Reklama

Niedziela Częstochowska

Obchody 25-lecia Caritas archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła przez Opatrzność Bożą” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 11 października przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z racji jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. „Wnikamy dzisiaj twórczo w przeszłość i otwieramy się na przyszłość, by odnowić motywy postępowania i ewangelicznego działania” - mówił abp Depo.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, byli dyrektorzy Caritas częstochowskiej: ks. Czesław Mendak i ks. Stanisław Iłczyk oraz kapłani zaangażowani w dzieła Caritas m.in. ks. Stanisław Gębka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystości jubileuszowe przybyli pracownicy i wolontariusze Caritas, pracownicy instytucji i dzieł współpracujących z Caritas, parlamentarzyści RP i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury.

Abp Wacław Depo przypomniał za Soborem Watykańskim II, że „człowiek jest jedynym stworzeniem w świecie, którego Bóg chciał dla niego samego. I nie może człowiek odnaleźć siebie inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie”.

W homilii abp Depo odnosząc się do tekstu Ewangelii podkreślił, że „pytanie postawione Jezusowi, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne, wydaje się być zasadnicze w naszym życiu”. - Obserwujemy w dziejach ludzkości pragnienie szczęścia i nieśmiertelności. Badania medyczne są także w naszych czasach próbą uczynienia nas nieśmiertelnymi.- mówił i abp Depo i za Benedyktem XVI przypomniał, że „w nadziei, którą pokładamy w Bogu jesteśmy nieśmiertelni. Nieśmiertelność tylko ludzka byłaby ciężarem nie do uniesienia”.

„Samo przestrzeganie prawa nie wystarczy do doskonałości. Człowiekowi potrzebne jest wyniesienie ku górze. Przywiązanie do trosk doczesnych uniemożliwia pójście za Chrystusem” - kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że „Kościół nie może zrezygnować z misji głoszenia Ewangelii o Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka”.

Wskazując na znaczenie dzieł Caritas arcybiskup zaznaczył, że „charytatywna posługa jest potwierdzeniem, że Bóg jest miłością i właśnie we wzajemnym oddaniu się realizujemy Jego przykazania”. - W dziełach Caritas trzeba dostrzec ludzi. Caritas to twórcze zaangażowanie się, często po cichu, osób dla osób. Niesienie pomocy ubogim i potrzebującym jest nie tylko obowiązkiem miłości bliźniego, ale ciągłym odkrywaniem misji Kościoła - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „pracownicy Caritas i wolontariusze to współpracownicy w miłości codziennej” i zaapelował, by „ odpowiedzieć na miłość Bożą poprzez codzienną służbę człowiekowi”.

Po Mszy św. w Auli im. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala z wręczeniem wyróżnień i podziękowań osobom zaangażowanym w dzieła Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie rozpoczął wspólny śpiew „Barki”.

Następnie ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „Caritas to miłość. To pochylanie się nad drugim człowiekiem, pochylanie się nad ubóstwem”. - Dramatem naszych czasów jest wciąż obojętność - zaznaczył ks. Bator.

Natomiast abp Depo za sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim podkreślił, że „Czas to nie jest pieniądz, ale czas to miłość” . - Ten czas to zanurzone w świecie okruchy miłości - mówił abp Depo i za poetką Anna Kamieńską dodał: „Wdzięczność jest rozproszoną w świecie miłością”.

Również ks. Marian Subocz dyrektor Caritas Polska zaznaczył, że „Caritas to jest miłość do drugiego człowieka”. - Ona jest zawsze zakorzeniona w Bogu. Nie można oddzielać miłości do człowieka od miłości Boga. Caritas to nie tylko rozdawnictwo, ale to także duchowość - mówił ks. Subocz.

Reklama

„Miłosierdzie nie zna granic ani systemów. Biedni nie są jedynie własnością Kościoła, ale również państwa i samorządów. Jeśli nie będziemy dbać o rodzinę, to bieda bezie jeszcze większa. Potrzebna jest nowa wyobraźnia miłosierdzia” - kontynuował ks. Subocz.

Dyrektor Caritas Polska wręczył pamiątkowe medale abp. Wacławowi Depo oraz byłym dyrektorom Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: ks. Czesławowi Mendakowi i ks. Stanisławowi Iłczykowi.

Następnie wręczone zostały wyróżnienia i podziękowania osobom zaangażowanym w dzieła Caritas, które otrzymali m.in. ks. Stanisław Gębka, ks. Czesław Mendak, ks. Stanisław Iłczyk oraz pracownicy i wolontariusze Caritas i pracownicy instytucji współpracujący z Caritas częstochowską.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej została powołana dekretem bp. Stanisława Nowaka z 25 grudnia 1989 r. Dyrektorami byli: ks. Czesław Mendak, ks. Ksawery Sokołowski, ks. Stanisław Iłczyk, a obecnie tę funkcję pełni ks. Marek Bator.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej aktualnie prowadzi: Noclegownię i Przytulisko dla Bezdomnych Kobiet i Kobiet z Dziećmi „Oaza”, Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn i Rodzin im. św. Brata Alberta, Stację Opieki Pielęgniarskiej, Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, Ośrodek Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia dłoń”, Klub Abstynenta „Krokus”, 2 świetlice środowiskowe dla dzieci, jadłodajnie na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, 2 „okna życia”, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, poradnię rozpoznawania płodności, a także ośrodek wypoczynkowy w Poniku, gdzie organizuje wypoczynek dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Reklama

Caritas pomaga również w leczeniu i rehabilitacji, niesie pomoc poszkodowanym przez klęski żywiołowe i wojny. Prowadzi poradnictwo prawne w Częstochowie, Wieluniu, Pajęcznie, Zawierciu i Myszkowie, a także psychologiczne, pedagogiczne i medyczne. Podejmuje działania na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży (świetlice, kolonie, warsztaty), rodzinom (systematyczna pomoc żywnościowa, bytowa, wychowawcza), seniorom (wykup leków, paczki żywnościowe, posiłki, warsztaty).

W ramach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej działa 50 parafialnych zespołów, 124 szkolnych kół, 1 koła akademickiego, 1 centrum wolontariatu. W Caritas swoją służbę podejmuje 37 pracowników, 800 wolontariuszy.

Caritas częstochowska podejmuje również dzieła organizowane przez Caritas Polską.

2015-10-11 21:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hojne serca dają „Skrzydła”

Niedziela kielecka 43/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

TER

Wiele dzieci czeka na swoje skrzydła

Wiele dzieci czeka na swoje skrzydła

Od 2005 r. Caritas Diecezji Kieleckiej realizuje program „Skrzydła” ze stypendiami dla dzieci z ubogich rodzin. Wszystko dzięki wielu osobom o hojnych sercach. Dlaczego to robią? Głównie z wdzięczności

Niemal każdego tygodnia przychodzą nowe prośby o „Skrzydła”. Wśród oczekujących na stypendialne wsparcie są dzieci z dwóch rodzin, które straciły domy w wyniku pożaru (z gminy Zagnańsk i Łagów). Jedna matka dotknięta przez to nieszczęście wychowuje samotnie dzieci, pożar remontowanego domu zabrał im niemal wszystko. Coraz częściej zgłaszają się również po pomoc rodziny z Ukrainy przyjeżdżające do Polski za pracą. – Mają wyższe wykształcenie, a u nas muszą podejmować pracę będącą poniżej ich kwalifikacji i za bardzo niską stawkę. Ciężko im utrzymać rodzinę. Dzieciom z takich rodzin też staramy się szukać darczyńców – tłumaczy s. Katarzyna Maruszak, koordynator programu „Skrzydła” z ramienia Caritas Kielce.

CZYTAJ DALEJ

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Boże Ciało to czas, kiedy możemy poświęcić więcej czasu rodzinie, a bardzo często odwiedzają nas w tym czasie krewni. Tym bardziej jest to zaproszenie, aby pokazać piękno wiary katolickiej.  -Z ogromnym entuzjazmem już po raz jedenasty zabrzmi uwielbienie Jezusa w Oleśnickim parku nam stawami. W uroczystość Bożego Ciała 30.05.2024r. chcemy oddać Bogu Chwałę i podziękować, że zawsze jest z nami. Chór "Iunctus" wraz ze wspólnotą Miłość Pańska i przyjaciółmi zaprasza na koncert ewangelizacyjny "Wiara czyni cuda". Pragniemy w jedności wyśpiewać Bogu, że jest dobry i pełen pokoju. - zaprasza ks. Wojciech Bujak, duchowy opiekun wydarzenia oraz wspólnoty "Miłość Pańska" i dodaje: - Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty chóru "Iunctus", z czego ogromnie się radujemy, bo pracowaliśmy cierpliwie czekając na ten dzień. Cieszymy się, że możemy zgromadzić mieszkańców Oleśnicy na wspólnej modlitwie i śpiewie dzieląc się muzyką, która jest naszą pasją. Rozpoczynamy w czwartek 30 maja o 19:30 w amfiteatrze nad oleśnicki stawami.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję