Reklama

Niedziela w Warszawie

XV Dzień Papieski w Warszawie

Gdyby nie zaistniał Dzień Papieski, możliwe, że skupialibyśmy się tylko na kremówkach i na wspomnieniach - powiedział KAI prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Jan Drob podczas głównych uroczystości Dnia Papieskiego, które tradycyjnie już odbywają się w Warszawie. Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert galowy o godz. 16.00 przed kościołem akademickim św. Anny.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Artur Stelmasiak

Mszą św. w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu stypendyści i mieszkańcy Warszawy rozpoczęli świętowanie XV Dnia Papieskiego. Ks. Dariusz Kowalczyk z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zachęcił w homilii do troski o osoby samotne, pozbawione rodzin, singli, ale także osoby samotne duchowo. - Nie jest dobry styl życia nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, przedkładanie kariery zawodowej nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia. Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów, zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na jej opiekę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - powiedział.

Po Eucharystii, spod pomnika Mikołaja Kopernika, wyruszył muzyczno-modlitewny korowód o nazwie "Pod Prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta chcieli poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przy kolumnie Zygmunta, gdzie zakończył się marsz, otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Ponadto w ogrodzie miasteczka odbędą się pokazy taneczne i zabawy integracyjne.

Reklama

Najmłodsi znajdą w miasteczku również bibliotekę, w której specjalni goście będą czytali bajki. Pierwszym lektorem będzie Radosław Pazura, o godz. 13.00 jego miejsce zajmie Adam Woronowicz, a od 15.30 bajki dzieciom będzie czytał kard. Kazimierz Nycz. Miasteczko na Placu Zamkowym będzie czynne w godz. 12-18.

Dzień Papieski jest obchodzony od 15 lat w pierwszą niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia zbierane są fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Zbiórkę do puszek przeprowadzają stypendyści ubrani w charakterystyczne żółte chusty.

- Jestem stypendystką fundacji od czterech lat. Dzień Papieski to dla każdego stypendysty wielkie święto. Przede wszystkim dlatego, że to jest dzień, kiedy wszyscy, nie tylko stypendyści, wspominają Jana Pawła II. Poza tym tego dnia odbywa się największa zbiórka na nasze stypendia. Nie ukrywamy, że dla wielu z nas te stypendia są najważniejszym wsparciem, dzięki któremu możemy zdobywać wiedzę, kształcić się, rozwijać swoje pasje - powiedziała stypendystka fundacji Jagoda Kwapińska, studentka trzeciego roku prawa.

Reklama

Na scenie nieopodal kościoła św. Anny od rana trwają przygotowania do koncertu galowego. Na telebimach puszczane są fragmenty papieskich pielgrzymek i spotkań z wiernymi.

O godz. 16.00 na scenie będzie można usłyszeć takich artystów jak Jose Feliciano, siostry Steczkowskie, Zakopower, Sound&Grace oraz Krzysztof Cugowski z synem.

Koncertowi będzie towarzyszyć apel modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny "Tylko Ty", założony przez stypendystów Fundacji.

W namiotach przed kościołem św. Anny można poznać nie tylko stypendystów, nazywanych "żywym pomnikiem Jana Pawła II", ale także ich dzieła. M.in. nowo otwarty punkt przedszkolny "Lolek", prowadzony przez wykwalifikowanych absolwentów fundacji.

Happeningi, koncerty, zbiórka na stypendia czy miasteczka modlitewne to jednak nie wszystko. Duchowy charakter tego dnia ma podkreślić przygotowana przez stypendystów Fundacja platforma modlitewna "Rodziny za rodziny". W ten sposób fundacja zachęca do wzajemnego modlitewnego wsparcia konkretnych osób.

Jak ocenia w rozmowie z KAI ks. Jan Drob, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, "stan pamięci Polaków o Janie Pawle II jest doskonały". - Były takie obawy, że po śmierci Jana Pawła II Polacy bardzo szybko o nim zapomną. Gdyby nie zaistniał Dzień Papieski możliwe, że skupialibyśmy się tylko na kremówkach, na wspomnieniach, które papież mówił, jak chodził po Wadowicach. Dzień Papieski, to z jednej strony przypomnienie największego z Polaków, a z drugiej strony to nie jest tylko dzień historii, to jest dzień aktualnej modlitwy za aktualnego Ojca Świętego, w tym wypadku Franciszka - podkreślił.

Ks. Drob dodał, że tego dnia warto wracać do słów Jana Pawła II. - On nie przyjeżdżał po to, żebyśmy mu poklaskali, poświętowali, nacieszyli się nim, tylko żeby nam coś przekazać. I myślę, że Dzień Papieski dlatego jest tak istotny - powiedział. Wyjaśniając hasło tegorocznego świętowania - "Jan Paweł II - patron rodziny", ks. Drob podkreślił, że właśnie rodziny i młodzież były najbliższe sercu papieża. - To, co Jan Paweł II głosił, można by streścić, w tym, że naprawdę nie ma szczęśliwego człowieka bez szczęśliwej rodziny, i nie ma mocnego i dobrego kraju, kiedy rodzina jest słaba. Mocna rodzina daje siłę człowiekowi, ojczyźnie i Kościołowi.

W tym roku fundacja przygotowała ponad 3 mln obrazków z sentencjami z przemówień Jana Pawła II na temat rodziny. Na odwrocie obrazka znajduje się modlitwa Jana Pawła II o miłosierdzie Boże. - Papież powiedział, że w miłosierdziu bożym człowiek znajdzie szczęście a świat znajdzie pokój. Nie ma innej drogi do pokoju i do szczęścia człowieka. Dlatego mamy nadzieję, że wielu z nas włączy się w modlitwie o miłosierdzie Boże dla nas i dla świata. Odmawiajmy tę modlitwę! - zaapelował ks. Drob.

Tegoroczny Dzień Papieski odbywa się w 18 krajach świata, m.in. w Anglii, Francji i Irlandii. Głównym organizatorem wydarzeń jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz "Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło".

2015-10-11 16:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iść za wskazaniami Ewangelii

Niedziela legnicka 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów

Przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II i św. Jadwigi na uroczystościach w Krzeszowie

Przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II i św. Jadwigi na uroczystościach w Krzeszowie

„Promieniowanie ojcostwa” – to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który 14 października obchodzony był w całej Polsce. W diecezji legnickiej centralne obchody Dnia Papieskiego miały miejsce w bazylice Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W krzeszowskiej bazylice, w samo południe, uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję