Reklama

Niedziela Lubelska

XV Dzień Papieski w Lublinie

W Lublinie trwają obchody XV Dnia Papieskiego. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w 9 października i potrwają aż tydzień. Ich zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy „Jan Paweł II – patron rodziny”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Paweł Bugira

W archidiecezji lubelskiej trwają obchody XV Dnia Papieskiego. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, Eucharystią w kościele akademickim KUL. Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali konferencji o. Adama Szustaka pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr, czyli jak znaleźć miłość?”. Spotkanie odbyło się w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

– O. Adam Szustak to świetny kaznodzieja. Kilka dni wcześniej brałam udział w prowadzonych przez niego rekolekcjach i dziś nie mogłam sobie odmówić przyjścia tutaj – mówiła Monia, studentka ekonomii KUL. – Cieszę się, że takie inicjatywy są organizowane z okazji Dnia Papieskiego. W końcu Jan Paweł II to Papież młodych, a tych właśnie przyciągnął o. Szustak – dodaje.

Reklama

W niedzielę, z uwagi na hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - patron rodziny” Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowali Miasteczko Rodzinne przy klasztorze dominikanów na Starym Mieście. Tego samego dnia przy parafii Świętej Rodziny odbędzie się pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II”.

- Po filmie będziemy mieli niezwykłą okazję porozmawiać z jego reżyserką, Wandą Różycką-Zborowską – zachęca ks. prał. Tadeusz Pajurek, prezes Centrum Jana Pawła II w Lublinie.

Wstęp na seans jest bezpłatny. Podczas seansu będzie przeprowadzona zbiórka na stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Reklama

Dzień Papieski w Lublinie potrwa aż do 17 października. Obchody uświetni Wieczór Artystyczny w Parafii Świętej Rodziny, który odbędzie się już 14 października. W programie występ grupy kabaretowej kabaret FiFa - RaFa oraz zespołu Full Power Spirit. Wydarzenie poprowadzi Marcin Lipski.

- 16 października, w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie o godz. 19.00 odbędzie się koncert organowy. Koncert poprzedzi uroczysta Eucharystia o godz. 18.00 ku czci św. Jana Pawła II. Będziemy polecać Bogu naszą ojczyznę i Kościół w Polsce i na świecie. Chcemy muzyką i śpiewem oddać hołd i ukazać dzieło Jana Pawła II – podkreśla ks. prał. Pajurek.

Zwieńczeniem obchodów będzie nabożeństwo różańcowe połączone z modlitwą przed relikwią św. Jana Pawła II, a następnie uroczysta Msza św., po której zakończeniu nastąpi otwarcie wystawy „Rodzina Bogiem silna”.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

W ramach obchodów XV Dnia Papieskiego w Lublinie można było zaangażować się we wsparcie budżetu stypendialnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Stypendyści we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przeprowadzali zbiórkę publiczną na terenie całego miasta. Całość pieniędzy będzie przeznaczona na fundusz stypendialny.

2015-10-11 16:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młode serca pełne Miłosierdzia

Są młodzi, zdolni, ambitni. Mają otwarte serca i wyciągnięte w stronę drugiego człowieka dłonie. Jest ich ponad 2000 w całej Polsce i wspólnie budują najbardziej wyjątkowy pomnik św. Jana Pawła II

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko zdolna młodzież z niezamożnych rodzin, ale przede wszystkim młodzież pełna miłosierdzia. Bo jeśli tworzy się „żywy pomnik” św. Jana Pawła II, nie można być obojętnym na drugiego człowieka. Nie można być obojętnym na to, czego nauczał nas św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję