealiści. Dziś od rana kwestują na ulicach miasta, by zbierać fundusze na swoją edukację.

W całej Polsce trwa XV Dzień Papieski. Stypendyści fundacji przygotowali w Szczecinie Miasteczko Rodzinne przy parafii Ojców Jezuitów. Były atrakcje dla dzieci, ale także kiermasz ciast własnoręcznie upieczonych przez papieską młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję