Reklama

Wiara

Monarcha na kolanach

To jedyny święty spośród władców Francji i jeden z ostatnich w dziejach królów wyniesionych na ołtarze.

2026-08-18 14:23

Niedziela Ogólnopolska 34/2026, str. 26-27

[ TEMATY ]

Świadek wiary

pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludwik IX – wzorowy mąż i ojciec jedenaściorga dzieci; łączył przenikliwy umysł teologiczny i gorliwą pobożność z roztropną praktycznością. Stał na czele dwóch wypraw krzyżowych. Wspominając tego monarchę w kalendarzu liturgicznym 25 sierpnia, Kościół stawia go jako wzór władcy arcychrześcijańskiego. Wpisał się do panteonu wielkich i świętych średniowiecznych władców, wśród których wymienia się: św. Edwarda (+1066), św. Olafa (+ 1030), św. Stefana (+1038) czy św. Jadwigę, króla Polski (+1399). Wszyscy oni zasłużyli się zaprowadzaniem lub rozszerzaniem wiary Chrystusowej w swoich krajach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 34/2026 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna, która nie bała się ciemności

Miała wszystko: młodość, majątek i przyszłość zaplanowaną przez innych. Zamiast pójść łatwą drogą, wybrała wierność sobie i Bogu.

Choć od jej śmierci minęło ponad 1,7 tys. lat, wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jej imię – Łucja, od „światła”, od wieków symbolizuje nadzieję, która nie gaśnie nawet wtedy, gdy wszystko wokół tonie w mroku. Jej życie przypadło na czasy brutalnych prześladowań, a jej wybory – na moment, w którym bycie wiernym swoim przekonaniom oznaczało realne zagrożenie życia.
CZYTAJ DALEJ

Przyjechali z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech i Dani. Spotkanie 36. Szkół Nowej Ewangelizacji w Stryszawie

2026-08-22 07:30

[ TEMATY ]

Polska

Czechy

Ukraina

Słowacja

Dania

36 Szkół Nowej Ewangelizacji

Stryszawa

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

XI Seminarium Krajowe SESA. Sesja Polska w Centrum Ewangelizacji i Modlitwy „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie

XI Seminarium Krajowe SESA. Sesja Polska w Centrum Ewangelizacji i Modlitwy „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie

– Ten, kto miłuje Boga, musi też miłować swojego bliźniego. Bo jak nie miłuje bliźniego, którego widzi, nie może kochać Boga, którego nie widzi. Dwa przykazania są złączone nierozerwalnie – albo masz obydwa, albo nie masz nic – mówił kard. Grzegorz Ryś w Centrum Ewangelizacji i Modlitwy „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie podczas Mszy św. sprawowanej w ramach XI Seminarium Krajowego Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA).

Na początku Mszy św. Dyrektor Biura Krajowego SESA Polska ks. Krzysztof Czerwionka CR powitał kard. Grzegorza Rysia i uczestników XI Seminarium Krajowego SESA z 36 Szkół Nowej Ewangelizacji z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech i Dani.
CZYTAJ DALEJ

Papież do młodzieży w San Marino: Otwórzcie drzwi waszych serc, zawsze słuchajcie Jezusa Chrystusa

2026-08-22 15:47

[ TEMATY ]

papież

drzwi

młodzież

serca

San Marino

słuchajcie

Jezusa Chrystusa

Vatican Media

Papież Leon XIV w San Marino

Papież Leon XIV w San Marino

Otwórzcie drzwi waszych serc, zawsze słuchajcie Jezusa Chrystusa i nigdy nie bójcie się słuchać tego, co Jezus chce powiedzieć każdemu z was – mówił Leon XIV do młodzieży w San Marino, zebranej przed bazyliką św. Maryna. Przypomniał, że prawdziwą wolność można znaleźć tylko w Chrystusie.

Po spotkaniu z władzami jeszcze przed południem Papież przemówił do zebranych mieszkańców z balkonu Pałacu Publicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję