Reklama

Polska

XV Dzień Papieski w Gnieźnie

„W życiu małżeńskim i rodzinnym musi być wiara, musi być zawierzenie. Nie da się w pełni żyć sakramentem, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji XV Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał, że św. Jan Paweł II, którego przecież tak dobrze pamiętamy, wielokrotnie o rodzinie mówił i do rodzin się zwracał. Przypominał, że jeśli rodzina będzie Bogiem silna, to i naród będzie silny. Dlatego fundamentem życia małżeńskiego i rodzinnego musi być wiara i pełne zawierzenie Bogu.

„Oczywiście jest wiele zagrożeń zewnętrznych i nie można powiedzieć, że rodzina nie jest dzisiaj w kryzysie. Człowiek wierzący, który przyjmuje sakrament małżeństwa, pamięta jednak, że nie da się nim w pełni żyć, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Wętkowski.

Reklama

Nawiązał też do czytanej dziś Ewangelii o bogatym młodzieńcu. - Co przeszkodziło mu pójść za Jezusem? Co dziś nam przeszkadza? Bogactwo? Ani w tym, ani w innym fragmencie Jezus nie wnosi zastrzeżenia do tego, że człowiek posiada dobra – stwierdził bp Wętkowski. Zastrzeżenie Jezusa – tłumaczył dalej – polega na tym, że to nie człowiek zarządza dobrami i rzeczami materialnymi, ale one zarządzają nim.

„Rzeczy budują nasz dzień, budują, albo niszczą nasze relacje z innymi, człowiek nie potrafi się bez nich obyć. Rządzi nim jego majątek, jego pieniądze, jego poglądy. Taki człowiek nie jest wolny, jak nie był wolny ów młodzieniec z Ewangelii. On nie poszedł za Jezusem, bo był spętany przez to, co posiadał. Każdy z nas może być tak spętany nie tylko przez rzeczy, ale i przez swoje myślenie” – dodał.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał też na św. Jana Pawła II jako przykład człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał. Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga zdolnym uczniom i studentom z ubogich rodzin. W ten sposób – jak mówił bp Wętkowski – inwestujemy w tych młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość.

Reklama

O tym, czym jest to wsparcie i co młodym ludziom daje, mówiła pod koniec Mszy św. jedna ze stypendystek. Jak przyznała, młodzież niczego nie chce za darmo. Za wsparcie odwdzięcza się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale także zaangażowaniem społecznym i pracą wolontariacką. Oprócz niej z pomocy fundacji korzysta w archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze 41 stypendystów.

Mszę św. wspólnie z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim celebrowali m.in. ks. Piotr Halczuk, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji gnieźnieńskiej, kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski oraz ks. Wojciech Rzeszowski, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Obecni byli także klerycy pierwszego roku, którzy 10 października, podczas inauguracji roku, zostali oficjalnie przyjęci do seminaryjnej wspólnoty.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się koncert Chóru św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej fary, a po nim nieoficjalne, rodzinne spotkanie stypendystów i ich rodziców z udziałem bp. Wętkowskiego.

Koncerty, czuwania modlitewne, konkursy i spotkania odbywają się również w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej i potrwają przez cały najbliższy tydzień nazywany Dniami Papieskimi.

2015-10-11 16:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Janie Pawle II, dziękujemy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Ks. Sławomir Skowroński

W tym roku minęło 18 lat od dnia, w którym gościliśmy w naszym mieście Zamościu Piotra naszych czasów – Największego z Rodu Polaków – Papieża Jana Pawła II. Jego słowa brzmią w naszych uszach po dziś dzień, brzmią z jeszcze większą mocą, bo radujemy się z faktu, że ten, który modlił się razem z nami, ten, którego mogliśmy niejako dotknąć, dziś cieszy się chwałą świętych.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję