Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia będą służyć społeczeństwu kompetencją i postawą

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jakiej możemy dokonać - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie świętowano obchody XV Dnia Papieskiego. Tego dnia w całym kraju odbywa się m.in. zbiórka na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

We wstępie do Eucharystii kard. Dziwisz podkreślił, że wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. był wydarzeniem, które „wpisało się głęboko w dzieje wiary na polskiej ziemi, w dzieje naszych zwycięstw i porażek, naszych rozczarowań i nadziei”.

„Co roku powracamy do październikowego wydarzenia, mając w pamięci cały pontyfikat Jana Pawła II. Dziś po raz piętnasty obchodzimy Dzień Papieski. Jest to wyraz naszej wdzięczności Bogu za dar życia, służby i świętości człowieka, którego przez dwadzieścia siedem lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów” – przypomniał metropolita krakowski.

Reklama

W homilii zaznaczył, że już za młodu Karol Wojtyła poświęcił Bogu swoje życie, marzenia i nadzieje. „W centrum jego życia stanął Jezus Chrystus, i tak już było do końca. Wszyscy byliśmy tego świadkami. Miłość do Jezusa przyjęła w jego życiu kształt służby Kościołowi, w którym obarczany był coraz większą odpowiedzialnością, aż do tej największej, przyjętej po wyborze na Stolicę św. Piotra” – mówił hierarcha.

Dalej tłumaczył, że Karol Wojtyła „stawał się dla ludzi, bo taka jest logika chrześcijańskiego powołania”. Jezus posyła ludzi jako swoich uczniów i świadków, by głosili słowem i życiem Jego Ewangelię. - Taką wielką przygodę pójścia za Chrystusem przeżył Jan Paweł II. Bóg posłużył się jego nieprzeciętnymi zaletami umysłu i serca, by stał się pasterzem i przewodnikiem na drogach wiary dla milionów chrześcijan na całym świecie – powiedział kard. Dziwisz.

- Jan Paweł II znał słowa Jezusa o ziemskich bogactwach z dzisiejszej Ewangelii – wyjaśnił metropolita krakowski. - Żył ubogo, choć mógł mieć wiele, i był to jego świadomy wybór. Niewiele, a właściwie nic nie zostawił z dóbr materialnych. Ponieważ sam żył ubogo, był wiarygodny mówiąc i powtarzając, że ważniejsze jest być niż mieć. Takim ideałem żył i taki ideał proponował – dodał kard. Dziwisz.

Reklama

Następnie przypomniał, że papież Polak został obdarzony wieloma tytułami, związanymi z jego ogromnym wkładem w różne obszary życia i duszpasterstwa Kościoła.

„Jest nazywany papieżem Bożego Miłosierdzia, ponieważ podjął głoszone przez św. Siostrę Faustynę orędzie Miłosierdzia i przybliżył je całemu Kościołowi. Jest nazywany papieżem młodych, bo na szczeblu całego Kościoła ustanowił duszpasterstwo młodych, którego dojrzałym wyrazem są Światowe Dni Młodzieży.

„Wreszcie – przypomniał kardynał - Jan Paweł II jest papieżem rodziny. To również hasło tegorocznego Dnia Papieskiego”. Podkreślił, że znajduje się obecnie rodzina w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka. Dziecko przychodzi na świat w rodzinie i dzięki miłości swoich rodziców i bliskich ma zapewnione warunki do wzrastania nie tylko fizycznego, ale i psychicznego i duchowego. Rodzina jest pierwszą szkołą miłości i wiary – zaznaczył kard. Dziwisz.

Stwierdził, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

„Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom” – wyliczał kard. Dziwisz.

W tej sytuacji – zaapelował - potrzebna jest mobilizacja całego Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli, „abyśmy chronili wspólne dobro, któremu na imię zdrowa, normalna rodzina, abyśmy nie zagubili w naszej cywilizacji to, co najważniejsze”.

Nawiązując ponadto do obradującego w Rzymie synodu biskupów na temat rodziny dodał: „W epoce zamieszania, czasem spektakularnych parad i protestów, czekamy na jasny, mądry głos Kościoła”.

Na zakończenie przypomniał, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym Dziełem Nowego Tysiąclecia, wspierającym edukację młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości. Z programu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży korzysta 2,5 tys. osób.

„W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość” – zaapelował kard. Stanisław Dziwisz.

2015-10-11 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest z nami

Nauczanie Karola Wojtyły jest dziś bardzo aktualne. Daje odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed współczesnymi społeczeństwami.

Ksiądz profesor Mirosław Kalinowski i ks. prof. Robert Tyrała, rektorzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w obecności kard. Stanisława Dziwisza zaprosili do wsparcia Międzynarodowego Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich. Apel wystosowany przez rektora KUL w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zachęca do pogłębiania myśli i dorobku naukowego Ojca Świętego. Spotkanie w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października, odbyło się w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję